Pasma śluzu w moczu — przyczyny. Kiedy powinny niepokoić?

Napisano 17.12.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pojawiające się pasma śluzu w moczu wykrywa się podczas ogólnego badania moczu i mogą stanowić objaw wielu stanów chorobowych, jednak nie zawsze muszą wskazywać na chorobę. Co może oznaczać pasmo śluzu w moczu? Jakie są przyczyny obecności pasm śluzu w moczu i jak pobrać próbkę do badania? Kiedy widoczny śluz w moczu powinien niepokoić? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pasma śluzu w moczu — co oznaczają?

W moczu w wyniku aktywności błony śluzowej zwykle obecne są niewielkie ilości śluzu. Są one produkowane przez komórki błon śluzowych, a ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie ochrony nabłonkowi dróg moczowych przed niekorzystnym działaniem znajdujących się w moczu substancji. Śluz zapewnia też ochronę nabłonkowi dróg moczowych przed różnego rodzaju infekcjami. Niewielkie ilości moczu nie są jednak zwykle wykrywane podczas wykonywanych badań laboratoryjnych. Niekiedy dochodzi jednak do sytuacji, kiedy badanie wykryje liczne pasma śluzu w moczu. Wskazaniem do dalszych konsultacji z lekarzem są między innymi liczne pasma śluzu w moczu u niemowlaka oraz starszych dzieci, a także u osób dorosłych. Co oznacza śluz w moczu? Jeżeli wynik badania ogólnego moczu wykaże obecność w nim śluzu, jest to wynik nieprawidłowy, który może świadczyć o stanie chorobowym w organizmie. Obecność licznych pasm śluzu w moczu może być objawem zakażenia układu moczowego.

Czytaj także:

Jeśli u pacjenta wystąpi choroba będąca efektem licznych pasm moczu i konieczne będzie przyjmowanie leków, a ze względu na długi czas oczekiwania szybka wizyta w przychodni nie będzie możliwa, rozwiązaniem może okazać się e-recepta online. By otrzymać receptę, należy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który następnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą do tego wskazania, przepisze pacjentowi odpowiednie leki.

Pasma śluzu w moczu — przyczyny

Jeśli badanie wykaże pasma śluzu w moczu, taki stan przyczyny może mieć różne. Jedną z przyczyn może być nieodpowiednia higiena, której efektem jest zwykle zanieczyszczenie dróg moczowych. Niekiedy pojawiać się mogą pasma śluzu w moczu w ciąży. Jest to związane ze zwiększoną produkcją śluzu z dróg rodnych, którego nadmiar zanieczyszcza okolicę ujścia pochwy i dostaje się do wydalanego moczu. Obfity śluz w moczu może również świadczyć o infekcjach w obrębie układu moczowego. Inną przyczyną obecności śluzu w moczu jest stan zapalny, który może rozwijać się w jelicie grubym.

Obecność pasm śluzu w moczu może być też objawem choroby Leśniowskiego-Crohna. Innymi przyczynami pojawienia się pasm śluzu w moczu są zakażenia narządów płciowych, Do innych możliwych przyczyn zalicza się zakażenia wywołane przez bakterie rzeżączki lub chlamydie. Obecność pasm śluzu w moczu może świadczyć również o kamicy moczowej, poza tym może być jednym z objawów nowotworu pęcherza moczowego. Jeśli badanie wykaże śluz w moczu, przyczyną może być też przetoka między jelitem grubym oraz pęcherzem moczowym. Należy mieć na uwadze, że obecność śluzu w moczu jest zwykle objawem towarzyszącym różnego rodzaju schorzeniom.

Diagnostyka śluzu w moczu — jak pobrać próbkę do badania?

W celu określenia, czy u pacjenta występują pasma śluzu w moczu, konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu, który pacjent powinien dostarczyć do laboratorium w zakupionym pojemniczku do badania moczu. Próbka moczu do badania powinna zostać pobrana w godzinach porannych, najlepiej po wstaniu z łóżka. W pojemniczku powinien znaleźć się środkowy mocz, który da najbardziej wiarygodny wynik. Przed pobraniem próbki moczu należy zadbać o higienę – pamiętać należy, by okolice ujścia cewki moczowej został dokładnie umyte. Przy pobieraniu próbki moczu do badania kobiety powinny rozchylić wargi sromowe, natomiast mężczyźni – odciągnąć napletek. Mocz do laboratorium powinien zostać dostarczony najlepiej w ciągu w 2 godzin od czasu pobrania. Jeśli z różnych przyczyn nie jest to możliwe, próbkę należy umieścić w lodówce.

Badanie ogólne moczu pozwoli określić barwę moczu, jego pH, ciężar właściwy, a także obecność barwników żółciowych oraz glukozy i ciał ketonowych. Zbadane próbki moczu pozwolą również określić obecność białych i czerwonych krwinek (leukocyty i erytrocyty) w moczu, a także obecność śluzu. Śluz w moczu obecny w postaci dużej ilości może przyczynić się do jego zmętnienia, jednak najczęściej widoczny jest pod mikroskopem w postaci pasm.

Czy i kiedy pasma śluzu w moczu powinny niepokoić?

Jak zostało wspomniane już wcześniej, pasma śluzu w moczu nie zawsze mogą stanowić powód do niepokoju. Liczne pasma śluzu w moczu u mężczyzn i kobiet wraz z obecnością krwi mogą stanowić już powód do niepokoju – w takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli pacjent dodatkowo skarży się na uciążliwy świąd i pieczenie, poza tym występują u niego dodatkowe objawy, do których zalicza się gorączkę, upławy, złe samopoczucie lub inne nieprawidłowości, które utrzymują się bardzo długo, lekarz zalecić może antybiotykoterapię, a także przepisać leki przeciw infekcji. Powodem do niepokoju może być też towarzyszący pasmom śluzu w moczu ból przy jego oddawaniu, a także bóle brzucha i pleców – w okolicy nerek, a także częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.