Ostroga piętowa – co to za schorzenie? Przyczyny, objawy, leczenie.

Napisano 26.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ostroga piętowa, a konkretnie zespół przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego, to dolegliwość, której przyczyną są między innymi przeciążenia stóp związane z noszeniem nieprawidłowego obuwia i pracą stojącą, uprawianiem obciążających stopy sportów, a także nadmierną masą ciała. Dochodzi wówczas do mikrourazów w obrębie części podeszwowej pięty, co przyczynia się do powstania w tym miejscu zapalenia, ponadto u niektórych pacjentów rozwija się narośl. Początkowo pacjenci uskarżają się na pojawianie się dolegliwości bólowych w pięcie podczas chodzenia, a z czasem problem bardzo się nasila, przez co konieczna staje się specjalistyczna terapia lub skorzystanie z dobranych przez lekarza zabiegów. Z artykułu dowiesz się więcej o przyczynach tej choroby, objawach, które można zauważyć, gdy ona występuje, a także o sposobach pozwalających leczyć tą przypadłość.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ostroga piętowa – czym jest ta dolegliwość?

Zespół przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego, potocznie nazywany również ostrogą piętową, to schorzenie bardzo popularne, które dominuje szczególnie w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Rozcięgno jest elastyczną strukturą tkanki łącznej, która przy chodzeniu ulega napinaniu i rozluźnianiu. Odpowiada za przenoszenie sił ze ścięgna Achillesa i mięśnia trójgłowego do stopy, a konkretnie do pięty, a następnie do palców. Z problemem, jakim jest ostroga piętowa, zmagają się zarówno kobiety, jak również mężczyźni, w tym zwłaszcza osoby nadmiernie obciążające stopy podczas chodzenia czy biegania. Są to najczęściej osoby z nadwagą i otyłością, sportowcy i tancerze, ponadto nie da się ukryć, że dolegliwość dotyka często również kobiety, które przez długi czas nosiły buty na obcasach. Jest to jednostka chorobowa, która utrudnia, a z czasem wręcz całkowicie uniemożliwia chodzenie. Wyróżnić można ostrogę piętową dolną i górną.

Czytaj także:

Przyczyny powstania ostrogi piętowej.

Schorzenie, którym jest ostroga piętowa, najczęściej pojawia się w związku z długotrwałym i nasilonym obciążaniem rozcięgna podeszwowego. Do schorzenia przyczyniać może się zatem przede wszystkim styl życia pacjenta, jego aktywność sportowa (sporty, które obciążają stopy), rodzaj wykonywanej pracy (praca stojąca lub wymagająca długiego chodzenia), a nawet masa ciała. Chorobie sprzyja również płaskostopie i koślawość stopy, a także źle dobrane obuwie lub noszenie butów na wysokim obcasie. Przyczyny mogą być oczywiście różne, jednak sam mechanizm powstawania ostrogi piętowej jest za każdym razem podobny. W okolicach guza kości piętowej pojawiają się mikropęknięcia, które przyczyniają się do pojawiania się stanu zapalnego, odkładania złogów wapiennych, degeneracji struktury włóknistej, a także (zazwyczaj) do pojawiania się narośli kostnej.

Objawy ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa jest schorzeniem, którego objawy bywają dokuczliwe. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda ostroga piętowa, musisz wiedzieć, że jej objawem charakterystycznym jest ból pięty przy chodzeniu. Najczęściej dolegliwości bólowe obejmują podeszwową część pięty, przez co są bardzo dokuczliwe podczas prób chodzenia. Charakterystyczny jest poranny ból podeszwy pięty, a także ból, który nasila się po większej aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że ból często nasila się, gdy pacjent staje na palcach, co związane jest z tym, że w okolicach guza piętowego znajdują się również przyczepy mięśni zginaczy palców. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie również zaczerwienienie lub obrzęk pięty, a nawet jej tkliwość w czasie chodzenia. Gdy w grę wchodzi ostroga piętowa, objawy najczęściej (choć nie zawsze) obejmują również pojawianie się narośli kostnej w okolicy guza piętowego. Jest to tzw. entezofit, czyli ostroga piętowa.

Gdy dolegliwości bólowe związane z ostrogą piętową są nasilone, pacjenci swoje kroki kierują do lekarza po ułatwiające funkcjonowanie leki. Stawia się wówczas na środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli potrzebna jest Ci maść na ostrogi piętowe lub innego typu leki, skorzystać możesz z recepty online – pozwoli to na szybkie wykupienie potrzebnych medykamentów, bez potrzeby marnowania czasu w kolejkach.

Ostroga piętowa – diagnostyka.

Najczęstszym powodem zgłaszania się pacjentów do specjalisty są dolegliwości bólowe w okolicach pięty. By sprawdzić, czy w grę wchodzi ostroga piętowa, przeprowadza się wywiad medyczny z pacjentem, a następnie wykonuje się badanie palpacyjne, uciskając miejsce największego dyskomfortu czy bólu. Lekarz dokona również oceny sprawności stawów i zakresu ruchów stopy. Pacjent prawdopodobnie otrzyma ponadto skierowanie na RTG – analiza zdjęcia pozwoli lekarzowi stwierdzić, czy problemem pacjenta jest ostroga piętowa. Leczenie czasem poprzedzane jest jeszcze dodatkowymi badaniami, w tym np. badaniem USG czy rezonansem magnetycznym, dzięki którym będzie można określić stan powięzi.

Leczenie ostrogi piętowej – chirurgiczne, fizjoterapia, farmakologia.

Gdy u pacjenta zdiagnozowana zostanie przez lekarza ostroga piętowa, przede wszystkim działania skupia się na polepszeniu stanu powięzi oraz jej naciągnięcia. Niezbędna jest tu zwłaszcza dobrze dobrana rehabilitacja, ćwiczenia domowe, a niejednokrotnie również farmakoterapia. Leczenie zespołu przeciążeniowego rozcięgna nie jest łatwe i należy uzbroić się tu w dużą cierpliwość, gdyż efekty nie pojawiają się od ręki.

Stawia się na różnorodne techniki leczenia. Jeśli chodzi o domowe sposoby na ostrogi piętowe, spróbować można masażu, który rozluźni mięśnie. Pomocne mogą być również wykonywane w domu ćwiczenia na ostrogę piętową, które zmniejszą napięcie powięzi i rozluźnią mięśnie. Takie ćwiczenia można wykonywać nawet przed telewizorem – polegają na przykład na toczeniu gołą stopą po ziemi butelki lub piłki. Dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające tylne mięśnie łydki. Ćwiczeń takich jest oczywiście bardzo dużo i z pewnością fizjoterapeuta pokaże pacjentowi, jak można samodzielnie ćwiczyć w domu.

Gdy ból jest nasilony, nie jest wykluczone ponadto wsparcie farmakologiczne. Stawia się wówczas na środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także na zimne okłady i kompresy. Oprócz działań na własną rękę, sprawdzają się również różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne, a gdy okazuje się to niewystarczające, nie są wykluczone również metody chirurgiczne walki ze schorzeniem.

Najpopularniejsze zabiegi na ostrogi piętowe.

Kiedy problemem jest ostroga piętowa, często stawia się na nieinwazyjne leczenie falą uderzeniową, czyli zabieg, którego działanie polega na rozbijaniu zwapniałych partii oraz stymulacji odbudowy tkanek miękkich. Do innych zabiegów na ostrogi piętowe zaliczyć można również ultradźwięki, krioterapię oraz laser. Całość warto połączyć również z terapią manualną i kinezyterapią – w tym przypadku można osiągnąć lepsze efekty w leczeniu.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać powstawaniu ostrogi piętowej?   

Gdy pojawią się pierwsze niepokojące symptomy, jakie daje ostroga piętowa, warto wdrożyć działania profilaktyczne, które ograniczą przeciążenia powięzi. Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie metod, które zmniejszą niepotrzebne obciążenie stopy. Pomocne może być czasowe odstawienie obciążającego stopy sportu, a także spojrzenie krytycznym okiem na noszone na co dzień obuwie. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne buty ortopedyczne lub wkładki na ostrogę piętową, których zadaniem jest odciążanie powięzi. Oprócz wkładek poleca się również specjalne ortezy – zakładane są one na noc, więc w dzień pacjent może normalnie funkcjonować.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.