Ból śródstopia od góry — co może oznaczać?

Napisano 28.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Stopy przez cały dzień dźwigają cały ciężar ciała, więc nie jest zaskoczeniem, że ich ból jest stosunkowo powszechny. Czasami dyskomfort dotyczy górnej części śródstopia i może być niewygodny podczas chodzenia, a nawet stania w miejscu. Ten ból bywa łagodny lub silny, w zależności od przyczyny i zakresu ewentualnego urazu. Co go wywołuje? Jak leczyć nagły ból śródstopia od góry?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból śródstopia od góry — przyczyny

Ból śródstopia należy diagnozować na podstawie jego intensywności, innych symptomów, które mu towarzyszą oraz okoliczności występowania dyskomfortu. Charakter dolegliwości pomoże wskazać na podłoże bólu. Jeśli ból jest intensywny i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, należy udać się na wizytę do specjalisty. Gdy dolegliwość utrudnia chodzenie, warto skorzystać z teleporady. Przy leczeniu farmakologicznym przydatna okaże się e-recepta. Te nowoczesne usługi medyczne są dostępne bez wychodzenia z domu.

Czytaj także:

Silny ból śródstopia może być spowodowany różnymi stanami. Może dotyczyć czynników związanych ze stylem życia jak:

  • Źle dopasowane buty. Wysokie obcasy, które przenoszą dodatkowy ciężar na przód stopy, są częstą przyczyną bólu śródstopia u kobiet. Buty z wąskim noskiem lub buty sportowe, które nie mają wsparcia i odpowiedniej wkładki, również mogą przyczynić się do problemu z górną częścią stopy.
  • Intensywny trening lub aktywność fizyczna. Szczególnie biegacze dystansowi są narażeni na ryzyko wystąpienia bólu śródstopia, głównie dlatego, że przód stopy pochłania znaczną siłę podczas biegu. Jednak każdy, kto uprawia sporcie o dużej intensywności, jest zagrożony, zwłaszcza jeśli posiada źle dopasowane obuwie.
  • Nadwaga czy ciąża. Ponieważ większość masy ciała podczas ruchu przenosi się na przednią część stopy, dodatkowe kilogramy oznaczają większy nacisk na śródstopie. Utrata wagi może zmniejszyć lub wyeliminować objawy. Ból śródstopia od góry w ciąży powinien ustąpić po porodzie.
  • Palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Spożywanie używek wpływa na osłabienie układu kostnego, czyniąc go bardziej podatnym na kontuzje i urazy.

Przyczyny bólu śródstopia mogą również wynikać z problemów zdrowotnych pacjenta jak:

  • Deformacje, uszkodzenia, złamania czy stłuczenia stopy. Dolegliwość może dotyczyć mięśni, ścięgien czy kości śródstopia — ból śródstopia od góry często występuje po urazie pojedynczych części stopy.
  • Stany chorobowe jak dna moczanowa (zaburzenia przemiany kwasu moczowego), cukrzyca, artretyzm, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), neuralgia (ucisk nerwów), rwa kulszowa czy płaskostopie.

Za ból śródstopia od góry najczęściej odpowiadają zbyt ciasne buty, które uciskają stopy, a także uszkodzenia w obrębie śródstopia (np. złamania, skręcenia czy stłuczenia).

Jak wygląda diagnostyka bólu śródstopia od góry?

Jeśli uporczywy ból utrzymuje się dłużej niż tydzień pomimo leczenia domowego, dobrze umówić się na wizytę u lekarza. Należy również skontaktować się ze specjalistą, jeśli ból jest wystarczająco silny, aby uniemożliwić chodzenie lub jeśli odczuwa się piekący ból, drętwienie lub mrowienie dotkniętej dolegliwością stopy. Warto również zwracać uwagę na następujące symptomy towarzyszące bólowi śródstopia od góry — opuchlizna, obrzęk czy zasinienie.

Na wizycie lekarz zapyta o wszelkie inne objawy i potencjalne sposoby, w jakie stopa mogła zostać zraniona w tym aktywność fizyczną i wszelkie przebyte urazy stopy lub kostki.

Następnie lekarz zbada stopę. Może naciskać na różne obszary stopy, aby zobaczyć, gdzie pacjent odczuwa ból. Specjalista może również poprosić o krótki spacer po gabinecie i wykonywanie ruchów, takich jak obracanie stopy, aby ocenić zakres ruchu.

Podczas diagnostyki pomocne są również badania obrazowe np. RTG czy USG. Czasami zaleca się wykonanie odpowiednich badań krwi, które mogą zidentyfikować stany takie jak dna moczanowa.

Leczenie bólu śródstopia

Ponieważ stopy utrzymują całą masę ciała, łagodny uraz może stać się bardziej dokuczliwy, jeśli nie wdroży się odpowiedniego leczenia. Z tego powodu warto je rozpocząć jak najszybciej, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie, że kontuzja jest ważna.

Leczenie zależy od podstawowej przyczyny stanu i może obejmować:

  • rehabilitację i fizjoterapię, która może pomóc w leczeniu stanów takich jak neuropatia obwodowa, zapalenie ścięgna prostowników i uszkodzenie nerwu strzałkowego, a także wady postawy;
  • unieruchomienie stopy w przypadku urazów mechanicznych, dzięki czemu umożliwia się regenerację uszkodzonych tkanek;
  • założenie wkładek korekcyjnych oraz noszenie płaskich, wygodnych butów z grubszą podeszwą, szczególnie w przypadku deformacji czy przemęczenia stopy;
  • wdrożenie farmakoterapii — przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, w tym wywołany dną moczanową.

Warto również wdrożyć leczenie domowe, które może w wielu przypadkach pomóc przy bólu stóp. Przede wszystkim zaleca się odpoczynek (szczególnie z nogą uniesioną do góry) i ograniczenie aktywności fizycznej, co pozwoli zmniejszyć ból w nadwyrężonych miejscach. Można stosować zimne okłady z lodu na dotknięty obszar przez około 20 minut kilka razy dziennie. Aby chronić skórę, trzeba owinąć woreczki z lodem w cienki ręcznik. Polecane są również masaże stóp, zwłaszcza po intensywnej aktywności fizycznej. W przypadku gdy schorzenie jest wynikiem zbyt dużej masy ciała, zaleca się unormowanie wagi.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać bólowi śródstopia od góry

Przede wszystkim zaleca się dbanie o swoje ciało i prowadzenie zdrowego stylu życia, dzięki czemu można kontrolować masę ciała. W przypadku aktywności fizycznej dobrze regularnie wybierać ćwiczenia o średniej intensywności. Dobre rezultaty są widoczne po ćwiczeniach rozciągających mięśnie i wzmacniających stawy, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu w przyszłości. Można również uprawiać ćwiczenia siłowe, jednak warto pamiętać, żeby wykonywać je ostrożnie, zgodnie z zaleceniami i dbać o niezbędny okres regeneracji organizmu. Trzeba również chronić stopę przed dalszymi urazami, nie obciążając jej.

Jeśli występuje ból śródstopia przy chodzeniu, pomocne jest noszenie odpowiednich butów. Warto unikać zbyt ciasnego lub zbyt luźnego obuwia i ograniczyć noszenie wysokich obcasów. W przypadku uprawiania sportu trzeba pamiętać o nakładaniu odpowiedniego obuwia. Co więcej, przy dolegliwościach bólowych stóp mogą pomóc również dopasowane wkładki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.