Czerwone stopy – co oznacza piekąca i swędząca skóra na stopach?

Napisano 03.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Piekące i czerwone stopy to dokuczliwe objawy, które mogą wynikać z obecności wielu chorób. Postawienie trafnej diagnozy wymaga nie tylko dokładnej obserwacji swojego ciała, ale też szczegółowego określenia momentów nasilenia się dolegliwości. Co oznacza pieczenie pod stopami? Czy zmiana koloru skóry w tej okolicy ciała wskazuje na stan zagrażający zdrowiu?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co oznaczają czerwone stopy?

Czerwone podeszwy stóp mogą być objawem bolesnego rumienia kończyn. Zaburzenie to nazywane jest erytromelalgią i polega na nagłym rozszerzeniu naczyń krwionośnych dystalnych części ciała. Efektem tego jest zaczerwienienie oraz ocieplenie skóry w okolicy podeszwy i grzbietu stóp. Objawem towarzyszącym jest również pieczenie, które pacjenci określają jako uczucie przyłożenia stóp do silnie rozgrzanego kaloryfera. W przebiegu bolesnego rumienia kończyn zmiana zabarwienia skóry może się manifestować również w okolicy kończyn górnych i małżowin usznych. Pojawienie się objawów spowodowane jest zazwyczaj silnym bodźcem termicznym, wysiłkiem fizycznym oraz spożyciem alkoholu, kofeiny lub cukru. Bolesny rumień kończyn może występować jako dolegliwości wtórna – wówczas objawom towarzyszą choroby neurologiczne, układowe i reumatologiczne oraz AIDS i nadpłytkowość.

Czytaj także:

Czerwone ręce i spuchnięte stopy – przyczyny

Dolegliwości w obrębie kończyn górnych i dolnych mogą wynikać z obecności dwóch niezależnych od siebie chorób. Nakładanie się objawów, które wynikają z zaburzeń limfatycznych i bolesnego rumienia kończyn, może skutkować osobliwym obrazem klinicznym. Z tego powodu warto każdy z symptomów poddać dogłębnej diagnostyce – może się bowiem okazać, że w przypadku danej osoby konieczne jest wdrożenie przez lekarza dwóch odrębnych metod leczenia.

Czerwone i swędzące stopy – czy są objawem choroby?

Przyczyną pojawienia się zaczerwienienia na stopach może być również grzybica. Swędzenie pojawia się najczęściej jako efekt zakażenia grzybami dermatofitowymi, do którego dochodzi poprzez długotrwałe noszenie pełnego obuwia, korzystanie z publicznych natrysków oraz niewłaściwą higienę tej części ciała. Wyróżnia się kilkanaście czynników predysponujących, przez które schorzenie to pojawia się zdecydowanie częściej. Są to między innymi podeszły wiek, zaburzenia krążenia obwodowego oraz długotrwałe obciążanie kończyn. Grzybica występuje również u znacznego odsetka kobiet po przebytej menopauzie oraz u osób cierpiących na cukrzycę. Właściwa przyczyna zarażenia się grzybami zależy od trybu życia oraz uczestnictwa w aktywnościach predysponujących do wystąpienia schorzenia. Objawy manifestują się w postaci pęcherzyków i zmian skórnych w przestrzeniach pomiędzy palcami, wydzielaniem ropnej treści oraz zaczerwieniem tej części ciała. Pacjenci decydują się na konsultację z lekarzem najczęściej po uaktywnieniu się silnego swędzenia i dyskomfortu. Grzybica to dokuczliwe schorzenie, jednak recepta online i stosowanie odpowiednich maści lub aerozoli pozwala stosunkowo łatwo poradzić sobie z problemem.

Czerwone stopy i białe palce – o czym mogą świadczyć?

Poszukując informacji na temat tego, jaka jest przyczyna i od czego są czerwone stopy, warto rozważyć rzadsze przyczyny takich objawów. Czerwone stopy i białe palce pojawiają się u osób, u których występuje tak zwany symptom Reynauda. Nie jest to schorzenie, jednak jego obecność może wskazywać na interdyscyplinarny charakter całego problemu. W pierwszej fazie objawu Reynauda dochodzi do silnego zasinienia i zblednięcia dystalnych części stóp i rąk, a następnie ich zaczerwienienia. Zjawisko to pojawia się pod wpływem nagłych zmian temperatur, które skutkują silnym oziębieniem danej okolicy ciała. Leczenie w przypadku pierwotnego objawu Reynauda nie jest konieczne – jedynie w przypadku chorób towarzyszących u danego pacjenta należy zastosować odpowiednią farmakoterapię.

Piekące, czerwone stopy – czy są objawem chorobowym?

Ból, obrzęk, owrzodzenia na nogach i silne zaczerwienienie dystalnych części stopy mogą wskazywać na neuropatyczną stopę cukrzycową. Pieczeniu towarzyszy wówczas dyskomfort podczas chodzenia, silne uczucie zmęczenia oraz zwiększona tendencja do skaleczeń w obrębie skóry tej okolicy ciała. Pojawienie się tego typu zmian na palcach wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia diabetologicznego. Obrzęki i rany tej części ciała mogą prowadzić nie tylko do deformacji, ale też całkowitych amputacji części kończyn. Neuropatyczna stopa cukrzycowa jest zdecydowanie najpoważniejszą przyczyną pojawiania się zaczerwienienia w tej części ciała. Uszkodzenie nerwów obwodowych skutkuje zaburzeniami czucia i charakterystycznym ułożeniem palców w przykurczu. W nieleczonych przypadkach może również pojawić się łuszczenie skóry.

Zaczerwienienie stóp – czy jest się czego obawiać?

Przyczyna pieczenia i zaczerwienienia stóp może obejmować zarówno zmiany grzybicze, bolesny rumień kończyn, jak i cukrzycę. Pojawienie się niepokojących objawów wymaga konsultacji lekarskiej i postawienia trafnej diagnozy. Lekceważenie problemu może bowiem w przyszłości skutkować poważnymi konsekwencjami, które mogą mieć wówczas nieodwracalny charakter.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.