Nagniotek z korzeniem – czy można usunąć go samodzielnie?

Napisano 15.03.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na nagniotek z korzeniem (inaczej odcisk z korzeniem) narażone są w szczególności osoby, które noszą źle dobrane obuwie [1]. Czym usunąć odcisk? Co robić, gdy domowe sposoby na odcisk z korzeniem nie przynoszą żadnego efektu? Podpowiadamy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest nagniotek z korzeniem i jak powstaje?

Nagniotek z korzeniem (inaczej odcisk z korzeniem lub odcisk z rdzeniem) to rodzaj zgrubienia naskórka, do którego rozwoju dochodzi w wyniku długotrwałego działania niekorzystnego czynnika mechanicznego (np. ucisku lub tarcia wskutek noszenia zbyt ciasnych butów) [1]. Nagniotki powstają najczęściej na podeszwach stóp lub w okolicy pięty, ich charakterystyczną oznaką jest żółte zabarwienie, bolesność, twarda podstawa oraz rogowy czop (rdzeń) w centralnej części odcisku [1] [2]. 

Czytaj także:

Wyróżniamy trzy typy odcisków – modzele, nagniotki oraz odciski z korzeniem [2]. W szczególności predyspozycje do ich powstawania mają: osoby chorujące na cukrzycę, choroby tarczycy, choroby serca lub nadciśnienie, a także pacjenci, którzy pracują fizycznie lub są aktywni sportowo [3] [4] [5]. Aby rozpoznać poprawnie rodzaj odcisku, konieczna jest jednak wizyta u podologa lub w poważniejszych przypadkach, lekarza dermatologa. Po postawieniu rozpoznania kolejne wizyty u specjalisty, np. celem przepisania kolejnych opakowań określonych preparatów leczniczych, mogą się odbyć zdalnie. Rozwiązania takie jak recepta przez Internet czy teleporada, umożliwiają skorzystanie z pomocy medycznej bez wychodzenia z domu. 

Domowe sposoby na usuwanie odcisków

Po udaniu się do poradni podologicznej lub dermatologicznej pacjent z problemami w postaci nagniotków dowie się, jak usunąć odcisk z korzeniem. Jeśli zmiana nie jest zaawansowana, mogą w zupełności wystarczyć domowe sposoby na odciski z korzeniem, takie jak np. [6] [7]: 

  • kąpiel stóp w wodzie z solą himalajską lub z naturalnym jodem (sól wykazuje działanie dezynfekujące oraz zmiękczające), 
  • stosowanie nawilżających kremów i maści, w których składzie znajduje się kwas salicylowy lub mocznik, albo alternatywnej pasty z sody oczyszczonej domowej roboty (soda wykazuje działanie odkażające, pomaga również w zmiękczeniu stwardnień naskórka),
  • stosowanie peelingu gruboziarnistego do stóp lub specjalnej frezarki,
  • wyeliminowanie przyczyny powstawania odcisku, np. nadmiernego ucisku obuwia,
  • zabezpieczenie odciska z rdzeniem specjalistycznym plastrem z opatrunkiem lub bandażem. 

Natomiast nie jest zalecane mechaniczne usuwanie odcisków, np. ich wycinanie nożyczkami czy wyrywanie ani również złuszczanie naskórka pumeksem. 

Jak usunąć odcisk na stopie u dziecka?

Czym usunąć odcisk z korzeniem u dziecka? Ponieważ zastosowanie kremu czy maści może być u małego dziecka problematyczne, lepszym rozwiązaniem będą specjalne plasterki na odciski, zawierające kwas salicylowy, o właściwościach złuszczających. Natomiast jeśli domowy sposób na odciski z korzeniem nie przyniesie pożądanego efektu, konieczna jest wizyta z maluchem u podologa.

Jak wygląda usuwanie nagniotków z korzeniem u lekarza?

Jak usunąć korzeń odcisku w przypadku bardziej zaawansowanych zmian skórnych? Lekarz może zadecydować o zastosowaniu bardziej specjalistycznych preparatów lub nawet usuwaniu chirurgicznym albo laserowym (w znieczuleniu miejscowym). Wycinany jest nie tylko trzon odcisku, ale także jego zewnętrzna powłoka [2]. Po zabiegu chirurgicznym może pozostać niewielka ranka, natomiast metoda laserowa nie prowadzi do uszkodzenia skóry właściwej i nie wymaga rekonwalescencji. Po usunięciu odcisku pacjentowi zakładany jest opatrunek z antybiotykiem. Jeśli dojdzie do zakażenia odcisku (co można poznać po bólu oraz zaczerwienieniu skóry wokół zmiany, a także wydobywaniu się z nagniotka ropy), lekarz może także zalecić antybiotykoterapię [9].

Odcisk na stopie z korzeniem — jak usunąć? Najważniejsza jest profilaktyka

Najważniejsza w walce z odciskami na stopie z korzeniem jest profilaktyka. Aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych zgrubień, należy [8] [9]: 

  • dobierać właściwe obuwie (unikać modeli ciasnych lub uwierających), 
  • nosić (po konsultacji z lekarzem) odpowiednie dla danego przypadku nakładki międzypalcowe lub wkładki ortopedyczne,
  • pielęgnować stopy, regularnie je myć, nawilżać oraz dokładnie osuszać,
  • stosować talk kosmetyczny lub krem przeciwko odciskom przed planowanymi długimi spacerami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.