Opuchlizna po wyrwaniu zęba – co ją powoduje i jak długo się utrzymuje?

Napisano 30.08.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choć opuchlizna po usunięciu zęba i towarzyszący temu ból, jest naturalnym zjawiskiem, sprawia duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu, pacjenci po wizycie u stomatologa, często szukają sprawdzonych sposobów uśmierzających ból po zabiegu ekstrakcji zęba. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego po usunięciu zębów pojawia się opuchlizna, jak długo będzie się utrzymać i jak sobie z nią poradzić. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchlizna po wyrwaniu zęba – dlaczego się pojawia?

Jak wspominaliśmy wyżej, opuchlizna po wyrwaniu zęba jest powszechnym następstwem zabiegu. Może pojawić się do kilku godzin, a nawet kilku dni, po ekstrakcji i towarzyszyć jej może narastający ból. Nie należy panikować w przypadku zauważenia obrzęku w obrębie policzka, ponieważ jest to naturalny skutek ingerencji w tkankę dziąsła, na której tworzy się rana. Niestety, znieczulenie, które stomatolog stosuje podczas zabiegu, nie uchroni nas przed powstaniem obrzęku i ewentualnym bólem w późniejszym czasie. Można uznać, że opuchlizna jest całkowicie normalną reakcją organizmu na usunięcie  zęba i świadczy o rozpoczętym procesie gojenia. Jeżeli ból jest duży, możemy dostać od lekarza silniejsze leki przeciwbólowe. Aby nie stać z bólem w kolejce u lekarza, warto skorzystać z usługi e-recepta. Receptę dostaniemy szybko i łatwo, a także zrealizujemy ją w każdej aptece. 

Czytaj także:

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba? 

Zazwyczaj obrzęk utrzymuje się około 5-7 dni, a największy, możemy zaobserwować podczas drugiej doby po wyrwaniu zęba. Brak jest jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba, ponieważ czas zdrowienia rany w obszarze zębodołu zależy od kilku czynników. W dużej mierze zależy od tego, który ząb został usunięty podczas zabiegu. Najdłużej będzie goić się rana po wyrwaniu ósemki. Jeżeli ból nie mija, a rana się nie goi szybko, należy zaczerpnąć porady dentysty. Dodatkowo istotne dla procesu gojenia jest to, czy podczas zabiegu nie doszło do żadnych powikłań, w jakim stanie był usuwany ząb oraz czy w jego obrębie nie pojawiło się zakażenie.  Niemniej jednak stosowanie się do zaleceń lekarza stomatologa, pozwoli na zminimalizowanie negatywnych skutków wyrwania zęba. 

Jak radzić sobie z opuchlizną powstałą po wyrwaniu zęba? 

Opuchlizna po zabiegu oraz towarzyszący jej ból, skutecznie może obniżyć nastrój pacjenta oraz utrudnić mu funkcjonowanie. Nierzadko, w pierwszych chwilach po zabiegu, może pojawić się krwawienie. Najczęściej stomatolog skutecznie sobie z tym radzi, poprzez zaaplikowanie specjalnego tamponu. Po upływie około pół godziny tampon należy wypluć. W miejscu rany powstaną skrzepy, które chronią pacjenta przed krwawieniem oraz powstaniem zakażenia w miejscu zębodołu. Istotne jest to, aby unikać sytuacji, w których może dojść do oderwania skrzepu, np. na skutek powodowania podciśnienia w jamie ustnej. Z tego względu, nie należy pić napojów przez słomkę po zabiegu ekstrakcji zęba.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można, a jeśli tak, to czym smarować dziąsło po wyrwaniu zęba. W aptece dostępne jest wiele żeli oraz kompresów, które skutecznie uśmierzą ból, równocześnie nie ingerując w ranę. Co na opuchliznę po wyrwaniu zęba domowymi sposobami? Możemy przykładać do policzka lód lub mrożonki. Istotne jest to, aby zamrożone produkty, odseparować od bezpośredniego kontaktu ze skórą, poprzez ręcznik bądź inny materiał. W przypadku dużej opuchlizny oraz bólu zimny okład przykładamy przez ok. 20 minut, potem robimy tyle samo trwającą przerwę i możemy zacząć proces od nowa. Czynność można powtórzyć kilka razy. Zabieg ten powinien pomóc na opuchliznę oraz ból. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.