Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Często zaczyna się od całkiem niewielkich dolegliwości bólowych, zazwyczaj podczas spożywania pokarmów lub picia napojów. Z czasem pojawia się wyczuwalny guzek na dziąsłach. Taka narośl może powodować nieprzyjemne doznania podczas jedzenia. Może również prowadzić do obniżenia samego komfortu życia – nie wiemy przecież, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Wpadamy nawet w swoistą panikę, gdy narośl na dziąśle u dziecka nagle się rozrasta i zmienia kolor. Czasami taki guzek na dziąśle nie boli i jest trudny do wykrycia… Oczywiście najlepiej skonsultować takie nieprawidłowości ze swoim lekarzem. Warto też samemu się doszkolić i wiedzieć jakie mogą być rodzaje narośli na dziąśle, jakie są przyczyny ich występowania i co chyba najważniejsze – jak z nimi postępować? Czy pomoże zwykła recepta przez internet?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Narośl na dziąśle – czym są nadziąślaki?
A zatem zacznijmy od początku. Czy kiedykolwiek myłeś zęby lub patrzyłeś na swoje odbicie i zauważyłeś, że Twój zdrowy uśmiech psuje brzydka czerwona lub biała narośl na dziąśle? Co to może być?
Otóż istnieje duża szansa, że właśnie odkryłeś nadziąślaka. Takie nadziąślaki to nic innego jak swoiste zmiany zapalno-rozrostowe dziąseł. Natknąć się na nie można najczęściej w okolicach bezpośrednio sąsiadujących z naszymi zębami, rzadziej natomiast występują w miejscach pozbawionych uzębienia. Środowiskiem, które im również sprzyja są miejsca wypełnione implantami zębowymi – często można odszukać taką narośl na dziąśle pod protezą. Warto tutaj zauważyć i jednocześnie uspokoić, że o ile dawniej nadziąślaki były uważane za zmiany o charakterze nowotworowym, o tyle obecnie są uznawane za zmiany odczynowe, a więc raczej łagodne w swoim przebiegu i nie przechodzące w groźny stan przewlekły.
Guzki mogą wystąpić w każdym miejscu na dziąśle – może to być guzek na dolnym dziąśle lub górnym. Narośl na dziąśle może być bolesna, jeśli uciska ząb, ale większość z nich jest bezbolesna. Mogą być bolesne, jeśli urosną na tyle duże, by powodować ucisk na zęby, kości lub nerwy.
Jeśli nie jest to zmiana poważna być może stomatolog przepisze ci maści, aby go zlikwidować. Być może będzie potrzebny zabieg chirurgiczny. Gdy znieczulenie minie, możesz odczuwać dyskomfort. W razie potrzeby stomatolog szybko wypisze leki. Recepta przez internet, może być szybko wystawiona przez lekarza bądź lekarza dentystę.
Rodzaje narośli na dziąśle
Wrażliwa tkanka dziąseł może mieć różnego rodzaju różnice w fakturze, kształcie i kolorze skóry. W większości przypadków twarda narośl na dziąśle przybiera kolor czerwony lub zbliżony do koloru samych dziąseł. Oznacza to dobre ukrwienie takiego guzka i niestety sporą wrażliwość na urazy oraz ryzyko krwawienia. Taka krwawiąca narośl na dziąśle to już sygnał by udać się do lekarza po odpowiednią diagnozę. Dodatkowo mogą się na naroślach pojawiać białe lub żółte plamki.
Generalnie wśród narośli na dziąsłach można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów. W pierwszej grupie znajdują się nadziąślaki włókniste, które charakteryzują się miejscem swojego występowania. Pojawiają się bezpośrednio na błonie śluzowej dziąsła, nie wnikając w głębiej położone tkanki kostne. Większy problem jest w przypadku wystąpienia nadziąślaków olbrzymiokomórkowych, bardzo podatnych na krwawienie i niosących ze sobą ryzyko zmian nowotworowych. Często u noworodków będziemy mieli z kolei do czynienia z wrodzonymi zmianami na dziąsłach, które pojawiają się już na etapie życia płodowego. Kobiety w ciąży uskarżają się natomiast na nadziąślaki ciążowe – wynik szalejących hormonów i często niestety także niedostatecznej higieny jamy ustnej. Wymienić jeszcze trzeba nadziąślaki szczelinowate, czyli te, które tworzą się pod protezami dentystycznymi.
Warto przypomnieć raz jeszcze. Jeżeli pojawia się u nas krwawiąca lub ropna narośl na dziąśle, najlepiej nie zwlekać i od razu udać się do lekarza, który zdiagnozuje zmiany i zaproponuje metodę odpowiedniej kuracji.
Przyczyny powstawania narośli na dziąsłach
Tak naprawdę istnieje całe spektrum przyczyn, które mogą wpłynąć na powstawanie narośli na dziąsłach. Będzie to przede wszystkim wspomniana już niewłaściwa higiena jamy ustnej. To taka oczywista oczywistość, ale należy pamiętać, że większość problemów zdrowotnych w jamie ustnej to wynik złego lub nieregularnego szczotkowania zębów. Gromadzący się nadmiernie kamień nazębny to pierwszy krok do kłopotów w tym zakresie.
To jednak nie wszystko. Wśród głównych przyczyn powstawania ropni, narośli i guzków wymienia się również błędy w sztuce stomatologicznej. Niestety, ale źle wykonane wypełnienie ubytków albo nieprawidłowe dopasowanie uzupełnień protetycznych to zaproszenie dla wszelakiej maści bakterii, które mogą przenikać do dziąseł. Podobnie jest zresztą z pozostałościami po korzeniach zepsutych zębów.
W badaniach medycznych wykazano wpływ używek (alkoholu i nikotyny) na stan dziąseł, więc także należy się zastanowić zanim sięgniemy po kolejny kieliszek lub upragniony dymek papierosowy.
Last but not least, wskazuje się na rozmaite zaburzenia immunologiczne, awitaminozę (niedobór witamin w organizmie) oraz urazy mechaniczne dziąseł. Jak widać przyczyn powstawania narośli na dziąsłach jest sporo, ale na szczęście istnieją sprawdzone metody radzenia sobie z tego rodzaju problemami.
Leczenie nadziąślaków — jak przebiega?
W większości przypadków nadziąślaki są jednak spowodowane słabą higieną jamy ustnej, więc można je rozwiązać za pomocą wdrożenia lepszych nawyków dotyczących zdrowia jamy ustnej, takich jak częstsze szczotkowanie i nitkowanie zębów. Dodatkowo dentysta może przepisać antybiotyki, dokonać korekty źle dopasowanej protezy czy podjąć leczenie rozwijającej się próchnicy. Takie zabiegi jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego) też warto rozważyć. Powstawaniu nadziąślaków można też przeciwdziałać domowymi sposobami. Zaleca się płukanie jamy ustnej roztworami wody z solą.
Niestety czasami pozostaje już tylko zabieg chirurgiczny z użyciem skalpela lub lasera. W obu wypadkach mamy do czynienia z radykalnym rozwiązaniem problemu, poprzez usunięcia całości guza z dziąsła. Dotyczy to także części zdrowych tkanek sąsiadujących bezpośrednio z naroślą.
Narośl na dziąśle a guzy — jak je rozróżnić?
Aby dokonać takiego rozróżnienia trzeba się zdać na opinie lekarską. Warto pamiętać, ze każda nietypowa zmiana w obrębie jamy ustnej, która jest odporna na przepisane leczeni, a na dodatek utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, powinna być uznana za stan potencjalnie niebezpieczny. Wówczas zaleca się przeprowadzenie badana za pomocą biopsji i metod histopatologicznych.
Jeżeli narośli na dziąśle towarzyszy duży ból i rozchwianie zębów, a przy tym częste krwawienia i ropne wydzieliny, jest to najwyższy czas aby zwrócić się o pomoc do specjalisty!
Kiedy konieczne może być chirurgiczne albo laserowe usuwanie nadziąślaków?
Jeśli diagnostyka radiologiczna wskazuje, że istnieje potencjalne zagrożenie dla powstania zmian w kości żuchwy, wówczas w zasadzie jedynym rozwiązaniem jest skierowanie na chirurgiczne usunięcie nadziąślaka. Podobnie jest jednak w przypadku gdy boląca narośl na dziąśle osiąga wielkość centymetra, a dodatkowo jest wyjątkowo bolesna i utrudnia jedzenie.
Nie ma się jednak czego bać. Cały zabieg chirurgiczny jest zupełnie bezbolesny dzięki podanemu znieczuleniu. Przebiega szybko i sprawnie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?