Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ząbkowanie to jeden z kamieni milowych w rozwoju Twojego dziecka. Jego przebieg jest kwestią indywidualną, jednak są pewne najczęstsze objawy, na które warto zwracać uwagę. Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowląt? Jakie są symptomy ząbkowania? Czy przy ząbkowaniu dziecko może być senne?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Objawy ząbkowania u niemowląt — kiedy występują pierwsze objawy?
Zęby mleczne zaczynają rozwijać się już około 4. tygodnia życia płodowego. Stopniowo dojrzewają, zbliżając się do celu, co przebiega w sposób długotrwały i z przerwami. Wielu rodziców zastanawia się, jak długo trwa ząbkowanie.
Ząbkowanie jest procesem, podczas którego wyrzynają się zęby niemowlęcia. To jak przebiega, zależy od malucha. Zwykle zaczyna się około 4.-6. miesiąca życia i trwa do około 30.-31. miesiąca życia. Choć czas ząbkowania może różnić się w zależności od dziecka, kolejność wyrzynania ząbków prezentuje się następująco:
- Dolne środkowe siekacze (dolne jedynki),
- Górne środkowe siekacze (górne jedynki),
- Dolne i górne siekacze boczne (dwójki),
- Dolne i górne pierwsze zęby trzonowe (czwórki),
- Kły (trójki),
- Drugie zęby trzonowe (piątki).
Mleczne uzębienie powinno składać się z 20 ząbków. Istotne jest, żeby rodzic sprawdził, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka i w razie potrzeby zgłosił się na konsultację do specjalisty. Jeśli występują problemy, lekarz zaleci stosowanie bezpiecznych dla dzieci leków. Wystawiona recepta przez internet może zostać zrealizowana w każdej aptece.
Czym się charakteryzują pierwsze objawy ząbkowania u niemowląt?
Choć zachowanie dziecka podczas ząbkowania jest sprawa indywidualna, a objawy mogą się różnić, większość rodziców bez problemu rozpoznaje rozpoczęcie się tego procesu. Najczęściej przy wyrzynaniu pierwszych ząbków obserwuje się obrzęk lub stan zapalny dziąseł, a także zaczerwienienie w okolicy jamy ustnej czy ślinotok. Dziecko może być wrażliwe na ból, a także stracić apetyt przez odczuwany dyskomfort. Żeby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, maluszek może wkładać piąstki do ust, łapać się i pociągać za uszko czy gryźć twarde przedmioty. Warto również zwracać uwagę na drażliwość, zaburzenia snu, niepokój, marudzenie czy płaczliwość. Kolejnym symptomem towarzyszącym wyrzynaniu zębów jest podwyższona temperatura ciała. Można również spotkać się z biegunką czy wymiotami. Rzadkim objawem ząbkowania jest krwawienie z dziąseł czy wysypka skórna w okolicy ust.
Trzeba również pamiętać, że podczas wyrzynania się zębów mlecznych organizm jest osłabiony, dlatego należy szczególnie uważać na dziecko, żeby nie dopuścić do rozwoju infekcji wirusowych czy bakteryjnych.
Jak można złagodzić objawy ząbkowania u niemowląt?
Chociaż ząbkowanie to naturalny proces, istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą złagodzić dyskomfort dziecka. Możesz spróbować pocierać dziąsła swojego maleństwa wilgotną chusteczką czy gazikiem, czystym palcem lub specjalną nakładką z wypustkami na palec. Taki zabieg przyniesie ulgę maluchowi, łagodząc swędzenie, a także pozwoli usunąć zalegające po pokarmie resztki i przyzwyczai do dbania o higienę jamy ustnej w przyszłości.
Popularnymi opcjami są również gryzaki. Niemowlęta mogą je żuć, aby złagodzić dyskomfort. Jeśli możesz, schłodź wcześniej gryzaka w lodówce. Ulgę mogą również przynieść chłodne okłady, jednak pamiętaj, żeby nie były zbyt zimne, ponieważ za niska temperatura może prowadzić do skurczu naczyń włosowatych śluzówki i wzmożenia bólu.
Nadmierne ślinienie się może powodować wysypkę wokół ust, policzków, podbródka i szyi z powodu pojawienia się dodatkowych bakterii ze śliny na skórze. Staraj się, aby obszar był tak czysty i suchy, jak to możliwe, okresowo wycierając go. Nałożenie prostego kremu ochronnego może pomóc w przypadku suchej, spierzchniętej i obolałej skóry.
Jeśli domowe sposoby nie działają, a Twoje dziecko bardzo źle znosi ząbkowanie, należy skontaktować się ze specjalistą. Lekarz może przepisać odpowiednie leki przeciwzapalne lub przeciwbakteryjne. Pomocne również będą specjalne żele czy maści, którymi należy smarować nabrzmiałe dziąsła.
Nie można również zapominać o tym, jak ważną rolę odgrywa obecność bliskiej osoby. Warto uważnie obserwować swoją pociechę, żeby monitorować jej samopoczucie. Poświęcenie dziecku uwagi, wspólna zabawa, przytulanie są przyjemnymi metodami, żeby wspomóc maluszka w trudnej i nowej dla niego sytuacji. Dodatkowy czas spędzony z dzieckiem może pomóc złagodzić jego ból, zapewniając uczucie pocieszenia i uspokojenia.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?