Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból żuchwy to dysfunkcja, która ma wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Przyczynić mogą się do niego prozaiczne czynniki, jak np. problem zaciskania zębów lub zgrzytania, jednak możliwe są również stany zapalne obejmujące staw, infekcje jamy ustnej, próchnica, a nawet ropień czy wiele innych chorób. W przypadku bólu żuchwy promieniującego do okolic ucha czy skroni, pacjenci często słyszą trzaski w szczęce podczas żucia lub odczuwają zmęczenie okolicy szyi. Właściwie postawiona diagnoza jest podstawą, jeśli chcemy zredukować dysfunkcję. Z artykułu dowiesz się więcej o przyczynach i objawach bólu żuchwy, a także o sposobach walki z nim.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból żuchwy – jakie są najczęstsze przyczyny?
Żuchwą nazywamy szczękę dolną, która połączona jest z czaszką z dwóch stron stawami skroniowo-żuchwowymi, co umożliwia poruszanie przy jedzeniu, żuciu, ziewaniu czy mówieniu. Ból żuchwy pojawić może się z wielu przyczyn i może wiązać się nie tylko z samą kością, ale również z mięśniami bądź stawami, które ważne są dla jej prawidłowej pracy. Nie jest wykluczony np. ból żuchwy od kręgosłupa szyjnego. Do dolegliwości bólowych żuchwy przyczynić może się również zapalenie stawów, nadmierne zaciskanie zębów i zgrzytanie (bruksizm), częste żucie gumy, a także nieprawidłowe układanie głowy i szyi, które przyczynia się do pojawienia się ucisku na nerw. Problemem może być ponadto stan zapalny w obrębie twarzy, infekcje jamy ustnej, próchnica, a także pewne wady anatomiczne bądź urazy mechaniczne. Do dolegliwości prowadzić mogą również choroby ślinianek, czy też zapalenie zatok szczękowych. Możliwy jest zarówno ból żuchwy przy dotyku, jak również przy próbach poruszania tą częścią twarzy, w tym np. ból żuchwy przy jedzeniu bądź ziewaniu.
Czym się objawia ból żuchwy i co należy w takiej sytuacji zrobić?
Żuchwa może boleć z wielu przyczyn, ponadto często różne są objawy towarzyszące tej dolegliwości. Nie jest rzadkością na przykład ból żuchwy z jednej strony, w tym zarówno ból żuchwy po lewej stronie, jak również ból żuchwy po prawej stronie. Zazwyczaj obejmuje on okolice oczu lub skroni, ale może również nieco promieniować, powodując jednostronny ból żuchwy przy uchu bądź tylnej części szyi. Taki ból niejednokrotnie nasila się przy próbach jedzenia. Zdarza się również, że pacjenci odczuwają ból kości żuchwy przy dotyku bądź charakterystyczny ból żuchwy przy otwieraniu ust, który łączy się z ograniczoną ruchomością żuchwy i trzaskającymi odgłosami.
Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, czy też inne dolegliwości wiążące się ze stanem bólu w szczęce, wymagają kontaktu z lekarzem. Medycyna zna wiele sposobów na skuteczne redukowanie bólu żuchwy, jednak podstawą jest określenie jego przyczyny. Inaczej postępuje się w przypadku zapalenia, inaczej przy infekcji, a jeszcze inaczej, gdy problemem jest ropień, uraz czy nowotwór. Gdy konieczna będzie farmakoterapia, pomóc może e-recepta online. To rozwiązanie, gdy zwiększone dolegliwości bólowe w stawie wymagają pilnej interwencji, a pacjent nie może od ręki umówić się na wizytę stacjonarną do lekarza po receptę na potrzebne leki.
Jak prawidłowo leczyć ból żuchwy?
Gdy pojawia się u pacjenta ból żuchwy, leczenie dobiera się do zdiagnozowanej przyczyny problemu. Niejednokrotnie duże efekty przynosi już zmiana postawy ciała w ciągu pracy, wypoczynku czy snu, odciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa lub techniki relaksacyjne, dzięki którym pacjent mniej zaciska zęby. Zdarza się jednak, że żuchwa boli z przyczyn poważniejszych, a wówczas niezbędna może być farmakoterapia lub nawet operacja.
Diagnostyka najczęściej obejmuje badanie stomatologiczne, RTG lub ewentualnie rezonans magnetyczny, ponadto pomocna może być tomografia komputerowa. W niektórych przypadkach przydatne mogą być również badania krwi, w tym oznaczenie CRP i OB, czyli markerów stanu zapalnego. Dopiero po ustaleniu przyczyny problemu, wdraża się odpowiednie działania zaradcze.
Do jakiego lekarza należy się udać kiedy występuje silny ból żuchwy?
W pierwszej kolejności z bólem żuchwy najlepiej udać się do stomatologa, by wykluczyć infekcje jamy ustnej, próchnicę itp. Niezbędna może być jednak również wizyta u innego specjalisty, w tym u laryngologa, gdy problemem jest zapalenie zatok, ortopedy, a nawet onkologa.
Uciążliwy ból szczęki wymaga sprawdzenia u lekarza, gdyż może wiązać się z poważnymi dolegliwościami, które wymagają interwencji medycznej. Nie każdy wie, ale nagły i silny ból szczęki może również być objawem zawału serca. Nie powinno się go więc lekceważyć, zwłaszcza gdy towarzyszy mu kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej. Należy wówczas jak najszybciej wezwać karetkę. Żuchwa czasem boli również przy pewnych nowotworach (np. szkliwiak), dlatego poszerzona diagnostyka w przypadku dolegliwości o nieznanej przyczynie jest kluczowa.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?