Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból podniebienia to uciążliwa dolegliwość, która może wiązać się z wieloma przyczynami. Prowadzić mogą do niej między innymi infekcje bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze. Nie zawsze bolące podniebienie łączyć trzeba jednak z chorobami wywoływanymi przez drobnoustroje. Problemem może być również podrażnienie lub oparzenie w obrębie jamy ustnej, ponadto może być to efekt wysuszenia śluzówki, alergii, a czasem nawet nowotworów. Jak radzić sobie z bólem w podniebieniu i kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból podniebienia – co oznacza?
Utrudniający normalne funkcjonowanie ból podniebienia to dolegliwość, która może mieć różne podłoża. Zazwyczaj pacjenci opisują ją jako kłucie, pieczenie lub ból o charakterze rozpierającym. Możliwy jest zarówno ból podniebienia twardego, jak również ból podniebienia miękkiego, a nawet połączenie dolegliwości bólowych obejmujących oba te obszary. Bolesność i dodatkowe objawy jej towarzyszące zależne są od źródła problemu. Czasem pacjentom towarzyszy nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie, nieżyt nosa, opuchnięte migdałki, problemy z przełykaniem, nalot w jamie ustnej, stan podgorączkowy bądź gorączka czy inne dolegliwości. Nie powinno się takich objawów lekceważyć, gdyż zaniedbanie może mieć wiele poważnych konsekwencji.
Pacjenci, którym doskwiera ból podniebienia górnego i inne niepokojące symptomy, powinni skonsultować się z lekarzem, by sprawdzić, co jest przyczyną problemu. Jeśli konieczne okaże się przyjmowanie leków, warto pamiętać, że możliwa jest nie tylko recepta podczas wizyty stacjonarnej, ale również recepta przez internet, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga wychodzenia z domu.
Jakie są przyczyny bólu podniebienia?
Dolegliwości bólowe podniebienia mogą wiązać się z wieloma czynnikami. Ból podniebienia połączony z jego swędzeniem zazwyczaj wiąże się z przesuszeniem śluzówki jamy ustnej, a to najczęściej pojawia się w związku z odwodnieniem, czy też jest efektem oddychania przez usta. Ból podniebienia przy zębach górnych może wiązać się z urazami – te często pojawiają się chociażby przy zbyt intensywnym szczotkowaniu zębów bądź ich nitkowaniu, a nawet przy jedzeniu zbyt twardych pokarmów. Jeśli podniebienie boli, może być to również efekt wypicia zbyt gorącego napoju lub oparzenia zbyt ostrym czy słonym posiłkiem, a nawet wiązać może się ze spożywaniem zbyt kwaśnych pokarmów. Wówczas ból podniebienia przy jedzeniu często utrudnia normalne spożywanie pokarmów, a niejednokrotnie również boli przy piciu.
Podrażnione podniebienie jest często również problemem osób, które dużo pracują swoim głosem (np. nauczyciele), ponadto do podrażnienia tej części jamy ustnej prowadzić może palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Dolegliwości bólowe podniebienia mogą również wskazywać na refluks. Gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku, często pojawia się ból podniebienia przy przełykaniu i dolegliwości bólowe za mostkiem – zwłaszcza bezpośrednio po posiłku czy w leżącej pozycji. Nie można wykluczyć również różnego rodzaju infekcji jamy ustnej, w tym zarówno wirusowych i bakteryjnych, jak również tych o pochodzeniu grzybiczym. Zakażenie częste jest u osób z obniżoną odpornością. Ból podniebienia od zatok także nie jest rzadkością. Problem stanowić mogą również afty, nadżerki, owrzodzenia, próchnica zębów, a nawet alergia czy niektóre nowotwory.
Jak leczyć ból podniebienia?
Jeśli pacjent ma podniebienie podrażnione lub poparzone, zwykle nie ma potrzeby wizyty u lekarza. Pomocne może być w tym czasie spożywanie delikatnych potraw, które nie będą podrażniać dodatkowo bolącego obszaru, a także miejscowo działające preparaty przeciwbólowe, a z czasem całość powinna się zagoić. Jeśli jednak dolegliwości bólowe są rosnące bądź towarzyszą im inne niepokojące nieprawidłowości, prawidłowe działanie to wyłącznie szybki kontakt z lekarzem.
Jak zaznaczono wcześniej, jest wiele przyczyn wywołujących u pacjentów ból podniebienia. Jak leczyć taką nieprzyjemną dolegliwość, powinien zdecydować lekarz, ustalając, skąd ona się wzięła. Sposób leczenia dobiera się do źródła problemu. Jeśli ból i zapalenie wiążą się z infekcją gardła i migdałków podniebiennych (często zaobserwować można ich powiększenie), należy ustalić jej podłoże, gdyż czasem konieczna może być antybiotykoterapia lub leki przeciwgrzybicze. Stawia się również na leczenie objawowe, w tym pilnowanie odpowiedniego nawodnienia, niesteroidowe leki przeciwzapalne, czy też miejscowe spray’e, tabletki lub płyny do płukania jamy ustnej. Inaczej sprawa wygląda, gdy w grę wchodzi przewlekły ból podniebienia. Co robić w tym przypadku, najlepiej wiedzieć będzie laryngolog. Czasem niezbędne może być wręcz usunięcie migdałków podniebiennych.
Ból podniebienia – kiedy udać się do lekarza?
Chwilowy ból podniebienia zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, gdyż wynikać może chociażby z poparzenia czy niewielkiego urazu. Jeśli jednak często i z niewiadomej przyczyny odczuwamy ból podniebienia, domowe sposoby na niewiele się zdadzą i należy skonsultować się z lekarzem, by zdiagnozował źródło problemu. Szczególnie niebezpieczny może być jednostronny ból podniebienia, któremu nie towarzyszą jednocześnie zauważalne objawy infekcji. Takie dolegliwości bólowe są charakterystyczne dla przebiegu chorób nowotworowych, więc koniecznie należy je sprawdzić.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?