Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Problem opadających powiek pojawić się może u osób praktycznie w każdym wieku, ograniczając pole widzenia i przyczyniając się do wielu innych dolegliwości. To również dolegliwość natury estetycznej – u niektórych pacjentów powieka, która opada, może sprawiać wrażenie smutnych lub wiecznie zmrużonych oczu. Warto wiedzieć, że kłopot z opadającą powieką może dotyczyć zarówno jednego oka, jak i powiek obu oczu, co bywa szczególnie uciążliwe. Dolegliwość może mieć wiele przyczyn, dlatego w tym przypadku konieczne mogą być badania, których celem będzie zdiagnozowanie schorzenia, które przyczynia się do opadania powiek. Kolejny krok to ustalenie, jak wyglądać będzie dalsze leczenie. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda opadająca powieka i jak leczy się to schorzenie.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jak wygląda opadająca powieka?
Opadanie powieki jest problemem dość częstym. Dotyczyć może zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, ponadto jego przyczyny mogą być różne (może być m.in. efektem naturalnych procesów starzenia, ale może też wiązać się z poważnymi chorobami). Gdy u danej osoby pojawia się dolegliwość, jaką jest opadająca powieka, zauważyć można pewną różnicę w ułożeniu skóry w górnej okolicy oczu. Problem może dotyczyć jednej strony twarzy, ale może również być to opadanie powiek obustronne. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda opadająca powieka, wyobraź sobie osobę, która cały czas mruży oko bądź oczy i wygląda na szczególnie znużoną czy zmęczoną.
Sam stopień dolegliwości może być zróżnicowany. Mowa zarówno o subtelnych zmianach, jak i poważnych dysfunkcjach w tym zakresie, które wręcz utrudniają widzenie. Warto ponadto wiedzieć, że czasem opadaniu powiek towarzyszą również inne symptomy. Może być to między innymi problem z mruganiem lub trudność z całkowitym zamknięciem oka, a także zmęczenie i łzawienie oczu, a nawet podwójne widzenie i zez. Niewielkie opadnięcie powieki to również charakterystyczny objaw Hornera. Zespół Hornera dotyczy zaburzenia funkcjonowania układu współczulnego. Pojawia się w momencie, kiedy włókna nerwów przywspółczulnych znajdujące się między pniem mózgu a tkankami głowy zostaną uszkodzone, przerwane lub są uciskane.
Opadająca powieka może wskazywać, że pacjent potrzebuje farmakoterapii. Jeśli z różnych względów nie możesz samodzielnie zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską w celu otrzymania recepty na potrzebne w danym momencie leki, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z recepty online. To wygodne rozwiązanie, gdy kolejki w przychodni są długie, a leki potrzebne są „na już”.
Przyczyny opadającej powieki?
Opadająca powieka może wiązać się z różnymi przyczynami. Problem jest efektem nieprawidłowości działania mięśnia, jakim jest dźwigacz powiek. To on normalnie odpowiada za poruszanie powiekami oraz utrzymywanie ich w konkretnych pozycjach. Kiedy praca tego mięśnia z jakiegoś powodu zostaje zakłócona, pojawić może się opadająca powieka. Neurologia często jest z tym problemem powiązana, gdyż jedną z przyczyn może być właśnie uszkodzenie nerwów. Do dolegliwości czasem przyczyniają się urazy.
Jeśli chodzi o opadające powieki, mogą być one spowodowane również przez uwarunkowania genetyczne. Powodem mogą być jednak nie tylko wspomniane uwarunkowania genetyczne, ale także niektóre choroby, w tym cukrzyca. Opadające powieki to nierzadko także efekt zmian nowotworowych, ponadto, jak zostało już wspomniane wcześniej, mogą być efektem naturalnych procesów starzenia (proces postępuje z wiekiem). Z biegiem czasu tkanki produkują bowiem mniejszą ilość kolagenu i elastyn, które odpowiadają za gęstość skóry. Bardzo opadająca powieka może być ponadto konsekwencją noszenia nieodpowiednio dobranych szkieł kontaktowych. Może wiązać się także z długotrwałym noszeniem soczewek kontaktowych lub wystąpić po noszeniu twardych soczewek.
Rodzaje opadającej powieki
Warto wiedzieć, że opadająca powieka może być problemem zarówno wrodzonym, jak również nabytym. W przypadku dolegliwości nabytej wyróżnić można różne rodzaje opadania powiek:
- Miopatyczny – związany z niektórymi chorobami, przyczyniającymi się do dysfunkcji dźwigacza powieki. Wśród nich wspomnieć należy o miastenii, miopatii i dystrofii miotonicznej.
- Mechaniczny – ciężka powieka uniemożliwia mięśniom jej podnoszenie. Często typ ten wiąże się z łagodnymi lub złośliwymi zmianami nowotworowymi.
- Pourazowy – pojawiający się na skutek wcześniejszych urazów.
- Neurogenny – wiąże się z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, nerwu współczulnego lub nerwu okoruchowego.
Opadanie powieki może być to ponadto dolegliwość związana z opadaniem brwi. Zaobserwować można to zwłaszcza u osób starszych, gdzie mięśnie z czasem tracą swoje dawne napięcie.
Diagnostyka opadającej powieki
W większości przypadków diagnostyka przy opadających powiekach rozpoczyna się konsultacjami, a następnie badaniem klinicznym pacjenta oraz badaniami dodatkowymi. Jak wygląda takie badanie? Podczas badania oceniana jest wysokość szpary powiekowej, ponadto uwagę zwraca się na linię obrysu brzegu powieki górnej. Sprawdza się dodatkowo położenie fałdu powieki górnej. Jeśli pojawi się podejrzenie, że opadająca powieka jest objawem innej choroby, wówczas lekarz zleca badania dodatkowe. Może być to na przykład rezonans magnetyczny, czy też tomografia, a także badania krwi.
Opadająca powieka – zabiegi
Opadająca powieka to schorzenie, które wymaga leczenia. Wielu pacjentów zastanawia się, czy możliwy jest lifting powiek bez skalpela. Warto wiedzieć, że dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii laserowej znacząco wzrosły możliwości wykorzystania lasera w medycynie. Coraz częściej stosuje się zabiegi laserowego liftingu powiek, których efekty są porównywalne do rezultatów, jakie daje chirurgia. Efektem zabiegu jest regeneracja skóry, której struktura ulega poprawie, ponadto zmniejsza się wówczas ryzyko wystąpienia zmarszczek.
Oprócz wspomnianego wcześniej zabiegu, jakim jest laserowy lifting powiek, stosuje się również inne metody. Termolifting to na przykład polecany niekiedy zabieg na opadające powieki, dzięki któremu skóra odzyskuje jędrność. Często stosowana jest również plastyka powiek górnych, inaczej korekta powiek. Powszechna jest blefaroplastyka (metoda plastyki powiek), która polega na usunięciu nadmiaru skóry. Przeprowadzana jest przy znieczuleniu (w zależności od woli pacjenta przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym), a efekty są praktycznie natychmiastowe. Sam zabieg nie trwa długo, a nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej zostaje szybko usunięty. Sprawia to, że powieka jest formowana od nowa i nadawany jest jej odpowiedni kształt. Wielu pacjentów zastanawia się ponadto, jak długo utrzymują się efekty, jakie daje plastyka powiek. Po zabiegu korekty powiek efekty widoczne są przynajmniej przez kilka lat.
Opadająca powieka – makijaż i pielęgnacja
Chcąc walczyć z przypadłością, warto wykonywać zalecane przez lekarza ćwiczenia na opadające powieki. W większości przypadków polegają one m.in. na szerokim otwieraniu oczu przez kilka do kilkunastu sekund. Co pewien czas wykonuje się również inne ćwiczenie na opadające powieki, które polega na znalezieniu na skroni punktów nad zewnętrznym kącikiem oka – miejsca te dotyka się palcami, by oczy wyglądały na skośne. W celu uzyskania efektu liftingu oraz napięcia skóry, która jest wiotka, a także pozbycia się nadmiernie opadającej górnej powieki, rozwiązaniem może być odpowiednio dobrany krem na opadające powieki. Powinien on zawierać w składzie m.in. kolagen, krzem, peptydy lub elastynę, które przyczyniają się do lepszego napięcia skóry i jej ujędrnienia. Dzięki nim również twarz może wyglądać młodziej.
Wiele pacjentek, u których występuje opadająca powieka, zastanawia się, jak powinien w takim wypadku wyglądać makijaż. Opadająca powieka wymaga makijażu, który optycznie powiększy oczy, ponadto jego zadaniem ma być poprawa symetrii twarzy. Nie powinny być w tym przypadku raczej stosowane ciemne cienie do oka – głównie z powodów wizualnych. Używanie ciemnych kredek i cieni spowoduje, że oko będzie wyglądać, jakby było głębiej osadzone, co zdecydowanie nie będzie korzystne. Warto wiedzieć, że przy opadającej powiece malować należy dodatkowo brwi, które nadają wyrazistości rysom.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?