Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niedokwaszony żołądek stanowi jedną z głównych przyczyn zaburzeń trawienia, objawiając się dolegliwościami, które mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Problem ten jest równie poważny, jak w przypadku osób, które cierpią na nadkwasotę. Oznacza stan, w którym odczyn środowiska żołądka zmienia się z bardzo kwasowego na lekko kwasowy, obojętny lub wręcz zasadowy. Niedokwaszony żołądek objawy u pacjentów może dawać różne. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Czym zakwasić żołądek? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest niedokwaszenie żołądka?
Żołądek stanowi bardzo ważną część układu pokarmowego, której głównym zadaniem jest wstępne trawienie białka i tłuszczy. Do innych ważnych funkcji tego narządu zalicza się również sterylizacja pokarmu, a także za utrzymanie pH soków żołądkowych na poziomie od 1,5 do 2,5. Taki odczyn umożliwia eliminację bakterii, wirusów, a także jaj organizmów pasożytniczych, ponadto chroni organizm przed rozwojem grzybów. Kwasy żołądkowe to soki trawienne o kwaśnym odczynie, które znajdują się w błonie śluzowej żołądka. W skład soku żołądkowego wchodzi między innymi kwas solny (HCL). Rola kwasu solnego w żołądku polega na nadawaniu soku żołądkowemu odczynu kwasowego. Wykazuje on również działanie bakteriobójcze, eliminując groźne bakterie, ponadto ogranicza rozwój szkodliwych dla organizmu drobnoustrojów. Niewłaściwe wydzielanie kwasu solnego przyczynia się do inaktywacji enzymów trawiennych, a także do niedokwasoty. Inne składniki soku trawiennego to podpuszczka, lipaza żołądkowa, czynnik wewnętrzny, elektrolity, śluz i woda.
Efekty nadkwasoty żołądka
Niedokwasota żołądka to dolegliwość związana z niewystarczającym wytwarzaniem kwasu solnego w układzie trawiennym, co powoduje problemy z trawieniem pokarmów. Efektem niedokwasoty jest podniesienie pH żołądka (soku żołądkowego) z 1,5-2,5 do nawet 4,6. Takie pH nie tylko utrudnia trawienie pokarmu, ale również sprzyja namnażaniu się bakterii oraz pasożytów, co ma negatywny wpływ na organizm i może wiązać się z powstawaniem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Efektem niedokwaszonego żołądka są również utrzymujące się przez długi czas uciążliwe dolegliwości. Niedokwaszony żołądek objawy u pacjentów może dawać różne, jednak nie zawsze są one charakterystyczne – nierzadko przypominają objawy nadkwasoty żołądka.
Chorzy cierpiący na niedokwasotę żołądka lub inne poważne dolegliwości, którzy z różnych przyczyn nie mogą udać się do przychodni po receptę na niezbędne leki, bez problemu mogą skorzystać z recepty online. To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w kilka chwil można otrzymać SMS-a z czterocyfrowym kodem na niezbędne medykamenty. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, a ten trafi do lekarza, który sprawdzi wskazania i przeciwwskazania do terapii, a przy braku wątpliwości, wystawi e-receptę. Następnie, po otrzymaniu kodu, należy udać się do apteki w celu wykupienia leków, podając farmaceucie wspomniany kod oraz numer PESEL.
Przyczyny niedokwasoty żołądka
Niedokwasota żołądka przyczyny może mieć różne. Główną przyczyną niedokwasoty może być szkodliwe działanie pałeczek bakterii Helicobacter pylori. Odpowiadają one za produkcję ureazy, która neutralizuje działanie kwasu solnego. Niedokwasota w organizmie może być ponadto efektem wycięcia pęcherza żółciowego, a także zarzucania dwunastniczo-żołądkowego. Do przyczyn niedokwasoty zalicza się również przyjmowanie leków, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Należą do nich między innymi inhibitory pompy protonowej (IPP). Do innych przyczyn zalicza się również niewłaściwa dieta, która obfituje w pokarmy bogate w cukier, tłuszcze trans oraz konserwanty. Przyczyny to również przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie żołądka, a także guzy neuroendokrynne.
Niedokwaszonemu żołądkowi sprzyjać może również przewlekłe zapalenie trzustki, a także nieswoiste choroby zapalne występujące w jelitach. Przyczyną dysfunkcji może być również niedoczynność tarczycy. Jeśli chodzi o zagadnienie „niedokwaszony żołądek a tarczyca”, należy mieć na uwadze, że pod wpływem hormonów tarczycy, odpowiedzialne za produkcję HCL komórki żołądka zwiększają objętość, a także aktywność. Przy niedoczynności tarczycy nie jest możliwa odpowiednia stymulacja produkcji kwasu żołądkowego, co wiąże się z niewystarczającą ilością hormonów tarczycy. Dysfunkcja nerwu błędnego to kolejna przyczyna niedokwasoty. Nierzadko również u osób otyłych może pojawić się niedokwaszony żołądek. Objawy schorzenia są różne i zostaną dokładnie opisane w dalszej części artykułu.
Niedokwaszony żołądek – objawy
Niedokwaszony żołądek objawy może dawać podobne do nadkwasoty. Brak kwasu solnego w żołądku objawy daje między innymi w postaci uczucia przepełnienia żołądka. Pojawia się również ból żołądka, a także wrażenie ciągłego zalegania w nim pokarmów. Niedokwasota żołądka objawy daje także w postaci biegunki, ponadto pojawiają się zaparcia, a także wzdęcia, gazy oraz zgaga i kwaśne odbijania. Objawy te pacjenci obserwują szczególnie po spożywanych pokarmach. W wyniku mniejszego wchłaniania składników odżywczych, w tym magnezu, wapnia oraz żelaza, u pacjentów obserwuje się osłabienie włosów i paznokci, ponadto niewłaściwe wchłanianie witamin oraz minerałów i w konsekwencji ich niedobory mogą prowadzić do anemii, a także kurczy mięśni. Objawem niedokwaszonego żołądka może być również refluks żołądka oraz przełyku.
Konsekwencje niedokwasoty żołądka
Objawy niedokwasoty nierzadko mylone są z objawami schorzenia, jakim jest zakwaszenie żołądka, które wiąże się ze zbyt dużą produkcją kwasów trawiennych. Nieleczona nadkwasota, podobnie jak i niedokwasota, oprócz niestrawności może przyczynić się do rozwoju raka żołądka. Niestrawność i związane z nią dolegliwości, do których zalicza się między innymi zgagę, to bardzo uciążliwe objawy, jakie daje niedokwaszony żołądek. Objawy w żadnym wypadku nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, który może być odczuwalny przez wiele lat. Niedokwaśność żołądka może prowadzić także do anemii, ponieważ zaburzone zostaje wówczas wchłanianie żelaza. Pierwiastek ten jest niezbędny przy transporcie tlenu do komórek organizmu, ponadto ważne jest również jego działanie przeciwutleniające. Człowiek nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie – przyswajalny jest on głównie z posiłków składających się z mięsa.
Diagnostyka i leczenie niedokwasoty żołądka
Jeśli niedokwaszony żołądek objawy daje charakterystyczne, konieczne może okazać się oznaczenie poziomu gastryny w surowicy krwi. Wysokie stężenie gastryny, czyli symulatora wydzielania kwasu solnego oraz pepsynogenu, substancji odpowiadającej z wstępne trawienie białek w żołądku, może wskazywać na niedokwasotę żołądka. Jak zbadać poziom kwasu solnego w żołądku? Pomocna w tym przypadku może być pH-metria. Zarówno niedokwasota, jak i zakwaszenie żołądka, wymagają leczenia, które podejmowane jest w zależności od przyczyny schorzenia. Leczenie objawowe polega na spożywaniu podczas posiłków kombinacji enzymów trawiennych. Często zaleca się przyjmowanie leków, które odpowiadają za wydzielanie soków żołądkowych.
Jak zakwasić żołądek? Przede wszystkim należy zmienić styl życia i związaną z nim dietę. Domowe metody polegają między innymi na spożywaniu owoców, warzyw, a także ich przetworów, które zawierają w składzie wywierające korzystny wpływ na organizm kwasy organiczne (fumarowy, jabłkowy, sorbowy, cytrynowy). W szczególności poleca się cytryny, ocet jabłkowy, jagody, dziką różę, a także figi, śliwki, jabłka oraz żurawinę. Nie zaleca się stosowania w diecie pokarmów bogatych w tłuszcze oraz cukry, które ograniczają wydzielanie soków trawiennych. Wskazane nie jest również sięganie po produkty smażone, a także bogate w białko. Nie jest wskazane także picie wody w trakcie posiłku. Warto również sięgać po bogate w minerały i witaminy suplementy diety, jednak jeszcze przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Zalecane jest również stosowanie preparatów bogatych w roślinne enzymy trawienne. Pokarmy należy rozdrabniać, a posiłki należy jeść regularnie, ponadto pokarm powinien być spożywany długo, a przy tym dokładnie rozgryzany i żuty.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?