Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Nerwica żołądka to wbrew pozorom dość powszechna dolegliwość, która w dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie człowieka. Nie należy ona do zaburzeń o podłożu organicznym, lecz psychicznym, mimo że jej objawy mogłyby sugerować wręcz przeciwne pochodzenie. Do schorzenia przyczynia się zwłaszcza stres, lęk, problemy w pracy lub życiu prywatnym, a także szybkie tempo życia i zbyt duże napięcie. U chorych pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości ze strony żołądka i jelit, w tym między innymi ból, zaburzenia wypróżniania, mdłości i wymioty. Diagnozowanie nerwicy żołądka nie jest najłatwiejsze, a leczenie powinno obejmować nie tylko farmakoterapię, ale przede wszystkim psychoterapię. Jak radzić sobie z nerwicą żołądka i co warto o niej wiedzieć?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest nerwica żołądka?
Coraz głośniej mówi się w ostatnich latach o nerwicy żołądka i dolegliwościach z nią związanych. To dobrze, ponieważ jeszcze do niedawna wielu chorych bezskutecznie próbowało leczyć się na własną rękę lub chodziło od lekarza do lekarza bez konkretnej diagnozy i pomocy. Dolegliwość ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny i wbrew pozorom pojawia się bardzo często (choć rzadko jeszcze bywa diagnozowana). Warto zatem, by ludzie mieli nie tylko świadomość, że choroba istnieje, ale również wiedzieli, co ją wywołuje oraz jak można z nią walczyć.
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co to jest nerwica żołądka, gdyż nie każdy spotkał się jeszcze z tym terminem. Nerwica żołądka, określana również jako zespół jelita nadwrażliwego lub jelito spastyczne, to zespół dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które są odpowiedzią na silny stres, nadmierne napięcie czy lęki. Chorym zmagającym się z nerwicą żołądka towarzyszą różne objawy powiązane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Jest to zaburzenie nerwicowe somatyczne o charakterze chronicznym, które wymaga wsparcia medycznego. W rzeczywistości nie jest to co prawda choroba, która zagraża życiu czy bardzo odbija się na zdrowiu ogólnym pacjenta, jednak bez wątpienia jest to schorzenie bardzo kłopotliwe i dokuczliwe, które może się pogłębiać i mieć powikłania.
Jeśli okaże się, że nerwica żołądka u danego pacjenta wymaga stosowania leków dostępnych na receptę, w tym przeciwlękowych, uspokajających lub działających objawowo na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, pomocna może okazać się e-recepta online. Uniezależnia ona pacjenta od konieczności fizycznego stawiania się w przychodni, co może być dużym ułatwieniem w przypadku nasilonej nerwicy, gdy objawy ze strony ciała są szczególnie dokuczliwe.
Nerwica żołądka – przyczyny.
Główną przyczyną objawów, jakie daje nerwica żołądka, jest stres i negatywne stany emocjonalne. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj u osób, których tempo życia jest szybkie, u pacjentów przepracowanych, żyjących w ciągłym napięciu, poświęcających niewiele czasu na wypoczynek i regenerację sił. Przewlekły stres może wiązać się jednak nie tylko z pracą, ale również z trudnościami w życiu prywatnym, problemami w domu, zaburzeniami relacji społecznych itp. Gdy w grę wchodzi nerwica żołądka, przyczyny emocjonalne sprawiają, że w organizmie pacjenta rośnie ilość kortyzolu (hormon stresu) i adrenaliny, co ma znaczenie dla odczuwanych przez pacjenta objawów.
Nerwica żołądka – objawy.
Jak wspomniano wcześniej, nerwica żołądka najczęściej daje objawy związane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Nie są to jednak symptomy na tyle specyficzne, by można było jedynie po ich pojawieniu się zdiagnozować u pacjenta schorzenie, jakim jest nerwica żołądka. Objawy te obejmują między innymi silne bóle brzucha i skurcze żołądka. Pojawiają się także trudności w przełykaniu, nudności, wzdęcia i gazy, uczucie przelewania w żołądku, niestrawność, zgaga, wymioty i biegunki lub zaparcia. Czasem pojawia się również u chorych brak łaknienia, spadek masy ciała, a nawet wyraźne osłabienie.
U niektórych pacjentów pojawiają się dodatkowo objawy ze strony serca, w tym między innymi jego kołatanie. Chorzy opisują te dolegliwości jako szczególnie dokuczliwe i przyczyniające się do dużego dyskomfortu w codziennym życiu. Jednym z najbardziej nieprzyjemnych i zarazem najbardziej niedogodnych objawów związanych z nerwicą żołądka może być również nagła potrzeba wypróżnienia się. Jest to spory problem, gdy chory przebywa poza domem, gdyż nigdy nie wie, kiedy konkretnie pojawi się potrzeba szybkiego szukania toalety.
Jak zdiagnozować nerwicę żołądka?
Niestety należy zaznaczyć, że nerwica żołądka nie jest często diagnozowana u pacjentów, a nawet jeśli zostanie zdiagnozowana, zdarza się, że problem nie jest traktowany wystarczająco poważnie. Ważne, by pacjent nie dawał za wygraną, gdy zaobserwuje u siebie nieprzyjemne objawy i skontaktował się z takim specjalistą, który faktycznie będzie w stanie mu pomóc, a nie skupi się na tym, by odesłać go dalej. Zaburzenia nerwicowe żołądka często bywają mylone z wrzodami, refluksem żołądkowo-przełykowym i innymi schorzeniami, tymczasem należy przypomnieć, że w przypadku nerwicy, nie istnieje podłoże organiczne. Do dysfunkcji narządowych przyczyniają się zaburzenia psychiczne, które związane są z zaburzeniami emocjonalnymi. W pierwszej kolejności zatem lekarz będzie musiał sprawdzić zdrowie ogólne pacjenta i wykluczyć inne choroby, które mogą dawać podobne objawy, co nerwica żołądka. Jak zdiagnozować problem? Pomocne mogą być między innymi badania takie jak gastroskopia, USG czy badania krwi i kału. Gdy nie wykażą one niepokojących zmian, a w wywiadzie medycznym mowa będzie o stresie, przepracowaniu i szybkim tempie życia, można podejrzewać nerwicę żołądka.
Nerwica żołądka – leczenie.
Należy przypomnieć, że nerwica żołądka ma podłoże psychiczne. Nie można zatem leczyć jej w taki sam sposób, jak leczy się dysfunkcje układu pokarmowego. Gdy w grę wchodzi nerwica żołądka, leczenie powinno obejmować elementy psychoterapii, które skupią się na przyczynach problemu, a nie na symptomach ze strony ciała. Zasadne może być dołączenie również farmakoterapii, gdy lekarz uzna, że pacjentowi potrzebne są leki wyciszające czy przeciwlękowe. Przede wszystkim należy jednak pracować z emocjami i umysłem, w czym najlepiej pomoże psychoterapeuta. Osoby chore powinny mieć nie tylko wsparcie lekarzy, ale również swojego otoczenia, ponadto warto w związku z dolegliwościami układu pokarmowego skupić się na diecie. Najlepiej jeśli będzie lekkostrawna i pełnowartościowa, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników do codziennego funkcjonowania. Problemu nie można zdecydowanie zamiatać pod dywan, czy też po prostu udawać, że nie istnieje. Brak pomocy na czas to większe ryzyko powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także coraz poważniejszych problemów natury psychicznej.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?