Nadżerka żołądka – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Napisano 28.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nadżerka żołądka wiąże się z ubytkami w błonie śluzowej żołądka. Może być powodowana przez różne czynniki, a ponadto objawy nadżerki żołądka mogą przypominać objawy innych schorzeń dotyczących żołądka. Nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Mogą wiązać się z nim między innymi groźne wrzody żołądka, a także nowotwory. Jakie są najważniejsze przyczyny i objawy nadżerki? Jak wygląda diagnostyka i leczenie schorzenia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest nadżerka żołądka?

Nadżerka żołądka dotyczy ubytku nabłonka błony śluzowej żołądka, wyglądem przypominającego ranę. Najczęściej ma ostry przebieg, jednak u wielu pacjentów nawet przez długie lata może przebiegać bezobjawowo. Zapalenie żołądka jest skutkiem czynnika, który przyczynia się do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Może wystąpić jako następstwo przebiegu ciężkich chorób, a także w przebiegu uszkodzenia mechanicznego. Nieleczone w porę zapalenie błony śluzowej żołądka bardzo często może poprzedzać rozwój choroby wrzodowej, a także może zwiastować rozwój niebezpiecznych dla zdrowia i życia nowotworów. Nadżerka, w odróżnieniu od wrzodów żołądka, które umiejscowione są w głębszych warstwach błony śluzowej żołądka, jest uszkodzeniem płytkim, które dotyczy powierzchniowej warstwy nabłonka i dopiero z biegiem czasu, jeśli nie będzie leczona, może się rozrastać.

Czytaj także:

W przypadku pacjentów z nadżerką żołądka, którym pilnie potrzebne są leki, rozwiązaniem może okazać się e-recepta online. Dzięki niej pacjent może szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu uzyskać receptę na niezbędne leki. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, który następnie jest analizowany przez lekarza, a jeśli ten nie będzie mieć zastrzeżeń, co do zawartych tam odpowiedzi, wystawi e-receptę. Pacjent w kilka chwil otrzyma wówczas SMS-a z czterocyfrowym kodem na potrzebne medykamenty, który można zrealizować w pobliskiej aptece.

Przyczyny powstania nadżerki żołądka

Nadżerka żołądka przyczyny może mieć różne. Nadżerka może być wywoływana między innymi infekcjami bakteryjnymi. Zalicza się do nich najczęściej zakażenie Gram-ujemną spiralną bakterią Helicobacter pylori. Do wystąpienia nadżerki przyczynić może się również przyjmowanie zbyt dużej ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także spożywany w nadmiernych ilościach alkohol i inne używki. Nie tylko spożywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju schorzenia. Przyczyną nadżerek mogą być również przyjmowane przez dłuższy czas leki, w tym nie tylko wspomniane leki NLPZ, ale również antybiotyki, a także oparzenia oraz inne urazy.

Nadżerka pojawić się może również w wyniku chronicznego stresu i napięcia lękowego, ponadto może być efektem żółciowego lub przewlekłego zapalenia żołądka, a także choroby Leśniowskiego-Crohna. Do jej rozwoju przyczynić się może również wstrząs septyczny. Z rozwojem nadżerki wiązać się mogą ponadto zaburzenia autoimmunologiczne, a także niewłaściwa dieta, która obfituje zwłaszcza w potrawy smażone, pikantne lub nadmiernie kwaśne i tłuste. Przyczyniać się może do niej także nadmierne picie mocnej herbaty oraz kawy, a także spożywane w zbyt dużych ilościach słodycze oraz zbyt mała ilość spożywanych owoców i warzyw.

Objawy nadżerki żołądka

Nadżerka żołądka objawy daje różne. Do najważniejszych objawów nadżerki w większości przypadków zalicza się silny, palący i kłujący ból, który odczuwalny jest w nadbrzuszu. Wzdęcia, nudności i wymioty to kolejne objawy, jakie daje zapalenie żołądka. Objawy, które mogą wskazywać na nadżerkę, to również refluks. Nieżyt żołądka objawy dawać może także w postaci zgagi. Zgaga objawia się przede wszystkim paleniem w przełyku, ponadto charakterystyczne jest odczuwalne palenie w żołądku. Nadżerka żołądka u części pacjentów może objawiać się również częstym odbijaniem, a także uczuciem pełności nawet po spożyciu niewielkiego posiłku. Gdy pojawia się przewlekłe zapalenie żołądka, występować mogą również krwawienia z przełyku. Innym objawem przy ostrych stanach zapalnych może być ponadto pojawiający się ciemny i smolisty stolec.

Diagnostyka nadżerki żołądka

Gastroskopia, inaczej endoskopowa obserwacja błony śluzowej nabłonka, to najważniejsze badanie pozwalające stwierdzić, czy u pacjenta wystąpiła nadżerka żołądka. Zastosowanie gastroskopii konieczne jest zwłaszcza w przypadku, kiedy objawy świadczące o tym, że u pacjenta wystąpiło zapalenie śluzówki żołądka, utrzymują się przez długi czas i stają się coraz silniejsze. Jeśli u pacjenta podejrzewa się zapalenie żołądka i dwunastnicy, lekarz może wypisać również skierowanie na badanie mające na celu wykrycie obecności bakterii Helicobacter pylori. Nierzadko konieczne może okazać się wykonanie RTG z połknięciem barytu. Jego zadaniem jest dokładne określenie miejsca, w którym wystąpiła nadżerka, a także wielkości ubytku.

Jak wygląda leczenie nadżerki żołądka?

Nadżerka żołądka to dolegliwość, która wymaga leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może doprowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia chorób, w tym choroby wrzodowej, a także nowotworów. W leczeniu tej choroby żołądka i przyspieszeniu gojenia się nadżerek zastosowanie znajdują leki, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego. Zalicza się do nich między innymi inhibitory pompy protonowej, a także H2-blokery. Pacjenci, u których wykryto bakterię Helicobacter pylori, często poddawani są eradykacji bakterii. Polega ona na stosowaniu tzw. schematu leczenia przeciwbakteryjnego, z czym wiąże się przyjmowanie po konsultacji z lekarzem przez okres dwóch tygodni kilku rodzajów leków. Zalicza się do nich leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, tlenku bizmutu, a także różne (najczęściej dwa) rodzaje antybiotyków.

Jeśli chodzi o zapalenie żołądka, leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu środków, których zadaniem jest doraźne łagodzenie objawów, a także przyspieszenie gojenia się ran. Domowe metody wiążą się przede wszystkim ze stosowaniem ziół, do których zalicza się rumianek i babkę lancetowatą, ponadto pomocne może być siemię lniane. Ważna jest również zmiana trybu życia, która powinna wiązać się ze zwiększeniem aktywności fizycznej, odpowiednią dietą, a także unikaniem stresorów. Jak długo goją się nadżerki w żołądku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ czas leczenia schorzenia uzależniony jest między innymi od przyczyny powstania problemu, jego nasilenia i wielu czynników dodatkowych.

Dieta przy nadżerce żołądka

Prawidłowa dieta może w znaczny sposób zmniejszyć objawy, jakie daje nadżerka żołądka. Ważne jest zwłaszcza ograniczanie produktów smażonych, tłustych i ciężkostrawnych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na żołądek. Nie zaleca się ponadto spożywania warzyw z rodziny kapustnych, nasion roślin strączkowych, a także cebulowych. Niewskazane są również ostre przyprawy oraz produkty, które bogate są w nierozpuszczalny błonnik pokarmowy. Odradza się również spożywanie alkoholu, który może doprowadzić do dalszego rozwoju problemu.

Spożywać można natomiast chudy nabiał i chude mięso (kurczak, indyk, szynka, cielęcina, polędwica), a także niesmażone ryby (dorsz, szczupak), dojrzałe owoce i większość surowych lub gotowanych warzyw korzeniowych (seler, marchew). Negatywnego wpływu na organizm nie będzie mieć również woda przegotowana i mineralna. W przypadku nadżerki w żołądku ważny jest ponadto sposób, w jaki przygotowuje się posiłki. Najlepiej przygotowywać je na parze, gotując w wodzie, ponadto postawić można również na pieczenie bez dodatku tłuszczu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.