Przyczyny, objawy i leczenie chlamydiozy

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chlamydioza to choroba powodowana przez bakterię z grupy Chlamydia. Należy do bardzo poważnych schorzeń przenoszonych drogą płciową. Od zakażonej osoby zarazić można się podczas stosunku waginalnego, jednak również uprawianie seksu oralnego i analnego należy do popularnych dróg rozprzestrzeniania się zakażenia. Infekcja może być przekazywana również z matki na dziecko w czasie porodu. Jest to jedna z bardzo podstępnych chorób. Często nie daje bowiem przez długi czas objawów, tymczasem tylko wczesne wdrożenie leków jest szansą na to, by uniknąć groźnych powikłań. Zwlekanie w leczeniu może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto badać się regularnie i skupić się na prewencji, która obejmuje ograniczenie przypadków ryzykownych kontaktów seksualnych i dobre zabezpieczenie przy stosunku. Co jeszcze należy wiedzieć o tej chorobie i procedurach postępowania, jeśli chodzi o jej diagnozę i leczenie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chlamydioza – co to jest za choroba?

Choroba zakaźna, jaką jest chlamydioza, to dolegliwość związana z zakażeniem bakterią Chlamydia. Co to jest? Jest to bakteria gram ujemna, która należy do najczęściej przenoszonych drogą płciową patogenów. O zakażenie wcale nie jest trudno i w zasadzie każda osoba aktywna seksualnie może zarazić się Chlamydią – zwłaszcza jeśli nie zabezpiecza się odpowiednio. Zastanawiając się, co to jest Chlamydia, należy wspomnieć, że bakteria infekuje często bezobjawowo, przez co wiele osób nie wie o swoim zakażeniu. Pacjenci dowiadują się o nim dopiero, gdy występują powikłania choroby, a wówczas leczenie jest już znacznie trudniejsze. Warto ponadto wiedzieć, że choć chlamydioza kojarzy się głównie z chorobą weneryczną, bakteria Chlamydia ma kilka typów chorobotwórczych, które mogą atakować człowieka. Chorobę układu moczowo-płciowego wywołuje Chlamydia trachomatis. Bakterie te odpowiedzialne są także za wtrętowe zapalenia spojówek. Znana jest również Chlamydia pneumoniae, która przenosi się drogą kropelkową, powodując zapalenie dolnych i górnych dróg oddechowych. 

Czytaj także:

Nieleczone choroby weneryczne mogą mieć groźne powikłania – również nieleczona chlamydioza. By ich uniknąć, należy reagować na jakiekolwiek podejrzane dolegliwości okolicy narządów intymnych i zgłaszać się do lekarza na badania. Sposób leczenia w tym przypadku prawdopodobnie obejmować będzie antybiotykoterapię, a trzeba pamiętać, że ta w Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę. Skorzystać można oczywiście również z recepty online, co docenią osoby, które szczególnie zwracają uwagę na swoją prywatność. 

Chlamydioza – przyczyny

Chlamydioza to choroba bakteryjna. Do zakażenia, zależnie od gatunku bakterii, dochodzi na drodze kontaktów seksualnych (Chlamydia trachomatis) lub drogą kropelkową (Chlamydia pneumoniae). Bardzo niebezpieczne są również zakażenia chlamydią u noworodków. Dziecko może zarazić się od chorej matki przy porodzie. Wówczas u noworodka może dojść do groźnej infekcji oczu bądź płuc. 

Niestety zarówno chlamydioza u mężczyzn, jak i u kobiet często przebiega bezobjawowo, co sprzyja przenoszeniu na kolejnych partnerów bakterii Chlamydia. Jak się zarazić? Możliwe jest to zarówno przez seks waginalny, jak i seks analny oraz oralny, w tym również podczas kontaktów homoseksualnych. 

Objawy chlamydiozy – jak ją rozpoznać?

Chlamydioza dotyczyć może nie tylko zakażenia układu moczowo-płciowego, ale również zakażenia odbytnicy, gardła i oka, ponadto Chlamydia pneumoniae powoduje zakażenie układu oddechowego. 

Niestety bardzo podstępne są zakażenia Chlamydia. Po jakim czasie objawy są zauważalne? Trzeba wiedzieć, że przenoszona drogą kontaktów seksualnych Chlamydia objawy nie zawsze daje zauważalne – z tego powodu mówi się o tym, że zakażenie jest bardzo podstępne. Możliwy jest bezobjawowy przebieg zakażenia Chlamydia. Choroba przez to nie jest w porę leczona, co niestety zwiększa ryzyko jej powikłań. Bakteria Chlamydia objawy u kobiet daje głównie w postaci ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z pochwy. Ropna wydzielina to jednak nie wszystkie objawy. Pacjentki, u których występuje Chlamydia pochwy, mogą zauważyć również ból podbrzusza, ponadto nie są wykluczone krwawienia niezwiązane z miesiączką. Chlamydioza u mężczyzn wiąże się między innymi z bólem przy oddawaniu moczu. Możliwe jest także uczucie pieczenia lub swędzenia podczas oddawania moczu, a ponadto nie jest wykluczony wyciek przy ujściu z cewki moczowej oraz jej zaczerwienienie. 

Jeśli dojdzie do zakażenia odbytnicy, pacjent może czuć dyskomfort w tym rejonie ciała (możliwe jest również uczucie pieczenia w okolicy ujścia jelita grubego). Obecność bakterii może ponadto wiązać się z tym, że pojawi się wydzielina z domieszką krwi z odbytnicy. Trzeba również wiedzieć, że bakterie przenoszą się także poprzez oralne kontakty seksualne. Wówczas dojść może do infekcji gardła, jednak najczęściej przebiega ona bezobjawowo. Chlamydia objawy na skórze również może dawać i są to zazwyczaj zmiany grudkowo-krostkowe.

Diagnostyka chlamydiozy – jakie badania należy wykonać?

Najmniejsze podejrzenie, że problemem pacjenta może być chlamydioza, wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i diagnostyki w tym kierunku. Gdy w grę wchodzi chlamydioza, badania są niezbędne, by móc dokonać diagnozy i dobrać rodzaj antybiotyku oraz jego dawkę, a także wykluczyć ewentualne współistnienie zakażenia innymi patogenami. 

Wykrycie bakterii Chlamydia polega m.in. na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM, ponadto oznacza się przeciwciała IgG we krwi. Badanie Chlamydia u mężczyzn i kobiet polegać może także na wykonaniu testu moczu. Czasem lekarz skupia się również na pobraniu odpowiedniego wymazu z pochwy pacjentki lub pobiera wymaz z szyjki macicy. Pobrany wymaz bada się mikroskopowo lub poddaje się testom antygenowym. U mężczyzn z podejrzeniem zakażenia Chlamydia badania wymazowe pobiera się najczęściej z ujścia cewki moczowej, a czasem również z odbytu. W ten sposób można wykryć, czy pacjent zaraził się bakterią Chlamydia. Ile się czeka na wynik? Zależne jest to od rodzaju wykonywanego badania i placówki diagnostycznej, jednak w większości przypadków nie czeka się na wynik dłużej niż dwa tygodnie. 

Leczenie chlamydiozy – jak przebiega?

Jeśli u pacjenta zdiagnozowana zostanie chlamydioza, należy jak najpilniej rozpocząć leczenie. Gdy problemem pacjenta jest Chlamydia, antybiotyk będzie koniecznością, gdyż w ten sposób właśnie walczy się z zakażeniami bakteryjnymi. W leczeniu stawia się na azytromycynę lub erytromycynę, a terapia zazwyczaj kontynuowana jest przez tydzień. W czasie leczenia należy unikać kontaktów seksualnych, gdyż nadal przenoszona może być Chlamydia. Czy da się wyleczyć chorobę? Oczywiście, jednak przechorowanie chlamydiozy nie jest równoznaczne z tym, że organizm nabywa na nią odporność. Można zatem bakterią zarazić się ponownie, dlatego należy dopilnować działań profilaktycznych. 

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać chorobom przenoszonym droga płciową takim jak chlamydioza?

Z pewnością nikt nie chciałby usłyszeć od lekarza, że w jego organizmie zagościła Chlamydia. Jak wygląda zatem profilaktyka w tym przypadku i na czym należy skupić się szczególnie? By nie zastanawiać się, jak wykryć chlamydię i ją leczyć, najlepiej postawić na działania profilaktyczne. Podstawą, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, jest unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych. Jeśli nie mamy stałego partnera seksualnego, konieczne jest stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia. Mowa nie tylko w tej sytuacji o zabezpieczeniu przed ciążą, ale również o ochronie przed chorobami wenerycznymi. Przy współżyciu niezbędne jest zatem stosowanie prezerwatywy. Kolejna kwestia to badania kontrolne. U osób, które mają wiele kontaktów seksualnych z różnymi partnerami, badania okresowe powinny być wykonywane regularnie. Pozwoli to w porę wykryć nie tylko chorobę, jaką jest chlamydioza, ale również ewentualne zakażenie innymi patogenami. 

Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, ważne również, by z podejrzeniem infekcji zawsze zgłaszać się do lekarza i unikać wówczas szczególnie kontaktów seksualnych. Zalecane jest również unikanie płukania pochwy. Wiąże się to z tym, że wypłukiwana jest wówczas dobra mikroflora pochwy, przez co łatwiej o zakażenie Chlamydią. 

Chlamydioza – powikłania po nieleczonej chorobie

Jeśli chlamydioza zostanie wykryta w porę i szybko wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, ryzyko powikłań choroby jest małe. Niestety brak interwencji medycznej na czas może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednym z najpoważniejszych powikłań chlamydiozy może być niepłodność. Chlamydioza może również przyczynić się do infekcji jajowodów i macicy oraz kanału szyjki macicy, a w efekcie do ich dysfunkcji (np. niedrożność jajowodów). Może dojść ponadto do nadżerki szyjki macicy. U mężczyzn zakażenie może wiązać się z tym, że rozwinie się zapalenie najądrza. Infekcja może się wiązać ponadto z zapaleniem gruczołu krokowego. Choroba może także prowadzić do zespołu Reitera (reaktywne zapalenie stawów). Należy również pamiętać, że szczególnie niebezpieczna jest w ciąży Chlamydia. Choroba weneryczna może bowiem przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu, a nawet jeśli tak się nie stanie, w czasie porodu może dojść do zakażenia dziecka. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.