Niedociśnienie tętnicze – przyczyny i leczenie hipotonii

Napisano 19.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Niedociśnienie to utrzymujące się niskie ciśnienie, które może wystąpić u szerokiej grupy osób, jednak badania dowodzą, że znacznie częściej dotyczy kobiet oraz dziewcząt w okresie dojrzewania, a także sportowców. W przypadku gwałtownych spadków ciśnienia u pacjentów może wystąpić np. omdlenie lub może dojść do utraty przytomności. Spadek ciśnienia może doprowadzić również do wystąpienia dokuczliwych objawów, dlatego nierzadko może wymagać interwencji lekarza oraz dalszego leczenia, zwłaszcza jeśli metody niefarmakologiczne nie przyniosą oczekiwanych efektów. Jakie są przyczyny i objawy niedociśnienia oraz jakie są metody leczenia schorzenia? Sprawdź więcej w artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Niedociśnienie – czym jest?

Hipotonia, czy też hipotensja bądź niedociśnienie, to określenie wskazujące na niskie ciśnienie krwi. Stan ten nie jest co prawda tak groźny jak nadciśnienie, jednak objawy z nim związane mogą bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie człowieka. Najczęściej z niskim ciśnieniem zmagają się kobiety. By odpowiedzieć na pytanie, co oznacza niskie ciśnienie, należy wspomnieć, że za prawidłową wartość ciśnienia tętniczego u kobiet uznaje się ciśnienie 90/60 mmHg, natomiast u mężczyzn jest to ciśnienie nieco wyższe, czyli 100/70 mmHg. Jeśli u danej osoby ciśnienie jest niższe od podawanych wartości, mowa może być o niedociśnieniu. Stan ten nie powinien być lekceważony, gdyż nie tylko wiąże się z dokuczliwymi objawami, ale również może wręcz prowadzić do utraty przytomności. Jednym z rodzajów niedociśnienia jest niedociśnienie ortostatyczne, z którym wiąże się obniżenie wartości ciśnienia krwi po przyjęciu pozycji stojącej. Innym rodzajem niedociśnienia jest niedociśnienie samoistne, które u wielu osób może pojawić się bez konkretnego powodu.

Czytaj także:

Z niedociśnieniem mogą wiązać się nieprzyjemne dolegliwości, w tym osłabienie czy zawroty głowy, co może negatywnie odbić się na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli potrzebne Ci są pilnie leki, a z różnych powodów nie możesz umówić się na wizytę stacjonarną do lekarza w przychodni, skorzystanie z recepty online może okazać się doskonałym rozwiązaniem. W ten sposób szybko i bezpiecznie otrzymasz receptę na niezbędne leki, bez konieczności wychodzenia z domu.

Niedociśnienie tętnicze – przyczyny

Ciężko od ręki wskazać przyczynę tego, że u pacjenta występuje niedociśnienie, gdyż stan ten może wiązać się z różnymi czynnikami. Zawsze zatem niedociśnienie tętnicze wymaga poszerzonej diagnostyki i ewentualnego ustalenia działań korygujących. Jeśli mowa o niedociśnieniu wrodzonym, problemem może być między innymi niska elastyczność ścian tętnic, a tu zazwyczaj mowa o podłożu genetycznym. Jeśli chodzi natomiast o wtórne niedociśnienie, przyczyny najbardziej prawdopodobne to między innymi anemia lub cukrzyca, jednak nie są to wszystkie możliwe opcje, gdy u pacjenta występuje zbyt niskie ciśnienie krwi. Przyczyny wiązać mogą się również z niedoczynnością nadnerczy, ponadto do takiego stanu rzeczy prowadzić może również padaczka. Do hipotonii przyczynić może się również odwodnienie bądź krwotok, ponadto nie powinno się również lekceważyć stresu, gdyż ten także może odgrywać tu niebagatelną rolę. Wspomnieć należy również o wpływie niektórych leków.

Występowanie niedociśnienia wiązać się może również z niedoborem płynów ustrojowych, ponadto przyczyniać się może do niego niedoczynność tarczycy, a także obniżony poziom sodu w organizmie. Przyczyną niedociśnienia tętniczego są również między innymi zażywane leki przeciwnadciśnieniowe, przeciwarytmiczne oraz preparaty moczopędne. Nieprawidłowości wiązać się mogą także z żylakami, niewłaściwym funkcjonowaniem układu nerwowego oraz wieloma innymi schorzeniami. Przyczyną może być również zespół pozakrzepowy.

Objawy niedociśnienia tętniczego

Niedociśnienie może wiązać się z wieloma dolegliwościami ze strony organizmu, choć oczywiście jest to sprawa dość indywidualna, którą pacjenci mogą odczuwać nieco inaczej. Najczęściej niedociśnienie objawy daje w postaci zmęczenia lub osłabienia, ponadto pojawiają się u pacjenta zawroty głowy i mroczki przed oczami. Zmęczenie, osłabienie oraz zawroty głowy i mroczki to nie jedyne objawy schorzenia. Inne objawy niedociśnienia to również zaburzenia rytmu serca i wzrost tętna, a także trudności z koncentracją. Jeśli chodzi o objawy niskiego ciśnienia, wspomnieć należy również o tym, że u pacjentów zmagających się z tym problemem mogą wystąpić nocne poty, ponadto często mają oni zimne dłonie i stopy. Kolejne symptomy zwiastujące dolegliwość to natomiast bladość twarzy, a nawet możliwe omdlenia.

Niedociśnienie objawiać się może również z nadmierną sennością. Objawem mogą być także trudności z podejmowaniem aktywności fizycznej, ponadto z niedociśnieniem można mieć do czynienia w momencie, kiedy u pacjenta pojawia się nadmierna senność lub kiedy oddychanie jest w znacznym stopniu utrudnione.

Niedociśnienie – jak leczyć?

Podejrzewane u pacjenta niedociśnienie wymaga poszerzonej diagnostyki. Zazwyczaj już systematyczne pomiary ciśnienia wskazywać mogą problem, jednak lekarz prawdopodobnie zaleci badania dodatkowe, w tym np. EKG serca, Holter ciśnieniowy, badania krwi czy moczu. Pacjenci, u których niskie ciśnienie objawy daje nasilone, powinni regularnie badać swój stan zdrowia i pozostawać pod opieką kardiologa, ponieważ konieczne może być wówczas leczenie. Niestety ciężko o leki, które ustabilizują na stałe niskie ciśnienie tętnicze, dlatego bardzo istotną rolę w tym przypadku odgrywa styl życia, który zredukuje objawy i pozwoli uniknąć omdleń czy nudności.

Na niedociśnienie tętnicze pomóc może częstsze przebywanie na świeżym powietrzu oraz częstsza aktywność fizyczna. Zaleca się wówczas częste spacery, biegi oraz pływanie, które mają korzystny wpływ na organizm. Również picie dużych ilości wody sprawi, że krew zacznie krążyć szybciej. Przy spadku ciśnienia często stosowane są ponadto domowe sposoby. W przypadku występowania niedociśnienia pomóc mogą zmiany w diecie, które powinny wiązać się między innymi z ograniczaniem spożywania produktów zawierających tłuszcze, zwłaszcza te nasycone. Ważne jest, by jadać częściej, ale niewielkie porcje. Można również lekko dosalać spożywane potrawy, ponieważ sól ma ogromne znaczenie w utrzymaniu ciśnienia tętniczego na właściwym poziomie. Korzystny wpływ na zdrowie wywierać może również dodawanie do dań np. imbiru, który wywiera korzystne działanie, jeśli chodzi o krążenie krwi w organizmie. Przeciwwskazane jest natomiast nadużywanie alkoholu, który może mieć negatywny wpływ na ciśnienie.

Profilaktyka – jak zapobiegać niedociśnieniu tętniczemu?

Jak wspomniano wcześniej, niedociśnienie może mieć podłoże pierwotne lub wtórne. Gdy mowa o czynnikach genetycznych, trudno zapobiegać tej dolegliwości. Jeśli natomiast chodzi o inne czynniki, przede wszystkim ważne jest kontrolowanie schorzeń, z którymi zmaga się pacjent, a także regularne badanie się. Należy również dbać o siebie na co dzień – wypijać odpowiednią ilość płynów dziennie, wysypiać się, regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Ważne jest również pilnowanie ciśnienia w domu i wykonywanie regularnych pomiarów oraz zapisywanie ich wyników w dzienniczku – jeśli niskie ciśnienie krwi będzie się utrzymywać, a jego objawy będą dokuczliwe, mimo działań niefarmakologicznych, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.