Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Nadczynność tarczycy należy do chorób, które bezwzględnie wymagają kontaktu z lekarzem i dobrania odpowiedniego leczenia. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana nadczynność tarczycy, leczenie naturalne można wprowadzić równolegle, by objawy choroby nie były tak dokuczliwe. Nie powinno się jednak w tym przypadku działać wyłącznie na własną rękę. Wcześniej warto skonsultować się z lekarzem, by ten ocenił zasadność danej metody i jej bezpieczeństwo. Jakie są domowe sposoby na nadczynność tarczycy i w jaki sposób je stosować, by sobie nie zaszkodzić?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Konwencjonalne metody leczenia tarczycy
Przy nadczynności, hormony tarczycy produkowane są w większej ilości niż jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Farmakologiczne leczenie nadczynności tarczycy polega głównie na podawaniu pacjentowi leków tyreostatycznych w celu zmniejszenia syntezy hormonów tarczycy. Pomocny może być również jod radioaktywny, o ile tak zadecyduje lekarz. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie tarczycy. Trzeba liczyć się z tym, że efektem walki z nadczynnością (np. w przypadku stosowania jodu) może być niedoczynność tarczycy, co będzie wymagało leczenia tyroksyną do końca życia.
Po zakończeniu leczenia nadczynności, pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarza. Powinien regularnie sprawdzać prawidłowość pracy organu, w tym kontrolować poziom TSH oraz wykonywać USG tarczycy. W niektórych przypadkach choroba może nawracać, ponadto – jak wspomniano wyżej – może dojść do rozwoju niedoczynności tarczycy.
Gdy u pacjenta podejrzewana jest nadczynność tarczycy, leczenie naturalne należy odstawić na bok i w pierwszej kolejności należy zgłosić się do endokrynologa i wykonać zlecone przez niego badania. Jest to niezbędne, by zdiagnozować problem i jego przyczynę, a także dopasować najlepsze leczenie. Trzeba wiedzieć, że zazwyczaj leki są koniecznością, jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy. Naturalne metody leczenia również można stosować. Powinny być one jednak jedynie uzupełnieniem ustalonej przez lekarza farmakoterapii i przed ich wdrożeniem należy skonsultować się z endokrynologiem. W żadnym wypadku domowe sposoby na nadczynność tarczycy nie mogą natomiast zastąpić leczenia specjalistycznego.
Konwencjonalne leczenie nadczynności tarczycy wymaga regularnego odwiedzania lekarza i stosowania przepisanych przez niego leków. W tej sytuacji praktycznym rozwiązaniem jest recepta online. W ten sposób można szybko i bezproblemowo uzupełnić zapas kończących się leków, bez potrzeby rejestracji w przychodni i spędzania godzin w kolejce do lekarza.
Czy domowe sposoby na nadczynność tarczycy działają?
Jak wspomniano wyżej, leczenie nadczynności tarczycy wymaga przede wszystkim regularnych kontaktów z lekarzem i stosowania się do jego zaleceń oraz ustalonej terapii. Domowe metody leczenia tarczycy można wdrożyć równolegle, o ile lekarz nie będzie miał ku temu zastrzeżeń i da pacjentowi „zielone światło”. By domowe sposoby na nadczynność tarczycy działały w sposób pożądany, muszą zostać dobrane prawidłowo nie tylko do zaburzenia, ale również do stosowanych przez pacjenta leków. Nie od dziś wiadomo na przykład, że niektóre zioła mogą zaburzać działanie wybranych leków.
Jak leczyć nadczynność tarczycy domowymi sposobami, żeby sobie nie zaszkodzić?
Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, leczenie naturalne powinno być jedynie uzupełnieniem terapii, którą zaleci lekarz. Bardzo ważne jest, by pacjent nie wprowadzał domowych metod leczenia tarczycy bez wcześniejszej konsultacji z endokrynologiem, gdyż może sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak leczyć nadczynność tarczycy domowymi sposobami, by było to bezpieczne? Należy przede wszystkim z rezerwą podchodzić do polecanych na forach internetowych metod, gdyż niestety nie wszystkie z nich są godne uwagi, czy też bezpieczne.
Sprawdzone naturalne metody leczenia nadczynności tarczycy
Gdy w grę wchodzi nadczynność tarczycy, leczenie naturalne to między innymi zbilansowana dieta. Pacjent powinien zadbać, aby jego jadłospis był skomponowany w taki sposób, by znajdowały się w nim optymalne ilości składników mineralnych i witaminy w odpowiednich dawkach. Należy również dopilnować odpowiedniej podaży kalorii. Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy ważna jest między innymi wit. D3, antyoksydanty, wapń, selen i magnez, a także produkty bogate w kwasy omega-3. Ustalenie diety najbezpieczniej zlecić dietetykowi, gdyż samodzielne działania w tym zakresie mogą być bardzo trudne, zwłaszcza gdy pacjent nie posiada wystarczającej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Pomocne mogą być również niektóre zioła, jednak ich stosowanie należy skonsultować wcześniej z lekarzem. Mowa tu między innymi o melisie i serdeczniku, a także pięciorniku białym. Postawić można ponadto na stosowanie wspomagających produktów ziołowych na bazie wiesiołka, imbiru czy jeżówki.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?