Badania tarczycy, które powinnaś wykonywać regularnie

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy wiesz, że profilaktyczne badania tarczycy należy wykonywać regularnie? Jest to istotne, by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego organu, należycie zadbać o zdrowie pacjenta i wdrożyć specjalistyczne leczenie, jednak wciąż wiele osób, w tym zwłaszcza kobiet, bagatelizuje tego typu konieczność. Tymczasem niezdiagnozowana w porę choroba tarczycy zwykle nie jest łatwa w leczeniu i może nieść za sobą wiele powiązanych zaburzeń.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Za jakie funkcje w organizmie odpowiada tarczyca?

Tarczyca jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu, który pełni kluczową rolę dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w okolicach szyi. Odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie hormonów, do których należą: tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), a także kalcytonina. Hormony te są niezbędne przy kontroli procesów metabolicznych i funkcji przemiany materii, odpowiadają za właściwą pracę serca, oddychanie, wzrost kości, a nawet odpowiednią grubość błony macicy. Jeśli masz uczucie lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawidłowego działania tarczycy, konieczna jest wizyta u lekarza z omówieniem towarzyszących Ci objawów, a następnie wizyta w centrum pobrań w laboratorium i diagnostyka w kierunku chorób tarczycy, w tym zwłaszcza nadczynności i niedoczynności, choć nie tylko. Na podstawie uzyskanych wyników możliwe będzie precyzyjne oznaczenie stanu zdrowia pacjenta i ustalenie ewentualnego leczenia.

Czytaj także:

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania tarczycy?

Niewiele osób wie, że praca tarczycy powinna być regularnie kontrolowana. Systematyczne badania tarczycy powinny wykonywać zwłaszcza kobiety, gdyż to właśnie one najczęściej miewają problemy zdrowotne, które wiążą się z nieprawidłowościami działania tego gruczołu. Oczywiście również mężczyźni powinni przebadać swoją tarczycę, zwłaszcza jeśli towarzyszy im problem kontroli masy swojego ciała czy inne dolegliwości, które mogłyby świadczyć o problemach z tarczycą. Regularność badań tarczycy, również gdy nie obserwuje się żadnych niepokojących symptomów i dolegliwości, jest bardzo ważna, ponieważ bardzo często choroby tarczycy w początkowych stadiach przebiegają bezobjawowo i pacjent nawet nie wie, że ma nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wczesne wykrycie u pacjentów ewentualnych nieprawidłowości daje większą szansę na ich wyleczenie oraz zmniejsza ryzyko poważnych powikłań.

Jakie symptomy powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę i skłonić Cię do przebadania tarczycy?

Jak wspomniano wyżej, ważne jest, by badania tarczycy wykonywać regularnie (również gdy nie towarzyszą nam żadne specyficzne objawy), co może wykryć na wczesnym etapie nieprawidłowości funkcjonowania tego narządu. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak, gdy zaobserwujemy u siebie nagłą zmianę wagi (wzrost lub spadek) i zaburzenia metabolizmu, charakterystyczne przy chorobach tarczycy, a także stan dużego zmęczenia, zmiany nastroju i objawy depresyjne, osłabienie mięśni, obrzęki, wypadanie włosów i osłabienie paznokci, nadmierną potliwość, zaparcia, zmiany skórne (np. sucha skóra) czy zaburzenia miesiączkowania. Z niepokojącymi objawami warto zgłosić się do lekarza, wówczas nie będzie nas interesować, ile kosztują badania na tarczycę, gdyż w razie podejrzenia nieprawidłowości lekarz wypisze na nie skierowanie – z tego typu usług medycznych w Polsce pacjenci mogą korzystać bezpłatnie, gdyż pozwala na to umowa z NFZ.

Jakie badania na tarczycę wykonywać profilaktycznie?

Osoby, które zastanawiają się, jakie badania na tarczycę wykonać profilaktycznie, muszą wiedzieć, że jednym z diagnostycznych badań podstawowych, które warto wykonywać regularnie, gdyż świadczy dużo o pracy tarczycy, jest badanie poziomu stężenia TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Jest on wydzielany przez przysadkę mózgową i działa stymulująco na tarczycę, by ta produkowała tyroksynę (T4) i hormon trójjodotyroninowy (T3). Badanie TSH to bardzo ważne, podstawowe w profilaktycznej diagnostyce, badanie tarczycy. Jak wygląda tego typu badanie? Badanie TSH wykonuje się z pobranej próbki krwi i jest to bardzo czuła metoda diagnostyczna. Dobrze się odpowiednio przygotować, gdyż takie badanie tarczycy z krwi najlepiej wykonać na czczo, minimum 12 godzin po ostatnim posiłku i aktywności fizycznej, najlepiej bez uprzedniego przyjmowania leków na tarczycę bezpośrednio przed badaniem (jeśli takowe już zażywamy). Oprócz TSH oznaczone powinno być stężenie wolnych hormonów FT3 i FT4 – wówczas lekarz będzie mógł w prawidłowy sposób dokonać diagnozy i określić przyczyny obserwowanych przez pacjenta dolegliwości.

Regularne badania tarczycy przy Hashimoto

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku diagnostyki niektórych chorób, w tym między innymi choroby Hashimoto, czyli przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, same testy medyczne TSH, FT3 i FT4 to za mało, gdyż poziom ich wartości nie musi zawsze odbiegać od normy, gdy chory zmaga się z tym schorzeniem. Jakie badania na tarczycę Hashimoto wykonuje się zatem dodatkowo? Jeśli endokrynolog podejrzewa chorobę Hashimoto, zleci badania dodatkowe – oznacza się wówczas poziom a-TPO (przeciwciał antyperoksydowych) i anty-TG (przeciwciał przeciw tyreoglobulinie). Pomocne mogą być również badania dodatkowe, w tym między innymi wynik TRAb, badanie ATG, badania morfologiczne, USG tarczycy oraz BAC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.

Niedoczynność tarczycy – jak często poddawać się kontrolnym badaniom?

Regularnie wykonywany profil tarczycowy jest niezbędny, by lekarz mógł kontrolować skuteczność leczenia i ewentualnie korygować dawki leków, na które mogą być też wystawiane recepty online. W przypadku zaobserwowania przekraczających górną granicę normy stężeń TSH, można podejrzewać niedoczynność tarczycy. Jakie badania dodatkowe są potrzebne do postawienia diagnozy i ustalenia przyczyny niedoczynności już wiesz (m.in. FT3, FT4, a-TPO, anty-TG), ale jak często należy wykonywać badania tarczycy? Jakie leczenie tu się stosuje? U większości pacjentów zmagających się z niedoczynnością tarczycy konieczne jest leczenie lewotyroksyną (często do końca życia), ponadto konieczne jest okresowe wykonywanie badań TSH, zgodnie z częstotliwością zalecaną indywidualnie przez lekarza.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.