Najczęstsze powody kołatania serca. Czy jest groźne?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kołatanie serca, czy też inaczej palpitacja serca, może być przejawem patologii, która dotyka organizm, jak również może wystąpić u zdrowego pacjenta pod wpływem określonych czynników. Kołatanie oznacza zmianę częstotliwości bicia serca, której najczęściej towarzyszy nieprzyjemne dla pacjenta uczucie. Jeśli odczuwasz dyskomfort w obrębie klatki piersiowej, a niekiedy także w okolicach szyi, prawdopodobnie wystąpiło u Ciebie właśnie kołatanie serca. Co to właściwie jest? Szczegółowe informacje na ten temat zebraliśmy w artykule. Dowiesz się również, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy kołatania serca oraz jak wygląda leczenie tej przypadłości.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kołatanie serca – co to jest?

Serce jest narządem stanowiącym najważniejszy element układu krwionośnego. Jego zadaniem jest pompowanie krwi do naczyń krwionośnych. Wiele zaburzeń rytmu serca ma charakter łagodny, inne z kolei mogą prowadzić nawet do śmierci. Kołatanie serca to stan bardzo często wzbudzający u pacjentów niepokój. Mamy z nim do czynienia najczęściej w momencie, kiedy częstotliwość uderzeń serca jest zwiększona. Możliwe jest jednak nie tylko wtedy, gdy serce bije nadmiernie, ale również jeśli częstość uderzeń serca jest nieznacznie zmieniona, a dana osoba odczuwa je ze znacznie większą częstotliwością. Stan ten może pojawiać się o każdej porze dnia i nocy oraz w różnych sytuacjach. Zdecydowanie nie powinien być on lekceważony, ponieważ może stanowić pierwszy objaw choroby serca.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o kołatanie serca w nocy, stan ten może być efektem schorzeń psychicznych, w tym nerwicy lub napadów paniki, a także życia w ciągłym stresie. Z kolei kołatanie serca po jedzeniu u części osób może mieć miejsce w przypadku spożycia obfitego posiłku, który bogaty jest w węglowodany z wysokim indeksem glikemicznym. W takiej sytuacji wytworzenie odpowiedniej ilości insuliny, która będzie w stanie uregulować poziom cukru jest znacznym wysiłkiem, który może mieć wpływ na serce. Często pojawia się także kołatanie serca w spoczynku, a nierzadko odczuwalne jest również kołatanie serca w pozycji leżącej. Podział kliniczny wyróżnia natomiast kołatanie miarowe i niemiarowe, a także napadowe oraz nienapadowe.

W przypadku problemów z kołataniem serca lekarz może zalecić pacjentowi przyjmowanie leków. Warto wiedzieć, że możliwa w tej sytuacji jest również recepta przez internet, której niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego uzupełnienia kończących się leków, bez tracenia czasu na rejestrację u lekarza czy stanie w kolejkach do niego.

Objawy kołatania serca.

Jeśli chodzi o kołatanie serca, do głównych objawów dolegliwości zalicza się uczucie nierównego i nadmiernie szybkiego lub silnego bicia serca, które powoduje u pacjenta wyraźny dyskomfort. W zależności od przyczyny, takiemu stanowi mogą towarzyszyć również inne objawy, do których zalicza się między innymi zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub duszności, a niekiedy może dojść nawet do zasłabnięcia. Innymi objawami kołatania serca mogą być bóle głowy, nadmierna potliwość, a także problemy z utrzymaniem równowagi. Objawem u pacjenta może być również problem z koncentracją, co bywa szczególnie dokuczliwe. Kolejny objaw kołatania to przyspieszony oddech, a nawet oddawanie nadmiernej ilości moczu.

Nierzadko choroby serca mylone są z nerwicą. Warto więc wiedzieć, jak odróżnić nerwicę od choroby serca? Choroby serca najczęściej powiązane są z bólem i zaburzeniami rytmu serca w trakcie wykonywania lub tuż po zakończeniu wysiłku, a odczuwany ból jest silny. Z kolei u osób, u których występuje nerwica, ból występuje w postaci narastającego i opadającego kłucia i jest on znacznie mniejszy.

Najczęstsze przyczyny kołatania serca.

Jeśli chodzi o kołatanie serca, przyczyna dolegliwości to zwykle zaburzenia rytmu serca, a także zaburzenia w przewodzeniu impulsów elektrycznych. Kołatanie serca może być następstwem złego stanu psychicznego (napady paniki, nerwicy oraz depresji) i innych stanów lękowych. Do przyczyn kołatania zaliczyć można również wykonywanie dużego wysiłku fizycznego, niski poziom glukozy we krwi, niskie ciśnienie tętnicze krwi, gorączkę, zaburzenia poziomu elektrolitów, odwodnienie, a także anemię i częste spożywanie alkoholu oraz kofeiny. Przyczyną mogą być także zażywane przez pacjentów niektóre leki, preparaty ziołowe oraz suplementy diety. U kobiet palpitacje mogą być ponadto związane z hormonami, a także z nadczynnością tarczycy. Z kolei przyczyną kołatania serca u kobiet ciężarnych mogą być zmiany, jakie zachodzą w jej ciele w ciąży.

Czy kołatanie serce jest groźne?

Kołatanie serca, które pojawia się sporadycznie i ustępuje nie powinno być groźne dla organizmu. Dzieje się tak np. pod wpływem silnych emocji, jednak wraz z ich ustąpieniem zazwyczaj wszystko wraca do normy. Palpitacja serca może jednak stanowić poważne zagrożenie, kiedy bagatelizowane są inne objawy, jak chociażby arytmia lub kiedy pomimo znanej przyczyny takiego stanu nie podejmujemy żadnych działań mających na celu jej eliminację. Chodzi tutaj między innymi o palenie papierosów lub otyłość. Kołatanie serca nierzadko jest objawem arytmii, która jest stanem, gdy po właściwym skurczu przedsionków lub komór pojawia się dodatkowy skurcz. Arytmią jest również migotanie przedsionków, które polega na szybkim pobudzaniu przedsionków serca. Należy również pamiętać, że kołatanie może również towarzyszyć poważnym schorzeniom, w tym np. dolegliwości, jaką jest zapalenie mięśnia sercowego.

Kołatanie serca – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli kołataniu serca towarzyszą dodatkowe objawy, do których zalicza się brak tchu, ból w klatce piersiowej, a także omdlenia oraz zawroty głowy, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi wtedy wywiad z pacjentem oraz wykona badania takie jak: morfologia krwi, a także EKG oraz jonogram i zdjęcie klatki piersiowej. Nierzadko konieczne jest powtarzanie badań, by dokonać wiarygodnej diagnozy. W razie potrzeby niezbędne może okazać się spotkanie z lekarzem kardiologiem i badanie specjalistyczne, ponieważ kołatanie może być przyczyną groźnych chorób serca, które wymagać będą pilnego leczenia.

Diagnoza i leczenie kołatania serca.       

Wielu pacjentów zastanawia się, jak pozbyć się kołatania serca. Podstawą jest szczegółowa diagnostyka, gdyż leczenie dobiera się do przyczyny problemu. Obecnie mało jest leków, które wpływają na prawidłowy rytm serca. Niektórym pacjentom podaje się beta-blokery w niewielkich dawkach, ponadto zachęca się ich do psychoterapii i nauki relaksacji. Wiele osób wpisuje w Internecie pytania typu: „kołatanie serca – jak uspokoić”. Pacjent powinien wiedzieć, że w tej sytuacji pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja i ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli jednak w grę wchodzi choroba serca, najlepiej zaufać lekarzowi. Do najbardziej skutecznych metod leczenia migotania przedsionków zalicza się zabieg ablacji. Jego skuteczność sięga 80%. Polega on na celowym uszkodzeniu tkanek przy wykorzystaniu czynników fizycznych lub chemicznych. Zabieg pomaga m.in. w leczeniu komorowych i nadkomorowych zaburzeń rytmu serca.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.