Migotanie przedsionków – co warto o nim wiedzieć?

Napisano 19.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Migotanie przedsionków to poważny problem, który medycyna zna nie od dziś. Powstawaniu objawów u chorego sprzyjać mogą różnego rodzaju wady czy schorzenia przewlekłe, przyczyniając się do tego, że przedsionki nie działają w sposób, w jaki konkretnie powinny. Objawy dolegliwości to szybki rytm lub wręcz chaotyczne bicie serca, osłabienie, zmęczenie, a także niska tolerancja wysiłku. Jeśli doświadczasz podobnych objawów, Twoje zdrowie może być zagrożone, więc wskazaniem jest kontakt z lekarzem, by poddać się badaniu i w razie konieczności leczeniu. Jest to niezbędne, by dolegliwość nie postępowała oraz by zapobiec groźnym powikłaniom.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Migotanie przedsionków – czym się objawia?

Wbrew pozorom migotanie przedsionków nie należy do rzadkości wśród osób po 55 roku życia – jest jednym z najczęstszych zaburzeń rytmu serca. Podaje się, że nawet 1 na 3 osoby znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia tej dolegliwości. By wyjaśnić lepiej, co to jest migotanie przedsionków, należy w pierwszej kolejności przypomnieć, jak zbudowane jest serce oraz w jaki sposób ono działa. Serce jest dużym mięśniem, którego regularne skurcze i rozkurcze są niezbędne, by tłoczyć krew do komórek ciała. Serce składa się z dwóch komór oraz dwóch przedsionków. Znajdziemy tu również tzw. węzeł zatokowy, który generuje impulsy elektryczne, niezbędne do przenoszenia krwi między częściami serca. Praca węzła zatokowego dostosowywana jest do zapotrzebowania pacjenta w danej chwili na tlen. Objawy migotania przedsionków pojawiają się natomiast u osób, u których wspomniane impulsy elektryczne powstają chaotycznie, w tym także poza węzłem zatokowym. Efektem tego są zaburzenia efektywności kurczenia się przedsionków, co objawia się ich drganiem, czy też migotaniem (stąd nazwa).

Czytaj także:

Migotanie zaliczane jest do chorób, które u części osób objawów mogą nie dawać wcale, a u części chorych objawy mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie. Jeśli należysz do grupy osób, u których pojawiło się migotanie przedsionków, bardzo prawdopodobne, że lekarz zaleci Ci leki redukujące ryzyko powstawania zakrzepów. Skrzepliny są groźne, gdyż mogą zablokować światło naczynia i spowodować zastój krwi, a w tym przypadku śmiertelność jest wysoka. Bardzo ważna jest odpowiedzialność pacjenta, jeśli chodzi o systematyczne zażywanie leków, gdyż w przeciwnym wypadku ryzyko, że dolegliwość się nasili i pojawią się jej powikłania jest wysokie. Warto pamiętać, że w każdej chwili skorzystać można z recepty online. Sprawdzić może się, gdy trudno dostać się do lekarza stacjonarnie, a opakowanie leku kończy się.

Migotanie przedsionków – objawy

Trzeba zaznaczyć, że u wielu pacjentów migotanie przedsionków początkowo przebiega bez widocznych dolegliwości i widoczne jest jedynie na EKG (a na takie badania niestety pacjenci często nie zgłaszają się profilaktycznie). Chory nie ma zatem świadomości swojego problemu, co jest bardzo niebezpieczne, gdyż nie są wdrażane w porę działania zaradcze, a to zwiększa ryzyko udaru mózgu czy śmierci. U niektórych natomiast migotanie przedsionków objawy daje bardziej zauważalne.

Jak rozpoznać migotanie przedsionków u siebie? Wśród wymienianych przez pacjentów dolegliwości wymienić można krótki oddech i duszność, wrażenie kołatania serca, spadek tolerancji wysiłkowej i wzrost męczliwości, uczucie ucisku lub ból w klatce piersiowej, a także zawroty głowy i zwiększoną potliwość. W niektórych przypadkach możliwy jest także kaszel i omdlenia. Pacjent może odczuwać wyłącznie jeden z wyżej wymienionych objawów lub kilka objawów jednocześnie.

Jakie są rodzaje migotania przedsionków?

Warto wiedzieć, że migotanie przedsionków można podzielić na różne rodzaje. Pierwszym z nich jest podział ze względu na objawy towarzyszące pacjentowi. W ten sposób wyróżnić można objawowe i bezobjawowe migotanie przedsionków. Inny podział przypadłości obejmuje:

  • Po raz pierwszy zdiagnozowane migotanie przedsionków.
  • Napadowe migotanie przedsionków – trwa mniej niż siedem dni, a objawy ustępują samoczynnie lub po interwencji medycznej (kardiowersja).
  • Przetrwałe migotanie przedsionków – trwa dłużej niż tydzień, a jego objawy ustępują dopiero po interwencji medycznej (zabieg kardiowersji).
  • Długotrwałe przetrwałe migotanie przedsionków – trwa ponad rok.
  • Utrwalone migotanie przedsionków – dotyczy pacjentów, u których zrezygnowano z kolejnych prób interwencji medycznych mających na celu przywrócenie właściwej pracy serca.

Migotanie przedsionków – najczęstsze przyczyny

Migotanie przedsionków częściej występuje co prawda u mężczyzn niż u kobiet, jednak to właśnie kobiety narażone są, jak się okazuje, na poważniejsze dolegliwości związane z migotaniem. Jak wspomniane zostało również wcześniej, wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest szczególnie zauważalne u grupy osób starszych. Do przypadłości przyczyniać mogą się zarówno czynniki genetyczne, jak również niektóre choroby czy nawet styl życia pacjenta. Istnieje zatem niejedna przyczyna migotania przedsionków, stąd u wielu chorych ciężko ustalić, co konkretnie wpłynęło na wystąpienie dolegliwości. Jeśli chodzi o migotanie przedsionków, przyczyny to między innymi nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, a także otyłość i nieprawidłowy poziom lipidów. Do przypadłości prowadzić może również nadciśnienie tętnicze i choroby serca (w tym problemy z zastawkami), ponadto przyczyniają się tu także inne choroby, w tym cukrzyca, nadczynność tarczycy, a nawet choroby nerek czy bezdech senny.

Leczenie migotania przedsionków

Jak wspomniano wcześniej, nie zawsze pacjent świadomy jest, że ma migotanie przedsionków. EKG jest badaniem, które może dopiero w niektórych przypadkach problem wykazać, dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać swój stan zdrowia i wykonywać badania kontrolne. Oczywiście z jakimikolwiek objawami migotania przedsionków bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, by ten zalecił dalsze działania.

By zdiagnozować migotanie przedsionków, niezbędny jest nie tylko wywiad lekarski, ale również badanie EKG, które pozwoli uzyskać cenne informacje na temat pracy serca i rodzaju ewentualnych zaburzeń w tym zakresie. Lekarz może oczywiście indywidualnie zdecydować o potrzebie wykonania badań dodatkowych, zależnie od swoich podejrzeń, co do stanu pacjenta. Konieczne może być również w niektórych przypadkach EKG Holter, by potwierdzić migotanie przedsionków. Tętno także warto monitorować, ponadto w niektórych przypadkach lekarz może zalecić test wysiłkowy, echokardiografia (echo serca), czy też rentgen klatki piersiowej.

Gdy w grę wchodzi migotanie przedsionków, leczenie obejmuje między innymi stosowanie leków przeciwzakrzepowych, których zadaniem jest redukcja ryzyka incydentów zakrzepowo-zatorowych. To, jakie leki na migotanie przedsionków podać pacjentowi, decyduje jednak oczywiście lekarz indywidualnie. Inne leki, które mogą być w tym czasie stosowane, to między innymi leki obniżające ciśnienie krwi, leki na arytmię itp. Czasem na migotanie przedsionków leki będą ponadto niewystarczające, a wówczas lekarz może zalecić zabiegi, w tym kardiowersję. Kardiowersja elektryczna polega na przywracaniu rytmu za pomocą stymulacji elektrycznej mięśnia sercowego.

Niejedna osoba zadaje sobie zapewne pytanie, czy migotanie przedsionków może ustąpić, a konkretnie czy można wyleczyć migotanie przedsionków. Faktem jest, że u wielu pacjentów incydenty migotania mijają, jednak są przypadki, gdy migotanie utrzymuje się długi czas, mimo leczenia czy poważniejszej interwencji medycznej. Problemem są również powikłania, które mogą wystąpić u pacjentów. Powikłaniem może być na przykład zator tętnic (obwodowych, krezkowych lub śledzionowej), a także przejściowe niedokrwienie mózgu, ponadto może dojść do niewydolności serca.

Jak reagować na migotanie przedsionków?

Pacjent, który stwierdzone ma przez lekarza migotanie przedsionków, z pewnością zostanie poinstruowany szczegółowo, w jaki sposób powinien się zachować, gdy pojawią się u niego objawy niemiarowej pracy serca. Oczywiście należy mieć się w tym przypadku na baczności, a jeśli objawy nasilają się lub pojawiają się duszności bądź bóle klatki piersiowej, jest to wskazanie do kontaktu z lekarzem.

Wiemy już co zrobić, kiedy u pacjenta wystąpi migotanie przedsionków. Czego unikać w przypadku tu tej dolegliwości? Ważny jest zdrowy tryb życia i związane z nim zmiany w diecie. W pierwszej kolejności należy zaprzestać palenia papierosów, ponieważ zawarte dymie papierosowym substancje mają niekorzystny wpływ na organizm. Odbija się to zwłaszcza na płucach oraz układzie krwionośnym, ponadto może prowadzić do zaburzenia pracy oraz niedotlenienia mięśnia serca. Nie należy również spożywać alkoholu, ponieważ zawiera on etanol, który przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, ponadto przyspiesza bicie serca i może prowadzić do arytmii.

W przypadku osób, u których zdiagnozowane zostało migotanie przedsionków, nie zaleca się również spożywania tłustego mięsa, wędlin oraz ryb, a także parówek i wszelkiego rodzaju produktów smażonych. Nie powinno spożywać się ponadto serów żółtych i topionych, śmietany, twardej margaryny, a także produktów zawierających cukier, sól oraz pieprz. Z kolei, jeśli przyczyną schorzenia jest cukrzyca, na liście produktów, które są niewskazane do spożywania, znaleźć się powinno ponadto pieczywo pszenne oraz mąka pszenna, a także frytki, winogrona, banany oraz miód w dużych ilościach i dżemy. Odradza się również picie kawy.

Powikłania po migotaniu przedsionków

Migotanie przedsionków w żadnym wypadku nie powinno być przez pacjentów lekceważone. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy migotanie przedsionków jest groźne, musisz wiedzieć, że konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne. Do jednych z najgroźniejszych powikłań migotania zaliczyć można udar mózgu. Związany jest on z zaburzeniami przepływu krwi przez serce w związku z pojawieniem się zakrzepu, który blokuje światło naczynia krwionośnego. Migotanie przedsionków serca może prowadzić również do niewydolności tego narządu, co jest bardzo niebezpieczne. Na tym nie koniec powikłań, gdyż dolegliwość może przyczyniać się również do zaburzeń funkcji poznawczych, a nawet do otępienia, ponadto może pogarszać tolerancję wysiłku, co także bywa dokuczliwe.

Migotanie przedsionków a niewydolność serca

Wspomniano już wcześniej, że migotanie przedsionków może przyczyniać się do wystąpienia niewydolności serca. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwy jest odwrotny przebieg – tzn. niewydolność serca może przyczynić się do pojawienia się problemu, jakim jest migotanie serca. Jeśli u pacjenta wystąpią obie te dolegliwości jednocześnie, rokowania nie są najlepsze, ponadto rośnie ryzyko groźnych dla zdrowia lub nawet życia powikłań.

„Migotanie przedsionków a arytmia” to także często wyszukiwana fraza w Internecie. Migotanie to najczęstszy rodzaj arytmii. Występuje w momencie, gdy impulsy elektryczne w przedsionkach są chaotyczne, efektem czego zmianie ulega rytm i praca serca. Wówczas pacjent może odczuwać nieregularne bicie serca, ponadto jego praca jest przyspieszona. Objawem migotania przedsionków w przypadku arytmii jest kołatanie serca, nadmierne zmęczenie, odczuwalny ból w klatce piersiowej, ponadto pojawiają się zawroty głowy lub omdlenia. Badanie na arytmię polega na osłuchaniu serca oraz zmierzeniu tętna, a także na wykonaniu przez chorego badania EKG. Arytmia może stać się przyczyną niewydolności serca oraz doprowadzić do pojawienia się udaru mózgu. Leczenie w tym przypadku może obejmować między innymi zastosowanie leków, których zadaniem jest zwolnienie rytmu serca. Coraz częściej stosuje się również ablację, która polega na niszczeniu ognisk arytmii w sercu. Stosuje się również leczenie zabiegowe.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.