Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Koronawirus to choroba, która przez cały czas jest poznawana. W tym kierunku prowadzone są liczne badania. Znane są już częściej i rzadziej występujące objawy infekcji, a także towarzyszące jej dolegliwości. Do częstych objawów COVID-19 w większości przypadków zalicza się gorączka, osłabienie i uczucie zmęczenia, utrzymujący się długo ból głowy i bóle mięśni, duszności oraz trudności z oddychaniem oraz uciążliwy kaszel. Niekiedy pojawiają się również nudności i wymioty oraz problemy z koncentracją. Objawy towarzyszące chorobie pacjenci mogą odczuwać przez dłuższy czas. Wraz z kolejnymi badaniami rośnie również wiedza na temat możliwych powikłań po przebytej przez pacjentów chorobie. Jeśli chodzi o powikłania w organizmie po przebyciu choroby, jaką jest COVID-19, mogą one wystąpić nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Jakie można wyróżnić powikłania po Covid najczęstsze i najrzadsze? Ile trwają powikłania po Covid i czy mogą one stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia? Zapraszamy po więcej informacji do artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Powikłania po COVID-19 – mechanizm ich powstawania
Efektem choroby COVID-19 może być depresja, ponadto pojawiać się mogą różnego rodzaju powikłania po Covid, które mogą wymagać wizyty w szpitalu. Odpowiedź na pytanie, ile osób ma powikłania po Covid, jest trudna, ponieważ każdy organizm reaguje na wirusa inaczej. Zakażenie koronawirusem, jak wspomniano wcześniej, wiąże się z szeregiem objawów, do których zalicza się gorączka, zmęczenie, kaszel, utrata smaku i węchu, zaburzenia w oddychaniu, biegunki i bóle głowy oraz mięśni i stawów. U chorych może wystąpić również duszność, a niekiedy drgawki. Objawy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas i towarzyszyć może im stres. Nie jest również jednoznaczna także odpowiedź na pytanie, ile utrzymują się powikłania po Covid. U poszczególnych osób mogą one jednak utrzymywać się w pewnym przedziale – najczęściej od kilku dni do nawet kilku miesięcy.
Kto narażony jest na powikłania Covid i o jakich powikłaniach mowa?
Niektóre powikłania, w zależności od organizmu, mogą utrzymywać się przez dłuższy czas po zakażaniu oraz przebytej chorobie. Nie został także dokładnie poznany mechanizm powstawania powikłań po chorobie, jednak badanie prowadzone jest przez cały czas. Wiadomo jednak, że po przebytej chorobie mogą wystąpić powikłania neurologiczne, kardiologiczne oraz płucne. Niekiedy może dojść do uszkodzenia narządów. Niektórzy pacjenci mają także do czynienia z powikłaniami rzadkimi i nietypowymi. Wiadomym jest natomiast, że pacjenci narażeni są na znacznie wyższe ryzyko wystąpienia powikłań w momencie, gdy przeszli chorobę w ciężkiej postaci. W takim przypadku powikłaniami mogą być przedłużające się objawy, których występowanie miało miejsce podczas zachorowania i trakcie trwania choroby. U ozdrowieńców może wystąpić np. przedłużające się zmęczenie, kaszel i duszności. Infekcja może spowodować ponadto przedłużającą się utratę węchu lub smaku i może prowadzić do wielu innych powikłań.
W przypadku, kiedy pacjent potrzebuje leku mającego na celu łagodzenie objawów koronawirusa lub potrzebuje leków do kontynuacji leczenia, jednak nie może umówić się na wizytę u lekarza osobiście, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem zdalnie i wypełnić formularz medyczny oceniający wskazania do leczenia. Po otrzymania kodu na receptę, który w kilka chwil dotrze SMS-em, możliwe będzie wykupienie leków w najbliższej aptece.
Powikłania po COVID-19 – powikłania neurologiczne
Jeśli chodzi o powikłania po Covid, ich lista może być niestety bardzo długa i różnorodna. U wielu osób często spotykane są na przykład powikłania neurologiczne po Covid. W zależności od pacjenta mogą one przybierać różną formę. Powikłanie neurologiczne najczęściej objawia się problemami z koncentracją, a także pogorszeniem pamięci. Część pacjentów ponadto może skarżyć się na obniżoną sprawność umysłową. Zdarza się również występowanie poważnych problemów ze snem, co może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie ozdrowieńca. Problemem może być także sama jakość snu oraz częste wybudzanie się. Do objawów neurologicznych i towarzyszących im powikłań, które występują rzadko, zalicza się ponadto udar mózgu oraz zespół Guillaina-Barrégo. Jest to zaburzenie, które wiąże się z postępującym osłabieniem lub porażeniem mięśni. Może niestety wystąpić u osoby praktycznie z każdego przedziału wiekowego.
Powikłania płucne po przebytym zakażeniu koronawirusem
Powikłania po Covid płucne u pacjentów, którzy przeszli infekcję, mogą pojawiać się bardzo często. W tym przypadku powikłania po Covid-19 obejmują przedłużające się w czasie objawy, które wcześniej towarzyszyły osobie podczas zakażenia i w trakcie trwania infekcji. Do najczęściej spotykanych powikłań płucnych po koronawirusie zalicza się utrzymujące się uczucie duszności, a także szybsze męczenie się. Problemem może okazać się również przedłużający się uciążliwy kaszel, ponadto pacjent w dalszym ciągu może odczuwać dokuczliwy ból w klatce piersiowej. Jeśli choroba miała ciężki przebieg, może dojść do poważnego schorzenia, jakim jest zapalenie płuc, które z kolei może prowadzić do powstania niewydolności oddechowej u pacjenta. Wówczas nasuwa się pytanie, jak leczyć powikłania po Covid tego rodzaju. Ważna w tym przypadku jest diagnostyka i dobrane przez lekarzy leczenie indywidualnie do stanu pacjenta. Nie jest wykluczone również leczenie szpitalne.
Utrata węchu i smaku – powikłanie po COVID-19
Kolejne powikłania po Covid związane mogą być z utratą węchu i smaku. Powikłanie to może utrzymywać się jeszcze przez długi czas po ustąpieniu choroby. Może wiązać się zarówno z całkowitą utratą węchu i smaku, jak również z osłabioną umiejętnością odczuwania węchu i smaku. Jeśli chodzi o powikłania po Covid, objawy te mają inny przebieg w porównaniu chociażby do grypy, czy też przeziębienia. Badania dowodzą, że utrata węchu może ustąpić po 7-14 dniach, jednak w przypadku utraty smaku, może on powrócić nawet dopiero po 6 tygodniach. Jest również pewien procent osób, u których utracony smak i węch mogą nie powrócić wcale.
Powikłanie to może być niebezpieczne, ponieważ nierzadko wiąże się z osłabieniem lub brakiem apetytu, który to z kolei może prowadzić do niedożywienia. Jeśli węch i smak nie powrócą po dwóch tygodniach, wówczas konieczne może okazać się leczenie powstałych w wyniku koronawirusa zaburzeń. Lekarz często poleca w tym przypadku regularny trening węchowy. Polega on na wąchaniu substancji zapachowych przez około 20 sekund, przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. W tym celu wykorzystuje się m.in. eukaliptus, goździki, skórkę cytryny oraz różę.
Powikłania po COVID-19 najczęściej występujące u osób starszych – problemy kardiologiczne
Wirus odpowiedzialny za COVID-19 początkowo objawy daje w postaci uporczywego bólu w klatce piersiowej, a także może dojść do arytmii oraz osłabienia organizmu i licznych problemów z sercem. Częste powikłania po Covid mogą więc wiązać się z pogłębiającymi się problemami kardiologicznymi i najczęściej występują u osób starszych, jednak nie można wykluczyć ich również w pozostałych grupach wiekowych. Ciężko jednak odpowiedzieć na pytanie, jak często występują powikłania po Covid kardiologiczne, ponieważ choroba nie została jeszcze do końca poznana. Powikłania kardiologiczne wiążą się przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Zakrzepica może stać się przyczyną zatorów w naczyniach, ponadto problemy mogą dotyczyć również samego serca. Wystąpić mogą np. zaburzenia w transporcie i przepływie krwi. Dojść może również do uszkodzenia mięśnia sercowego, ponadto pojawić się może niewydolność krążeniowa, dlatego bardzo ważne w takiej sytuacji są regularne konsultacje z lekarzem i reagowanie na ewentualne pogorszenie się stanu zdrowia ozdrowieńca.
Rzadkie i nietypowe powikłania po koronawirusie
Niekiedy u pacjentów zdarzać się mogą rzadkie i nietypowe powikłania po Covid. W przypadku osób dorosłych może dojść do odczuwania dziwnych zapachów lub urojeń związanych z węchem. Mogą oni np. odczuwać zapachy, które normalnie nie występują w miejscu, w którym w danym momencie przebywają. Do rzadkich powikłań, które spotykane są u osób starszych, zalicza się zakrzepy w naczyniach krwionośnych, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Mogą one ponadto przyczyniać się do wystąpienia problemów w płucach oraz w nerkach. Rzadkim powikłaniem jest również zespół Guillaina-Barrego, a także zmiany ze strony narządu wzroku, w tym zapalenie spojówek. Do nietypowych powikłań po koronawirusie zalicza się również nagłe zmiany stanu psychicznego, w tym dezorientację oraz zaburzenia świadomości, a także rozwój choroby ostrych naczyń mózgowych. Do nietypowych objawów zalicza się również zmiany na skórze, a także przebarwienia palców stóp i rąk.
Najczęstsze powikłania po COVID-19 u dzieci
Powikłania po Covid mogą występować również u dzieci. Najczęstsze powikłania po Covid u dzieci to PIMS-TS. Skrót ten oznacza pediatryczny wielonarządowy zespół zapalny tymczasowo związany z COVID-19. Chociaż nie występuje on zbyt często, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia najmłodszych. Może wystąpić zarówno u dzieci, u których wystąpiły objawy choroby, jak również u dzieci, które chorobę przeszły bezobjawowo. Do najczęstszych objawów PIMS-TS u dzieci zalicza się utrzymującą się ponad trzy dni wysoką gorączkę, a także dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha i biegunki. Dodatkowo pojawiać się mogą również nudności i wymioty, a także wysypka na skórze. Nierzadko dzieci skarżą się wówczas ponadto na ból głowy. Pojawiać się mogą także zaburzenia pracy serca oraz zapalenie spojówek, a dodatkowo zmiany na języku, który ma wówczas mocny czerwony kolor, ponadto widoczne mogą być na nim krostki. Pojawiać się może również obrzęk dolnych i górnych kończyn, a powiększeniu mogą ulec dodatkowo węzły chłonne.
Skutkiem tego powikłania mogą być niebezpieczne dla zdrowia zaburzenia związane z pracą poszczególnych układów i narządów. Jeśli dziecko ma podejrzenie PIMS-TS, należy jak najszybciej udać się do szpitala, który powinien niezwłocznie udzielić pomocy. W celu diagnozy powikłań po koronawirusie u dzieci należy wykonać badania krwi i moczu, a także EKG serca oraz wymazy z gardła. Lekarz specjalista zalecić może ponadto inne badania. Pozostaje jeszcze pytanie, jak długo trwają powikłania po Covid u dzieci. Mogą one utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Średnio okres ten może wynosić od dwóch do trzech miesięcy, a u niektórych dzieci może trwać nawet powyżej trzech miesięcy. Od reguł są jednak wyjątki, dlatego okres ten może być inny w zależności od wielu czynników, w tym od samego przebiegu choroby oraz intensywności, z jaką patogeny zaatakowały organizm dziecka.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?