Ile trwa COVID-19 i kiedy mijają poważniejsze objawy?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

U każdego pacjenta, u którego zdiagnozowany został COVID-19, przebieg choroby może być inny. Nierzadko choroba objawy daje podobne do objawów grypy lub przypomina przeziębienie, któremu towarzyszy katar. Do najczęściej występujących objawów świadczących o koronawirusie zalicza się gorączkę, trudności z oddychaniem i suchy kaszel, utrzymujące się duszności, a także zmęczenie. Możliwa jest również utrata smaku oraz węchu. Inne symptomy choroby u chorych to bóle głowy, mięśni i stawów, dreszcze, a także nudności i wymioty. Wystąpić mogą ponadto poważne zaburzenia mowy i problemy z poruszaniem się. U części pacjentów przebieg choroby może być jednak bezobjawowy. Zakażeniu mogą ulegać zarówno osoby dorosłe, jak i kobiety w ciąży czy dzieci. U ozdrowieńców mogą występować ponadto groźne dla zdrowia powikłania. Ile trwa Covid i kiedy chory wraca po pełnej sprawności? Przeczytaj więcej w artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ile trwa COVID-19 przy łagodnym przebiegu?

Wiemy już ze wstępu, że do głównych objawów koronawirusa należy między innymi gorączka, trudności z oddychaniem, kaszel, zmęczenie oraz utrata smaku lub węchu, ponadto pacjent odczuwa czasem również duszność. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z zainfekowaną powierzchnią, a następnie przenoszenie rąk na twarz. Wiele osób zastanawia się ponadto, ile trwa Covid oraz ile trwa kwarantanna Covid. W przypadku zakażenia patogenem, czas leczenia choroby najczęściej trwa około dwa tygodnie, jednak w zależności od organizmu niekiedy leczenie może przedłużyć się nawet do 3-6 tygodni lub trwać dłużej. Przez cały czas trwania choroby należy utrzymywać kontakt z lekarzem, informując go o swoim stanie zdrowia. Należy pamiętać, że dłuższy czas leczenia występuje najczęściej w przypadku osób, u których choroba miała ciężki przebieg.

Czytaj także:

Kwarantanna oznacza odosobnienie zdrowej osoby w trosce o zdrowie innych oraz z powodu ryzyka zakażenia poprzez kontakt z osobą z najbliższego otoczenia, u której zdiagnozowano wirusa. Kwarantannę nakłada pacjentom Inspekcja Sanitarna. Obecnie obowiązek odbycia kwarantanny wynosi 10 dni i odbywa się ją w miejscu zamieszkania. Liczona jest od dnia, który następuje po ostatnim dniu, w którym osoba na nią skierowana miała kontakt z osobą chorą na koronawirusa. Kwarantannie podlegać mogą osoby w każdym wieku. Zwolnienie z kwarantanny może nastąpić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Izolacja z kolei występuje u pacjenta, u którego doszło do zakażenia wirusem, co potwierdził pozytywny test. Czas trwania izolacji wynosi 10 dni.

Jeśli przez zakażenie COVID-19 znajdujesz się na kwarantannie lub masz izolację, a potrzebujesz pilnie leków, e-recepta online będzie doskonałym rozwiązaniem. Wystarczy wykonać telefon do lekarza, a lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu wypisze receptę. Dzięki tej opcji już po kilku chwilach otrzymasz sms z kodem, dzięki któremu będziesz mógł wykupić niezbędne leki. Receptę może zrealizować np. inny członek rodziny. Wystarczy podać mu czterocyfrowy kod oraz numer PESEL.

Ile trwa łagodny koronawirus?

Według podawanych wiadomości, w przypadku choroby, jaką jest Covid, u 4 na 5 osób choroba w organizmie ma łagodny przebieg. Ile trwa łagodny Covid? Jeśli chodzi o łagodny przebieg choroby, dolegliwości najczęściej są mniej dokuczliwe – pacjent nie ma wysokiej gorączki lub szybko ona ustępuje, a bóle głowy są względnie łagodne. Symptomy koronawirusa przypominają wówczas nieco objawy podobne do tych, jakie daje przeziębienie i grypa. Nierzadko przy łagodnym przebiegu Covid może wręcz całkowicie nie dojść do pojawienia się charakterystycznych objawów, dlatego pacjent o chorobie może dowiedzieć się „po fakcie”, wykonując test serologiczny.

Łagodny koronawirus, który nie wymaga opieki szpitalnej, w zależności od organizmu, może trwać do kilkunastu dni (najczęściej od 10 do 14), jednak nie są wykluczone przypadki, kiedy czas ten może się skrócić lub wydłużyć. Łagodne symptomy choroby leczy się najczęściej w warunkach domowych. W tym okresie należy szczególnie zadbać o odpoczynek, a także o systematyczne nawadnianie organizmu. W razie potrzeby stosować można leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe lub inne medykamenty, które zaleci lekarz.

Ile utrzymują się objawy COVID-19 przy ostrym przebiegu choroby?

Wiemy już, ile trwa Covid przy łagodnym przebiegu. Warto odpowiedzieć także na pytanie, ile trwa infekcja Covid przy ostrym przebiegu choroby. Zanim odpowiemy na pytanie, ile trwa, koronawirusa należy nieco przybliżyć. Warto na przykład wiedzieć, co oznacza pojęcie „ostry przebieg choroby”. Ostry przebieg choroby może wystąpić u kilku procent pacjentów, którzy mogą wymagać wówczas pomocy szpitala i hospitalizacji na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Objawy w przypadku ostrego przebiegu choroby mogą utrzymywać się do kilku lub kilkunastu tygodni, a nawet dłużej.

Ciężki przebieg choroby może prowadzić między innymi do wystąpienia ostrej niewydolności oddechowej. W przypadku wystąpienia duszności oraz trudności oddechowej wielu pacjentów wymaga hospitalizacji, ponadto konieczna może okazać się terapia tlenowa. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby bardzo często potrzebna jest nawet wielotygodniowa opieka ze strony specjalistów. Mogą wystąpić ponadto groźne dla zdrowia powikłania. Dojść może między innymi do trwałego uszkodzenia płuc. W przypadku ostrego przebiegu choroby pojawia się wprawdzie odpowiedź immunologiczna ze strony organizmu, jednak jest ona agresywna.

Ile trwa COVID-19 w chorobie bezobjawowej?

Poznaliśmy już odpowiedzi na pytania, ile trwa Covid przy łagodnym oraz ciężkim przebiegu. Wiele osób poszukuje również odpowiedzi na pytanie, do ilu dni trwa koronawirus w chorobie bezobjawowej. Lekarze nie mają wątpliwości, że koronawirus przy chorobie bezobjawowej może utrzymywać się tak długo, jak w przypadku osób, u których pojawiły się objawy choroby – po prostu nie daje wówczas o sobie znać. Osoby przechodzące chorobę bezobjawowo powinny trzymać się zaleceń lekarza, ponieważ również mogą zarażać inne osoby, ponadto narażone są na pogorszenie stanu lub powikłania.

Wykrycie koronawirusa bez objawów bez wykonania testu jest niemożliwe, a infekcję można przenosić na kolejne osoby, dlatego pacjenci zobowiązani są do przestrzegania wszelkich obowiązujących zasad, które mają na celu zapobiegania przenoszenia się COVID-19. Chodzi między innymi o noszenie maseczek ochronnych we wskazanych miejscach, a także unikanie dużych zgromadzeń i zbiorowisk ludzi. Nie ma w tym przypadku również żadnego zwolnienia, jeśli chodzi o dezynfekcję rąk oraz ich częste mycie. Pamiętajmy, że to, że my przechodzimy chorobę bezobjawowo, nie oznacza, że nie zarazimy osoby starszej czy schorowanej, która mogłaby w związku z chorobą trafić do szpitala. Z tego względu należy odpowiedzialnie podchodzić do restrykcji sanitarnych.

Jak długo zaraża chory na COVID-19?

Znana jest nam już odpowiedź na pytanie, ile trwa Covid. Warto również wiedzieć, ile czasu przechodzi się koronawirusa oraz jak długo zaraża osoba chora na COVID-19. Z szacunków wynika, że czas zdrowienia pacjenta z koronawirusem trwa średnio około 14 dni. Najwcześniej ustępuje gorączka, jednak inne objawy, do których zalicza się kaszel, duszności lub problemy z wdechem, mogą ustąpić nawet po kilku tygodniach.

Badania dowodzą, że osoba, która uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, zarażać może inne osoby przez około 5 dni, czyli kiedy wydala wirusa z organizmu. Przy tego typu chorobach największe wydalanie wirusa ma miejsce jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych oraz przez kilka dni po ich wystąpieniu. Są tutaj jednak pewne wątpliwości, ponieważ część badań dowodzi, że materiał genetyczny wirusa w układzie oddechowym pacjenta może zostać wykryty nawet po 4-5 tygodniach od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. Z kolei według WHO pacjent uznawany jest za osobę niezakaźną dopiero w momencie, kiedy od czasu zachorowania minęło 10 dni, ponadto przez 3 dni nie występowały objawy choroby, do których zalicza się gorączkę, duszności, kaszel, itd. W przypadku osób, u których choroba przebiegała bezobjawowo, uznaje się je za niezakaźne w momencie, jeśli upłynęło 10 dni od momentu, kiedy pacjent otrzymał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa.

Ile trwa COVID-19 – ile zdrowieją pacjenci przebywający pod respiratorami?

Pozostając przy zagadnieniu, ile trwa Covid, pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, ile się przechodzi koronawirusa w przypadku osób, które przebywają pod respiratorem. Wielu osobom chorym na COVID-19 potrzebna jest bowiem intensywna opieka szpitalna, ponadto konieczne jest wręcz podłączenie ich do respiratora. Podłączenie osoby z koronawirusem to jeden z etapów leczenia pacjentów najciężej przechodzących infekcję. Pod respirator może trafić osoba w każdym wieku. W przypadku, kiedy pacjent przebywał pod respiratorem na oddziale intensywnej terapii, czas zdrowienia może być bardzo długi.

W wielu przypadkach czas powrotu do zdrowia pacjenta może trwać od 12 do nawet 18 miesięcy. Związane jest to między innymi z utratą masy mięśniowej w trakcie przebywania pod respiratorem w szpitalu. Pacjentom potrzebna jest wówczas między innymi profesjonalna fizjoterapia i rehabilitacja, której celem jest między innymi wzmocnienie mięśni, które zostały osłabione. Od reguł są jednak wyjątki, dlatego u niektórych pacjentów czas ten może być znacznie krótszy.

Ile trwa COVID-19 – kiedy chory wraca do pełnej sprawności?       

Wiemy już, ile trwa Covid oraz ile trwa Covid od zakażenia u osób przechodzących chorobę łagodnie i ciężko. Warto jednak wiedzieć nie tylko, ile dni trwa Covid, ale również, kiedy osoba chora po przebytej chorobie wraca do pełnej sprawności. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od organizmu pacjenta, a także od tego, jak przebiegała u niego choroba. Sam przebieg choroby w dużej mierze uzależniony jest natomiast od wielu różnych czynników, w tym od wieku pacjenta, płci oraz ogólnego stanu zdrowia, a także obecności chorób współistniejących.

Inny przebieg może mieć choroba po przyjęciu szczepionek, kiedy wytwarza są przeciwciała, a inny (najczęściej poważniejszy) u osób niezaszczepionych. Z tego właśnie powodu czas, w którym pacjenci wracają do pełnej sprawności może znacznie się różnić. Jeśli chodzi o osoby, u których koronawirus miał łagodny przebieg, nierzadko mogą one powrócić do pełni sił nawet po tygodniu. Niestety w momencie, kiedy choroba miała ciężki przebieg, okres powrotu do pełnej sprawności może znaczne się wydłużyć.

Niekiedy powrót do zdrowia może trwać nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie u wielu osób konieczna może okazać się również rehabilitacja. Głównym problemem po przejściu choroby jest osłabienie organizmu oraz problemy z oddychaniem, które są efektem wielu różnych powikłań. Przy powrocie do pełnej sprawności pacjentom potrzebne są między innymi ćwiczenia oddechowe. Pomagają one między innymi w oczyszczeniu układu oddechowego z zalegającej w nim wydzieliny, a także wzmacniają mięśnie oddechowe i zwiększają wydolność organizmu. Ważne są również ćwiczenia ruchowe, w tym ruch ramion, który wspomaga pracę układu oddechowego. Jednym z ćwiczeń jest również wydmuchiwanie powietrza do wody. Z kolei poprzez oddychanie z oporem pacjent wzmacnia swoje mięśnie wdechowe.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.