Mokry kaszel u dziecka – jak go rozpoznać? Leczenie kaszlu u dzieci.

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Mokry kaszel u dziecka jest wskazaniem do wizyty u lekarza i wdrożenia leczenia za pomocą odpowiednio dobranych leków. Trzeba jednak wiedzieć, że ten objaw kaszlu jest znacznie bardziej pożądany niż kaszel suchy, gdyż jest reakcją ze strony ciała, która ułatwia pozbywanie się nagromadzonej w związku z infekcją wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Co zrobić, gdy dziecko ma mokry kaszel? Czy należy go hamować i zwalczać? Jak można pomóc dziecku i w jaki sposób leczy się mokry kaszel u dzieci?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak rozpoznać mokry kaszel u dziecka?

Gdy u dziecka pojawia się kaszel, zazwyczaj jest objawem infekcji. Najczęściej jest to kaszel ostry, który pojawia się po kaszlu suchym i ustępuje po kilku dniach. W bardzo rzadkich przypadkach występuje kaszel mokry o charakterze przewlekłym. Wbrew pozorom samodzielne rozpoznanie mokrego kaszlu u dziecka nie zawsze jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Gdy pojawia się mokry kaszel u dziecka, brzmi on nieco jak bulgotanie. Jest to zazwyczaj kaszel głośny, którego dźwięk może wydawać się głęboki, ponadto towarzyszy mu również wykrztuszana wydzielina. 

Czytaj także:

Mokry kaszel u dziecka – przyczyny.

Na początku należy zaznaczyć, że mokry kaszel u dziecka nie jest chorobą. Jest to objaw, który może świadczyć o tym, że z organizmem dzieje się coś niepożądanego. Oczywiście mokry kaszel u dziecka przyczyny może mieć różne. Najczęściej przyczyną mokrego kaszlu bywa przeziębienie, jednak trzeba wiedzieć, że możliwe są również poważniejsze choroby, w tym między innymi grypa, zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc. 

Kaszel mokry zazwyczaj świadczy o infekcji. O ile drobne przeziębienia można leczyć domowymi sposobami, to już infekcje bakteryjne górnych i dolnych dróg oddechowych wymagać będą nie tylko syropu wykrztuśnego, ale również antybiotyku. Trzeba wiedzieć, że możliwa jest recepta przez internet na antybiotyk. Sprawdzi się, gdy kontakt z lekarzem przyjmującym stacjonarnie jest z różnych powodów utrudniony. 

Jak hamować uporczywy mokry kaszel u dziecka w nocy?

Sam mokry kaszel jest dobrą reakcją, ponieważ pozwala na usunięcie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i śluzu. Znacznie gorszym objawem jest nieproduktywny, suchy kaszel. Gdy dziecko ma mokry kaszel, jest to pożądany objaw i nie powinno się go tłumić, a wręcz warto stosować specyfiki ułatwiające odkrztuszanie. Problem polega jednak czasem na tym, że starsze dzieci potrafią już wypluć odksztuszaną wydzielinę, a młodsze bardzo często ją połykają, co może prowadzić do wymiotów czy rozstroju żołądka. Najtrudniej jest, gdy pojawia się uporczywy, mokry kaszel u dziecka w nocy. Wiąże się to przede wszystkim z pozycją leżącą i ściekaniem wydzieliny z nosa do gardła. 

Zmniejszyć dolegliwości można poprzez układanie dziecka w nieco wyższej pozycji do snu niż zazwyczaj. Pomocna może być tu dodatkowa poduszka, która podniesie nieco plecy i głowę dziecka. Przed snem dobrze dziecku porządnie wywietrzyć pokój, co pozwoli dotlenić pociechę i ułatwi jej oczyszczanie dróg oddechowych. Warto postawić również na nawilżacz powietrza, ponadto sprawdzają się również olejki eteryczne, które ułatwią dziecku z katarem oddychanie w nocy. Postawić można między innymi na olejek eukaliptusowy lub miętowy. 

Jak pomóc dziecku przy mokrym kaszlu domowymi sposobami?

Gdy rodzic rozpozna mokry kaszel u dziecka, przede wszystkim powinien dopilnować, by podawać maluchowi jak najwięcej płynów. Dobre nawodnienie organizmu w tym przypadku jest bardzo ważne, gdyż pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny, dzięki czemu łatwiej ją dziecku wykrztuszać i kaszel mokry nie jest dla dziecka aż tak męczący. Jak pomóc dziecku przy mokrym kaszlu oprócz tego? Bardzo dobrze na katar i mokry kaszel sprawdzają się również inhalacje. Już zastosowanie soli fizjologicznej może bardzo pomóc dziecku, choć lekarz może również przepisać specjalne leki mukolityczne, których zadaniem będzie mocniejsze rozrzedzanie wykrztuszanej wydzieliny. 

Jeśli dziecko zmaga się z mokrym kaszlem, bardzo pomocne będzie również oklepywanie jego pleców. Najlepiej czynność wykonywać po każdej inhalacji, a także rano, gdy dziecko się obudzi. Plecy małego dziecka należy oklepywać w pozycji na brzuszku, najlepiej z głową znajdującą się poniżej poziomu pleców. Oklepywanie wykonuje się dłonią złożoną w tzw. łódeczkę. Jeśli dziecko nie przepada za oklepywaniem, postawić można również na śmiech – łaskotanie dziecka naturalnie sprowokuje odruch kaszlu, a jednocześnie poprawi choremu maluchowi znacznie humor. Gdy dziecko ma mokry kaszel, postawić można również na znany od pokoleń syrop z cebuli. 

Jak leczyć mokry kaszel u dziecka?

Mokry kaszel u dziecka może być dla rodzica nieco przerażający, ale podkreślić należy ponownie, że jest on lepszym objawem od kaszlu suchego, który nie jest produktywny. Wielu rodziców zastanawia się, jak leczyć mokry kaszel u dziecka, jednak to nie kaszel się leczy, tylko chorobę, której kaszel jest objawem. Kaszel mokry nie powinien być hamowany, a wręcz warto podawać syropy wykrztuśne, które ułatwią oczyszczanie się dróg oddechowych. W aptece znaleźć można szereg syropów wykrztuśnych, które mają pomagać w oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Choć dostępne są bez recepty, należy ściśle przestrzegać ich dawki i pilnować, by wykrztuśnego syropu dziecko nie przyjmowało przed snem. Przed wizytą w aptece lepiej jednak przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, by ten zbadał i osłuchał dziecko, a także zaproponował konkretne leczenie. Niejednokrotnie przy kaszlu sam syrop wykrztuśny to za mało i potrzebne są np. antybiotyki (zapalenie oskrzeli/zapalenie płuc), a tych nie można dostać bez recepty.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.