Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Łuszczyca skóry głowy to dość wstydliwa dolegliwość, która wymaga od osoby chorej szczególnego dbania o skórę i właściwego leczenia. Ze względu na to, że jest to choroba przewlekła, należy nastawić się na długie i trudne leczenie, które w większości opierać będzie się na łagodzeniu objawów. Jak rozpoznać łuszczycę głowy, jakie objawy ma ta choroba i jakie są przyczyny jej powstawania? Jak leczyć łuszczycę głowy najskuteczniej?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest łuszczyca skóry głowy i skąd się bierze?
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Jest to schorzenie dermatologiczne, które ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy człowieka widzi zagrożenie we własnych komórkach i próbuje je zwalczyć jak intruza. Łuszczyca wiąże się z tym, że komórki bardzo szybko się namnażają, przez co można zauważyć, że występuje nawarstwianie się komórek. Zmiany łuszczycowe mogą obejmować różne obszary ciała (i to zarówno nieowłosione, jak i owłosione), w tym kolana, łokcie, ręce i stopy, cześć lędźwiowo-krzyżową, a także głowę, przez co łuszczyca skóry głowy często mylona bywa z nasilonym łupieżem. Łuszczyca skóry głowy przyczyny może mieć również związane z czynnikami środowiskowymi oraz genetycznymi i zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli chodzi o czynniki, które odpowiedzialne są za powstawanie łusek i innych objawów tego zaburzenia, wspomnieć należy nie tylko o uwarunkowaniach genetycznych, ale także o przyczynach innego typu, które mogą powodować pojawienie się choroby, do których zaliczyć można stres, zaburzenia hormonalne, urazy, stosowanie niektórych leków, a także infekcje. Jeżeli podejrzewasz, że łuszczyca skóry głowy może Ciebie dotyczyć, koniecznie zgłoś się na konsultację lekarską, by zrobić odpowiednie badania i wdrożyć leczenie. Dobrą opcją jest tutaj e-recepta online, dzięki której nie będzie konieczne każdorazowe jeżdżenie do lekarza, gdy leki będą się kończyć.
Objawy łuszczycy skóry głowy – jak ją rozpoznać?
Gdy w grę wchodzi łuszczyca skóry głowy, objawy są dość charakterystyczne, niemniej łatwo jest je pomylić z nasilonym łupieżem, gdyż po potarciu głowy obsypują się łuski, podobnie jak obsypuje się łupież. Łuszczyca skóry głowy początki ma dość niewinne – pojawiają się na skórze niewielkie, czerwone grudki, które pokryte są srebrzystymi lub srebrzysto-szarymi łuskami. Najczęściej występowanie łusek obejmuje wówczas powierzchnię włosów, dodatkowo zmiany chorobowe w niektórych przypadkach wysuwają się z tej powierzchni lekko w stronę czoła i karku. U niektórych pacjentów może dochodzić również do złuszczania zmian w obrębie skóry za uszami, a także na zewnętrznych przewodach słuchowych. Gdy taką grudkę rozdrapiemy, odrywa się od niej cienki płat, który przypomina nieco zeskrobiny świecy, ponieważ ma lekko lśniącą powierzchnię. Taki objaw nazywa się często objawem świecy stearynowej.
Rozdrapanie grudek wiąże się jednak nie tylko z oddzieleniem się świecącego płatka, ale również z niewielkim krwawieniem. Mimo tego, że łuszczyca skóry głowy objawy w postaci bardzo uporczywego świądu może dawać szczególnie nasilone, należy powstrzymywać się przed drapaniem zmian łuszczycowych, gdyż przynieść to może jedynie chwilową ulgę, a potem zwykle świąd się znacznie nasila, a to znów prowadzić może do rozdrapywania kolejnych grudek i powstawania ranek. To ważna informacja, ponieważ zmiany łuszczycowe często pojawiają się właśnie w okolicy uszkodzonej skóry. Choroba atakuje skórę głowy, co objawia się łuską, ale proces ten ma również dodatkowe konsekwencje swojego przebiegu. Przykładem mogą być włosy, które w wyniku tej odmiany chorób łuszczycowych, zaczynają bardzo mocno wypadać. Z pomocą nie przychodzi tu z pewnością zapalenie w obrębie zmian, nadmierne drapanie swędzącej skóry głowy czy stosowane wówczas zabiegi, a nawet metody leczenia tej choroby (kwas salicylowy może uszkadzać mieszki włosowe), a całość dodatkowo nasila stres.
Leczenie i zapobieganie łuszczycy skóry głowy
Obawiasz się, że Twoim problemem jest łuszczyca skóry głowy? Jak leczyć tego typu dolegliwość powie Ci najlepiej lekarz w trakcie konsultacji. Będzie on doskonale wiedzieć, co na łuszczycę skóry głowy sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że łuszczyca skóry głowy jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że możliwe jest jej leczenie, ale nie wyleczenie. W czasie łuszczycy są fazy remisji, ale są także momenty nawrotów choroby. Stosowane preparaty mogą zatem łagodzić przebieg choroby i zmniejszać dokuczliwość pojawiających się zmian skórnych, jednak nie sprawią one, że łuszczyca skóry głowy po prostu zniknie. Leki mogą nie tylko sprawić, że nasilenie objawów będzie mniejsze, ale również mogą wydłużyć okresy między kolejnymi rzutami choroby, sprawiając, że pacjent będzie mógł funkcjonować normalnie.
W leczeniu łuszczycy stosuje się między innymi preparaty keratolityczne, które ułatwiają usuwanie zrogowaciałego naskórka. Tego typu środki najczęściej zawierają mocznik o wysokim stężeniu lub kwas salicylowy. U chorych lekarz może zdecydować również o miejscowym podawaniu preparatów zawierających sterydy, a także może zaproponować stosowanie niektórych zabiegów, które mogą minimalizować objawy łuszczycy skóry głowy. Ważne również, by preparaty na łuszczycę skóry głowy nawilżały naskórek, co zapobiegać będzie jego uszkodzeniem i powstawaniu ranek. Chory może postawić na specjalne szampony nawilżające, a także emulsje do pielęgnacji, które nawilżą suchą skórę głowy i ograniczą jej swędzenie. Należy unikać ponadto wydrapywania łusek, gdyż może to sprawiać, że skóra nie będzie chciała się goić, mimo wdrożonego leczenia.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na walkę ze zmianami, należy pamiętać, że jest to stan, gdzie bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja. U osób z łuszczycą skóra wymaga szczególnego traktowania. Warto używać kosmetyków, które zawierają substancje, które wspomogą lek i działanie produktów, które otrzymasz po kontakcie z lekarzem. Bardzo ważne jest np. używanie do mycia szamponów, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry i pogarszać jej stanu. Trzeba wspomnieć również, że szampon trzeba rozprowadzać delikatnie, a głowę należy myć opuszkami, unikając jej drapania paznokciami, gdyż w miejscach mikrourazów mogą pojawić się kolejne zmiany. Ważna jest tu również odpowiednia dieta, a także suplementy zawierające witaminy i składniki mineralne (jednak ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem).
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?