Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Po spożyciu zbyt dużych ilości etanolu dojść może do szeregu objawów ze strony organizmu, które świadczą o zatruciu. Zatrucie alkoholowe to niebezpieczny stan, który charakteryzują nie tylko nudności i wymioty, które doprowadzić mogą do zachłyśnięcia, ale również inne groźne dolegliwości odbijające się negatywnie na zdrowiu lub wręcz prowadzące do śmierci. Ze względów bezpieczeństwa, zaleca się przy zatruciu chorego etanolem pilny kontakt z lekarzem. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku nadmiernej ilości spożytego alkoholu przez pacjenta? Kiedy choremu powinien pomóc lekarz i kiedy niezwłocznie należy wybrać numer na pogotowie? Zapraszamy do artykułu, gdzie znajdziesz spis najważniejszych informacji na ten temat.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zatrucie alkoholowe – kiedy możemy o nim mówić?
Osoby zatrute alkoholem często nie otrzymują na czas pomocy, gdyż ich otoczenie utożsamia stan tych pacjentów ze stanem upojenia bądź kacem. Do zatrucia alkoholowego dochodzi w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu, jednak stan ten nie powinien być mylony ze stanem upojenia alkoholowego, gdyż jest od niego znacznie poważniejszy. Zatrucie alkoholowe nie jest również tożsame z kacem, co szerzej omówione będzie w dalszej części artykułu. Możliwe jest zarówno zatrucie alkoholem etylowym, jak również zatrucie alkoholem metylowym, przy czym to drugie jest znacznie bardziej niebezpieczne.
Etanol przyczynia się do rosnącego procenta zatruć. Jest to związek chemiczny będący składnikiem spirytusu i wódek, a także innego rodzaju trunków, w tym nalewek, piw, win itd. Jego charakterystyczną cechą jest to, że bardzo szybko przenika z przewodu pokarmowego do krwi, powodując stan upojenia alkoholowego, czy też wręcz przyczyniając się do zatrucia. Alkohol etylowy spożywany w nadmiarze negatywnie oddziałuje na każdy organizm, ponadto wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, negatywnie wpływa na odporność i może zwiększać ryzyko nowotworów krtani, przełyku czy wątroby. Szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Nie tylko zwiększa to ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu, ale również niesie za sobą inne, bardzo niebezpieczne skutki. Może na przykład przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem narodzonych dzieci. Mowa o stanie FAS, z którym wiąże się wiele chorób i problemów wymagających niekiedy leczenia przez całe życie.
Alkohol negatywnie wpływa na zdrowie pacjenta, ponadto może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami – również jeśli spożywany jest w dawkach mniejszych niż te, które przyczyniają się do zatrucia. Należy o tym pamiętać, gdy pacjent przyjmuje jakiekolwiek medykamenty, w tym zarówno te stosowane na własną rękę, jak i te, do których wykupienia potrzebna jest recepta przez internet, czy też e-recepta wystawiana przez lekarza stacjonarnie.
Jak wygląda zatrucie alkoholowe – objawy
Gdy w grę wchodzi zatrucie alkoholem, wymiotowanie, problemy z mową i koordynacją ruchów to pierwsze, co kojarzy wiele osób, tymczasem objawów zatrucia może być znacznie więcej. Zatrucie alkoholowe może dawać różne objawy, zależnie od przyjętej dawki oraz osoby, która ją przyjęła, a nawet od stanu wypełnienia żołądka, masy ciała, wieku, czy też przyjmowanych leków itp. Również to, ile trwa zatrucie alkoholowe, zależne może być od wyżej wspomnianych czynników.
Objawy zatrucia alkoholem podzielić można na stopnie. Pierwszy stopień (pobudzenie) to między innymi chwiejność i zaburzenia równowagi, nadpobudliwość lub zachowanie niestandardowe i problemy z mówieniem. Drugiego stopnia (senność) zatrucie alkoholowe objawy daje w postaci przyspieszenia akcji serca, osłabienia oraz zaburzeń świadomości. W trzecim stopniu zatrucia (zamroczenie) osoba traci świadomość, nie panuje nad swoim zachowaniem i fizjologią. W czwartym stopniu (zamartwica) dochodzą już poważne problemy z oddychaniem, hipotermia, niewydolność krążenia, a nawet dojść może do śpiączki. Nie jest wykluczony w poważnych przypadkach nawet zgon alkoholowy.
Objawy zatrucia alkoholem metylowym nieco przypominają te dotyczące zatrucia alkoholem etylowym, jednak mogą być bardziej nasilone i zdecydowanie są groźniejsze. Mowa o zawrotach głowy i bólach głowy, a także o bólach brzucha, nudnościach i wymiotach, a dodatkowo o osłabieniu. Po nich następuje faza utraty wzroku, spadku ciśnienia tętniczego, a nawet drgawki czy duszność oraz śpiączka.
Przyczyny zatrucia alkoholowego
Wcześniej wspomniano już, że zatrucie alkoholowe może wiązać się zarówno ze spożyciem alkoholu etylowego, jak również ze spożyciem alkoholu metylowego i to szczególnie ten drugi rodzaj zatrucia jest bardzo groźny dla pacjenta. Mowa nie tylko o zatruciu będącym efektem uzależnienia – często odtrucie potrzebne jest już młodym osobom, u których decyzja o spożyciu nadmiernych ilości etanolu dyktowana jest chęcią zaimponowania rówieśnikom. Podaje się, że śmiertelna dawka to 300 ml czystego alkoholu etylowego, która spożyta zostanie przez jedną osobę w krótkim czasie (w godzinę). Taka ilość odpowiada 0,7 l wódki. Wspomniana dawka to – jak zaznaczono wcześniej – dawka śmiertelna, a znacznie mniejsze ilości alkoholu mogą wywołać zatrucie alkoholowe. Leki przyjmowane przez pacjenta w niektórych przypadkach mogą ponadto efekt ten nasilić.
Pierwsza pomoc przy zatruciu alkoholowym
Zatrucie alkoholowe może być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet dla życia pacjenta, dlatego należy podejść do tej sytuacji bardzo poważnie. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że z dużym prawdopodobieństwem wystąpić może wymiotowanie po alkoholu. Co robić w tym przypadku? Ze względu na to, że istnieje tu uzasadnione ryzyko tego, że pacjent zachłyśnie się wymiocinami, powinien być ułożony w pozycji bocznej bezpiecznej do czasu przyjazdu pogotowia. W przeciwnym razie może dojść do uduszenia. Należy również osobę z zatruciem obserwować, by w razie potrzeby szybko udzielić jej pomocy. Utrzymywać należy z chorym ponadto kontakt głosowy, gdyż zatrucie alkoholem może prowadzić do śpiączki.
Leczenie zatrucia alkoholowego
Jeśli u pacjenta podejrzewane jest zatrucie alkoholowe, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Sposób postępowania zależny jest od rodzaju alkoholu, którym zatruł się pacjent. Gdy doszło do zatrucia alkoholem etylowym, pacjentowi wyrównuje się zaburzenia elektrolitowe i witaminowe, a także uzupełnia się niedobory cukru we krwi, ponadto potrzebne może być domięśniowe podanie witaminy B6. W poważnych przypadkach niezbędne może być nawet podłączenie pacjenta pod respirator.
W przypadku niebezpiecznego alkoholu metylowego na zatrucie alkoholem podawana jest kroplówka z alkoholu etylowego. Konieczne może być również wykonanie pacjentowi płukania żołądka, ponadto niezbędne będzie zapewne również wyrównanie poziomu elektrolitów w organizmie.
Zatrucie alkoholowe a kac – domowe sposoby lekkie na zatrucie
Należy pamiętać, że upojenie alkoholowe i kac nie są tym samym, co zatrucie alkoholowe. Upojenie alkoholowe (nietrzeźwość) jest stanem zaburzeń świadomości na skutek spożycia nadmiernych ilości trunków. Pojawienie się objawów kaca, w związku ze spożyciem alkoholu dzień wcześniej, to natomiast złe samopoczucie, bóle głowy czy osłabienie. Gdy w grę wchodzi kac, wystarczy najczęściej dobre nawodnienie i elektrolity, a leczenie dodatkowe nie będzie potrzebne. W przypadku zatrucia alkoholem dochodzą poważne objawy ze strony organizmu, o których wspomniano już wcześniej, a to już może wymagać interwencji lekarza.
Wiele osób zastanawia się, co na zatrucie alkoholowe zastosować samodzielnie. Biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to zwykłe upojenie czy kac, pacjent – ze względu na swoje zdrowie – powinien być pod kontrolą medyczną. Doraźnie, do czasu kontaktu z lekarzem, w przypadku niewielkich objawów można próbować pomóc pacjentowi. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zatrucie alkoholowe, przede wszystkim należy pilnować właściwego nawodnienia organizmu oraz zapobiegać jego wyziębieniu. Pomocna może być woda z dodatkiem cukru, co podniesie poziom glukozy we krwi, do którego przyczynia się zatrucie alkoholem. Co pomaga jeszcze? Nie można zapominać również o konieczności uzupełnienia elektrolitów, co jest podstawą, jeśli chodzi o zatrucie alkoholowe. Co jeść w tym przypadku? Pacjent nie powinien podrażniać żołądka, ponadto obciążona jest mocno wątroba, więc powinno się postawić na lekkostrawne posiłki, które nie zawierają dużych ilości soli czy przypraw. Nie jest polecana również w tym przypadku kawa, gdyż podrażnia ona żołądek.
Pamiętać należy dodatkowo, że ostre zatrucie alkoholowe wymaga pilnego kontaktu z pogotowiem ratunkowym, gdyż działania na własną rękę w tym przypadku mogą okazać się nieskuteczne. Lekarze najlepiej wiedzieć będą bowiem, jak leczyć zatrucie alkoholowe poważne i w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo pacjenta. Jeśli zatem objawy pacjenta wskazują na II, III lub IV stopień zatrucia, nie powinno się zwlekać z kontaktem ze służbami medycznymi.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?