Leczenie krostek na języku oraz przyczyny ich powstawania

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Boląca krosta na języku to z pewnością nic przyjemnego, a problem może dotyczyć każdego – w tym zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn dolegliwości może być niestety wiele i mowa tu nie tylko o nieodpowiedniej higienie czy diecie, ale również o poważnych schorzeniach, które wymagają interwencji lekarza. Krostka na języku, której towarzyszy ból, może być między innymi wynikiem zakażenia bakteryjnego i infekcji wirusowej. Pojawianie się bolesnych zmian w jamie ustnej może być również objawem poważniejszej choroby, w tym np. zespołu jelita drażliwego czy refluksu. Co zrobić, gdy pojawiają się krosty na języku i kiedy najlepiej zgłosić się z problemem do lekarza? Jak łagodzić nieprzyjemne objawy domowymi sposobami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej, ponadto podpowiadamy również, czego objawem może być wysypka na języku u dziecka.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bolące krostki na języku – przyczyny

Bolesna krosta na języku to problem, z którym prawdopodobnie spotkała się lub spotka w przyszłości choć raz w życiu zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Jeśli chodzi o zmiany w jamie ustnej i na języku, wyróżnić można między innymi pleśniawki i afty. Warto wiedzieć, że możliwe są także różnego rodzaju inne zmiany, które mogą być dla pacjenta szczególnie nieprzyjemne. Przykładem mogą być czerwone lub białe krostki, które obejmować mogą nie tylko język, ale również wnętrze jamy ustnej i często powiązane są z dodatkowymi objawami. Dolegliwość bez wątpienia jest nieprzyjemna, stąd nie dziwi fakt, że wiele osób zastanawia się, jak skutecznie z nią walczyć lub jej zapobiegać. W pierwszej kolejności należy jednak zadać sobie pytanie, skąd wzięła się bolesna krosta na języku, gdyż odpowiedź wcale nie jest w tym przypadku jednoznaczna. 

Czytaj także:

Należy wiedzieć, że bolące krostki na języku przyczyny mogą mieć różne. Może być to między innymi jeden z objawów grzybicy jamy ustnej. Inną przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości mogą być infekcje wirusowe lub bakteryjne, choć nie można wykluczyć również różnego rodzaju reakcji alergicznych. Krosty na języku mogą również pojawiać się w związku z pewnymi niedoborami, w tym między innymi w związku z niedoborem witaminy B12, magnezu, cynku, żelaza czy kwasu foliowego. Warto wiedzieć, że do problemu przyczyniać może się również cukrzyca, zmiany hormonalne, refluks, a nawet zespół jelita drażliwego. Nie są wykluczone również urazy mechaniczne, które bardzo często przyczyniają się do powstawania bolesnych krostek na języku, a także podrażnienie brodawek języka ostrymi, słonymi, gorącymi bądź kwaśnymi potrawami. Do zapalenia brodawek językowych dojść może również w związku z przeziębieniem oraz obrzękiem ślinianek. 

Bolące krosty na języku – domowe sposoby leczenia

Gdy pojawiają się bolące krosty na języku, domowe sposoby mogą przynieść pacjentowi ulgę i ograniczyć dolegliwości bólowe. Wykorzystać można między innymi wodę utlenioną lub płukanki z wody z sodą lub sodą i solą, a także płukanki z szałwii bądź rumianku. Jeśli jednak domowe sposoby na krostki na języku okażą się nieskuteczne, dolegliwość będzie się nasilać lub często powracać, najlepiej skonsultować się z lekarzem, by ocenił stan zdrowia pacjenta i postawił właściwą diagnozę. Sposób leczenia krost na języku zależny jest między innymi od ich pochodzenia. Czasem krosta na języku jest objawem poważnej dolegliwości, a to może wiązać się z koniecznością wdrożenia leków na receptę (np. antybiotyków). Wówczas z pewnością warto skorzystać z recepty online, co znacznie skraca czas oczekiwania na przepisany przez lekarza środek, dzięki czemu można zacząć działać szybciej, bez niepotrzebnych opóźnień w terapii, które mogłyby wpłynąć na przebieg leczenia.

By nie musieć zastanawiać się, jak leczyć krosty na języku, warto wprowadzić pewne działania zapobiegawcze. Pozwoli to głównie na znaczne ograniczenie ryzyka pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim kluczowa jest właściwa higiena jamy ustnej – zwłaszcza jeśli pacjent ma tendencję do nawracających problemów z krostami na języku. Ważna jest również higiena posiłków, w tym mycie owoców i warzyw, mycie rąk przed jedzeniem, pilnowanie niewkładania do ust długopisów, ołówków itp. Regularna higiena zębów i systematyczne odwiedzanie dentysty to również podstawa, by chronić się przed podobnymi problemami w przyszłości. Warto również przyjrzeć się wnikliwie swojej diecie – nadmiar cukrów prostych i niedobory witamin oraz składników mineralnych to w końcu jedne z możliwych przyczyn pojawiania się krost w jamie ustnej. 

Czego objawem może być wysypka na języku u dziecka?

Warto wiedzieć, że krosta na języku pojawić może się nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Czasem zdarza się, że ilość krostek jest większa i taka wysypka na języku u dziecka wymaga szczególnej uwagi rodzica, gdyż może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Oprócz wspomnianych wyżej możliwych przyczyn pojawiania się krostek na języku, należy wymienić również dodatkowe. Wysypka na języku dziecka może wiązać się na przykład ze szkarlatyną lub chorobą Kawasaki. Może być to również objaw anginy, ospy wietrznej bądź półpaśca, a także mononukleozy zakaźnej. Jeśli dziecku towarzyszą objawy dodatkowe, jak np. gorączka, powiększenie węzłów chłonnych czy złe samopoczucie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, by ten dokonał odpowiedniej diagnozy i dostosował leczenie do objawów schorzenia. Warto wiedzieć, że również często pojawiające się krostki na języku u dzieci wymagają konsultacji ze specjalistą – być może konieczna będzie zmiana diety dziecka lub dodatkowe badania i leczenie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.