Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie – gdzie szukać takich informacji?

Napisano 10.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W przypadku choroby pracownicy zgłoszeni do ubezpieczeń chorobowych mogą skorzystać ze zwolnień lekarskich i prawa do świadczenia z tytułu ubezpieczenia. Może być to wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Nie każdy jednak wie, że po wystawieniu zwolnienia możliwy jest wgląd do niego poprzez wyszukiwarkę i sprawdzenie znajdujących się na nim informacji. Jeśli zadajesz sobie pytanie „jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie”, jesteś w dobrym miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której znajdziesz istotne wiadomości odnośnie tego, jakie platformy umożliwiają wgląd do e-zwolnień, by udało Ci się zweryfikować czas trwania Twojego L4 na podstawie danych z profilu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie – czym jest e-zwolnienie?

Wraz z cyfryzacją polskiej służby zdrowia pojawiło się wiele udogodnień dla pacjentów, lekarzy i pracodawców, a jednym z nich jest e-zwolnienie. Dokument elektroniczny zastąpił wystawiane w formie papierowej zwolnienia lekarskie. W związku z tym, że dokumenty wystawiane są elektronicznie, bezpośrednio przekazywane są do ZUS oraz do pracodawcy (posiadającego konto PUE ZUS), redukując tym samym wiele obowiązków i formalności związanych z L4. Pracodawca posiadający konto PUE ZUS doskonale wie, jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika, gdyż otrzymuje je bezpośrednio na swoje konto. Jeśli Twój pracodawca nie posiada jednak dostępu do PUE ZUS, musisz dostarczyć mu wydruk zwolnienia lekarskiego.

Czytaj także:

Zwolnienie lekarskie uprawniające do świadczenia chorobowego należne jest jedynie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego. Obowiązek, jeśli chodzi o składki chorobowe, ustalony jest z zasady dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W ich przypadku oznacza to, że niemożliwe jest zrezygnowanie z kolejnych składek, dopóki zatrudnieni są na takich zasadach przez pracodawcę. Na swój wniosek natomiast ubezpieczony przedsiębiorca lub zleceniobiorca również może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, gdyż ustawa to przewiduje. Wówczas w przypadku wystawienia L4 świadczenie chorobowe wypłaca instytucja, jaką jest ZUS.

Cyfryzacja umożliwia również dostęp do historii wystawianych pacjentowi L4. Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie? Wystarczy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Założenie takiego konta nie jest problematyczne – można to zrobić zarówno w oddziale ZUSu, jak również przez Internet, wykorzystując uwierzytelnienie konta bankowego, profil zaufany lub podpis elektroniczny.

Gdzie szukać swojego zwolnienia lekarskiego?

Pozostając przy temacie, jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie, należy zaznaczyć, że poprzez platformę PUE ZUS jest to bardzo proste. Gdzie sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie w tej platformie? By zalogować się do portalu musisz wprowadzić dane, które potwierdzą Twoją tożsamość. Skorzystać możesz np. z elektronicznego podpisu lub uwierzytelnienia banku. Po zalogowaniu do portalu można przejść do zakładki „zwolnienia lekarskie”, gdzie uzyskać można informacje dotyczące wystawionego pacjentowi L4. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu, by sprawdzić status swojego e-ZLA, okres na jaki jest wystawiony itp. Warto wiedzieć, że poprzez profil PUE ZUS można mieć dostęp do wielu innych informacji, w tym o ubezpieczeniach, dokonywanych płatnościach, prognozowanej emeryturze, składanych wnioskach itd. Oznacza to, że konieczne jest tylko poprawne zalogowanie, by system wyświetlił niezbędne dane.

Jak sprawdzić L4, jeśli pacjent nie ma PUE ZUS i nie ma możliwości (lub chęci) jego założenia? Oczywiście konto PUE ZUS nie jest jedyną opcją. Pacjent, który posiada Internetowe Konto Pacjenta może sprawdzić w dowolnym momencie czas trwania swojego e-zwolnienia. W IKP znajduje się bowiem zakładka „E-zwolnienia”, gdzie również można uzyskać potrzebne informacje. Wystarczy zalogowanie i potwierdzenie tożsamości.

Jak otrzymać e-zwolnienie lekarskie?

Znasz już odpowiedź na pytanie „jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie”, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, w jaki sposób takie zwolnienie można uzyskać. Wiele osób z pewnością zainteresuje fakt, że możliwe jest nie tylko L4 wystawiane pacjentom przy wizycie stacjonarnej. Alternatywną opcją, która sprawdza się bardzo dobrze między innymi podczas pandemii, jest l4 online. Można uzyskać je po zdalnych konsultacjach lekarskich jeszcze w tym samym dniu bez potrzeby wychodzenia z domu. Zostanie przez lekarza wystawione oczywiście wyłącznie, gdy stwierdzona zostanie czasowa niezdolność chorego do świadczenia obowiązku pracy. Podstawy prawne powyższych kwestii wynikają w szczególności z Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Niektórych pacjentów interesuje również tzw. „dziura w zwolnieniu lekarskim” czyli przerwa między kolejnymi zwolnieniami pracownika i związane z nią konsekwencje. Może mieć ona znaczenie w przypadku niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia, gdyż w jej przypadku prawo do zasiłku chorobowego należne jest jedynie pracownikowi, którego niezdolność do pracy trwa minimum 30 dni (liczone w ciągu). Kolejna kwestia to anulowanie zwolnienia lekarskiego osoby będącej pracownikiem. Gdy dojdzie do sytuacji, kiedy pacjent czuje się już lepiej, a w systemie sprawdził, że jego zwolnienie ma jeszcze długo trwać, ma prawo za zgodą lekarza przerwać swoje zwolnienie i wrócić do świadczenia obowiązku pracy. Z dniem przerwania zwolnienia przerywane jest również wypłacanie świadczenia. Pamiętać należy jednocześnie, że zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni wymaga przed powrotem do pracy wykonania badań kontrolnych.

Jak sprawdzić do kiedy jest wystawione zwolnienie lekarskie i gdzie go szukać?

Pewne kwestie muszą być dopilnowane, jeśli pacjent ma otrzymać zwolnienie lekarskie. Ile dni przysługuje mu w roku kalendarzowym to jedna z tych, na które szczególną uwagę zwraca ZUS. Zwolnienie lekarskie przysługuje bowiem jedynie przez 182 dni w ciągu roku kalendarzowego. Wyjątkiem jest L4 w ciąży lub przy zdiagnozowanej gruźlicy – wówczas pacjent ma do wykorzystania 270 dni w roku kalendarzowym. Nie musisz już zadawać sobie pytania „jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie”. Musisz jednak dodatkowo wiedzieć, że swoje wcześniejsze zwolnienia także możesz w IKP sprawdzić, gdyż ich historia jest zapisywana. W ten sposób możesz sprawdzić, ile dni zwolnienia lekarskiego jeszcze Ci przysługuje. W obliczeniach pomóc może Ci kalkulator dni zwolnienia lekarskiego, ale możesz również wszystko zliczyć samodzielnie, gdyż nie jest to trudne.

Oczywiście tylko pacjenci objęci ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowym lub opłacanym dobrowolnie) mogą mieć wystawione uprawniające do świadczeń chorobowych zwolnienie lekarskie. Jak sprawdzić do kiedy takie świadczenia przysługują? Data zakończenia zwolnienia chorobowego jest jednocześnie datą zakończenia wypłacanego świadczenia. Wynosi ono w większości przypadków 80% podstawy wymiaru, jednak w niektórych przypadkach może wynieść 70% (pobyt w szpitalu) lub 100% (np. ciąża).

Co jest potrzebne do sprawdzenia do kiedy jest zwolnienie lekarskie?

Wyobraźmy sobie, że pacjent otrzymuje od swojego lekarza zwolnienie lekarskie na kręgosłup. Jak długo nie będzie musiał świadczyć obowiązku pracy jednak mu umknęło, a nie posiada wydruku e-zwolnienia. Co wówczas należy zrobić? Każdy, kto zadaje sobie pytanie „jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie”, musi wiedzieć, że jest to bardzo proste. Konieczna jest jedynie znajomość danych do logowania do wspomnianych już wyżej profili. Podczas zakładania konta PUE ZUS i IKP zostaniesz poinstruowany, w jaki sposób możesz się logować (korzysta się z niego np. poprzez uwierzytelnienie bankowe), a dalsze postępowanie (np., by sprawdzić długość zwolnienia) jest już bardzo intuicyjne.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.