Czy lekarz prywatny może wystawić L4 – co należy wiedzieć?

Napisano 17.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy ciężko dostać się na wizytę do lekarza rodzinnego lub leczeniem zajmuje się lekarz prywatny, wiele osób zastanawia się, czy lekarz prywatny może wystawić L4. Odpowiedź nie jest tu jednak prosta, gdyż zależy od wielu czynników. Podstawowym, jeśli chodzi o kwestie prawne, jest to, czy lekarz posiada uprawnienia z ZUS, by wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy. Takiego prawa do wypisywania zwolnień nie mają bowiem wszyscy lekarze, co już w tym miejscu wymaga sprostowania. Prawo do wystawienia zwolnienia to również nie obowiązek, co oznacza, że lekarz każdorazowo podejmuje decyzję o zasadności wystawienia zwolnienia pacjentowi w przypadku jego choroby. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy lekarz prywatny może wystawić L4 – kiedy jest to możliwe?

Zwolnienie lekarskie to podstawa, by wytłumaczyć się pracodawcy z nieobecności w pracy oraz mieć prawo do wynagrodzenia chorobowego, czy też zasiłku chorobowego. Gdy pojawia się chwilowa niedyspozycja do pracy, wiele osób zastanawia się, skąd wziąć zwolnienie lekarskie jak najszybciej. Faktem jest, że L4 od lekarza rodzinnego teoretycznie najłatwiej sprawę by załatwiło, jednak nie zawsze można od ręki się do niego dostać. Gdy z jakiś powodów zwolnienie od lekarza rodzinnego nie jest możliwe, pacjenci poszukują alternatyw, by móc usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy i mieć prawo do świadczeń chorobowych. Pojawia się wówczas pytanie, czy lekarz prywatny może wystawić L4. Odpowiedź nie jest tu jednak jedna, gdyż zależy to od kilku czynników. 

Czytaj także:

Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: czy każdy lekarz może wystawić L4? Odpowiedź może nieco zdziwić wiele osób, ale brzmi: nie. By lekarz mógł wystawić zwolnienie L4 pacjentowi, musi mieć podpisaną umowę z ZUS. Zwolnienie lekarskie prywatnie możliwe jest zatem tylko w tej sytuacji, jeśli lekarz, do którego się udamy, posiada upoważnienie od ZUS. Może być to lekarz rodzinny, ale również uprawnieni są tu inni lekarze, w tym np. specjaliści. 

Gdy trudno dostać się na stacjonarną wizytę lekarską, czasem warto rozważyć konsultacje zdalne. Zamiast zatem poszukiwać informacji „czy internista może wystawić L4”, korzystniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z konsultacji przez Internet. Nie trzeba na nie czekać godzinami czy dniami, a w przypadku stwierdzenia niezdolności do pracy e-zwolnienie lekarskie online otrzymać można zaledwie w kilka chwil. 

Kiedy lekarz prywatny nie może wystawić L4?

Rozważania na temat „czy lekarz prywatny może wystawić L4” trzeba również odnieść do kwestii prawnych. Wspomniano już, że do wystawiania zwolnień lekarskich niezbędne jest upoważnienie od ZUS. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić L4, w pierwszej kolejności musisz zadać pytanie, czy posiada on umowę z ZUS. W podobny sposób należy podejść do rozważań dotyczących tego, czy inny lekarz może wystawić L4. Podstawową kwestią jest bowiem posiadanie przez lekarza stosownych uprawnień do wystawiania L4. 

Oczywiście zwolnienie lekarskie z prywatnego gabinetu nie jest zawsze możliwe „od ręki”, tylko dlatego, że pacjent płaci za wizytę prywatną. Każdorazowo to lekarz decyduje o tym, czy wystawienie pacjentowi L4 jest zasadne, tzn. czy stan zdrowia chorego wymaga odpoczynku w domu i dyskwalifikuje go czasowo do świadczenia obowiązku pracy. Lekarz prywatnie L4 nie może wystawić, jeśli uważa, że stan zdrowia pacjenta jest dobry i nie wymaga on przerwy od pracy. 

Wysłanie pracownika na L4 wiąże się również z pewnymi kwestiami, których chory musi dopilnować. Przede wszystkim powinien on poświęcić czas na powrót do zdrowia. Nie powinien zatem w tym czasie pracować, czy też wyjeżdżać na dodatkowe wakacje. Złamanie tego zakazu upoważnia pracodawcę między innymi do zwolnienia bez wypowiedzenia, ponadto wykrycie w czasie kontroli niewłaściwego wykorzystywania L4 powodować może obniżenie lub cofnięcie świadczenia chorobowego.

To, czy dany lekarz może wystawić pacjentowi L4, nie jest zależne od jego specjalizacji. Powinien on mieć wyłącznie upoważnienie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otrzymać można więc zarówno L4 od okulisty prywatnie, jak i zwolnienie lekarskie od chirurga. Jasna powinna być także odpowiedź na pytania: czy laryngolog wystawia L4 oraz czy kardiolog może wystawić L4.

Lekarz prywatny a elektroniczne skierowania. Jak to wygląda w praktyce?

Wiesz już, jaki lekarz wystawia L4 oraz czy lekarz prywatny może wystawić L4. Warto jednak dodatkowo wspomnieć jeszcze o innych kwestiach. Zwolnienie lekarskie od prywatnego lekarza jest w niektórych przypadkach możliwe, ale na tym nie koniec, gdyż możliwe są również e-skierowania. Skierowania elektroniczne mogą dotyczyć na przykład potrzeby dalszego leczenia w szpitalu. W tym przypadku zarówno e-skierowanie od lekarza przyjmującego na NFZ, jak i od lekarza przyjmującego prywatnie, pozwala na hospitalizację pacjenta. Jeśli natomiast chodzi o skierowania elektroniczne na niektóre badania czy zabiegi, lekarz prywatny może co prawda je wystawić, jednak brak umowy z NFZ spowoduje, że pacjent będzie musiał pokryć koszty wspomnianych badań/zabiegów z własnej kieszeni. Jeśli zatem prywatny lekarz, który nie ma umowy z NFZ, wystawi pacjentowi skierowanie na badania krwi, USG jamy brzusznej czy kolonoskopię, za zabiegi te trzeba będzie zapłacić. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.