Zwolnienie lekarskie przez telefon, czyli czy można uzyskać je przez teleporadę?

Napisano 10.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Telemedycyna to spore ułatwienie dla pracowników i odciążenie służby zdrowia. W przypadku niezdolności do pracy pracownik nie musi zgłaszać się do przychodni i może postawić na konsultację na odległość. Jeśli w efekcie przeprowadzenia takiej konsultacji lekarz stwierdzi, że zdrowie pacjenta wymaga od niego pozostania w domu, zostanie mu wystawione zwolnienie lekarskie przez telefon lub online. Traktowane są one dokładnie jak zwolnienia wystawiane stacjonarnie, co oznacza, że ubezpieczony pracownik zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego ma prawo do świadczeń zdrowotnych przez czas swojej choroby. W oparciu o konsultację lekarz może również wystawić receptę na leki. Masz pytania odnośnie telemedycyny? Sprawdź odpowiedzi w poniższym artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zwolnienie lekarskie przez telefon, czyli czy można uzyskać je podczas teleporady?

Już od 2018 roku obowiązującą formą wystawiania zwolnień lekarskich są e-zwolnienia, czyli zwolnienia w formie elektronicznej. Ułatwione jest również ich wystawianie – lekarze mają możliwość wystawienia tego rodzaju zwolnień między innymi podczas e-wizyty. To duże ułatwienia w szczególności dla pacjenta, ale również dla pracodawców i lekarzy. Warto wiedzieć, że wraz z cyfryzacją służby zdrowia pojawiły się nowe możliwości, jeśli chodzi o kontakt z lekarzem, a także w uzyskaniu zwolnień i recept. Mowa o telemedycynie, czyli konsultacjach lekarskich, które nie odbywają się tradycyjnie, czyli w formie fizycznej, tylko na odległość. Przykładem są teleporady lub konsultacje lekarskie online.

Czytaj także:

Kiedy teleporada to może być dobra opcja?

Teleporady i zdalne konsultacje lekarskie niewątpliwie znacznie odciążyły służbę zdrowia. Podpisaniu zaświadczenia nie musi towarzyszyć bowiem zawsze dokonanie badania „fizycznego”. Lekarzowi wystarczyć może w niektórych przypadkach jedynie wywiad lekarski, by stwierdzić, czy wniosek pacjenta o L4 jest zasadny. Zwolnienie lekarskie przez telefon, czy też l4 online, pacjent może otrzymać jednak wyłącznie, jeśli lekarz stwierdzi zasadność jego wystawienia. Gdy pacjentowi zostanie wystawione zwolnienie lekarskie przez telefon, ZUS otrzyma taką informację, gdyż wszystko odbywa się automatycznie.

Jeśli zastanawiasz się, jak wziąć zwolnienie lekarskie przez telefon, informacje te znajdziesz w dalszej części artykułu. Co prawda nie zawsze dolegliwości pacjenta pozwalają na skorzystanie z porady na odległość i czasem niezbędne jest dodatkowe badanie, by stwierdzić przyczynę problemu, który daje u pacjenta określone objawy, a dopiero potem podejmowana jest decyzja. Jeśli jednak dostępne informacje i dane są wystarczające, by specjalista mógł podjąć decyzję o niezdolności pacjenta do pracy i wystawić mu stosowne zaświadczenie, warto z tej opcji skorzystać. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdy ryzyko zarażenia w przychodni jest realne, wystawienie zwolnienia przez telefon jest dobrym rozwiązaniem. Teleporada to także praktyczne rozwiązanie na kwarantannie, gdy pacjent z zasady nie może opuszczać domu, a więc i skorzystać z wizyty w przychodni, a ma pytanie odnośnie swojego stanu zdrowia lub dolegliwości.

Gdzie znaleźć zwolnienie lekarskie wystawione przez telefon?

Wielu pacjentów zastanawia się nie tylko, jak poprosić o zwolnienie lekarskie zdalnie, ale również, gdzie może znaleźć swoje telefoniczne zwolnienie lekarskie z pracy. Należy wiedzieć, że dostęp do historii e-zwolnień jest prawem każdego ubezpieczonego pacjenta. Swoje zwolnienie lekarskie przez telefon sprawdzić można na przykład na swoim profilu PUE ZUS lub poprzez swoje IKP. Uzyskanie dostępu do tych serwisów to co prawda nie jest obowiązek pracownika, jednak warto wiedzieć, że korzystając z nich można nie tylko sprawdzić swoje e-zwolnienia, ale również inne istotne informacje i ważne dokumenty. W systemie PUE ZUS pacjenci mogą nawet załatwić wiele formalności bez wychodzenia z domu.

Jak przebiega teleporada z lekarzem?

Oczywiście to placówka medyczna ustala i wskazuje, w jaki sposób prowadzone są usługi z zakresu telemedycyny. Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie przez telefon, zazwyczaj przeprowadzany jest wywiad lekarski z pacjentem. W ramach tego wywiadu pacjent opowiada o swoich dolegliwościach i objawach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku konsultacji w placówce. W niektórych przypadkach lekarz może poprosić pacjenta o dosłanie zdjęć dokumentacji medycznej lub innych informacji, które mogą mieć znaczenie przy ocenie zasadności wystawienia zwolnienia. Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie przez telefon na dziecko, nie zawsze jest to możliwe – w przypadku dzieci do lat 6, konieczne jest przeprowadzenie badania w placówce medycznej.

Niektóre prywatne placówki umożliwiają także ubieganie się o L4 przez telefon za darmo, czy też zwolnienie lekarskie online za darmo – oczywiście w ramach opłacanego abonamentu na prywatne usługi medyczne (np. opłacanego jako jeden z benefitów pracy). Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent, który korzysta z usług prywatnych podmiotów medycznych otrzyma takie zwolnienie. L4 wystawiane jest pacjentom, u których lekarz stwierdzi czasową niezdolność do pracy.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie przez telefon?

Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie przez telefon, wystawione może ono być przez uprawnionego do tego lekarza, o ile stwierdzi on zasadność takiego działania, czyli niezdolność pacjenta do świadczenia obowiązków zawodowych. Nieco kontrowersji budzi to, jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup, chorobę zakaźną czy inną, jednak w praktyce teleporady wcale nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Zdecydowanie nie warto się ich obawiać – zwłaszcza jeśli w dobie pandemii pacjent boi się, że wizyta w placówce stacjonarnej może być dla niego zagrożeniem.

Jak zwolnienie lekarskie uzyskane przez telefon trafia do pracodawcy?

Gdy pacjentowi zostanie wystawione L4, w tym zwolnienie lekarskie przez telefon, ZUS bezpośrednio otrzymuje taką informację, gdyż wszystko odbywa się automatycznie. Informacja ta trafia jednak nie tylko do ZUS. Zwolnienie lekarskie telefon trafia również do pracodawcy, o ile ten posiada profil PUE ZUS. Aktualnie niewielu jest już przedsiębiorców, którzy nie posiadają tego profilu, jednak jeśli Twój pracodawca należy do tej grupy, poinformuj go, że otrzymałeś zwolnienie lekarskie, a telefon służbowy może Ci do tego posłużyć. Pamiętaj również, że zwolnienie lekarskie przez telefon, czy też jakkolwiek inaczej wystawiane L4, wymaga od Ciebie zaprzestania świadczenia pracy. Konieczne jest także wykorzystywanie zwolnienia zgodnie z jego przeznaczeniem (to nie czas na wakacje czy remont). W sytuacji, gdy ZUS stwierdzi rażące naruszenie tych zasad, może odebrać Ci świadczenia. Takie kontrole są przeprowadzane, więc warto mieć się na baczności.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.