Jak działają e-recepty wystawiane przez Internet?

Napisano 22.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W czasie choroby lub zapotrzebowania na lek lekarze zwykle nie zapisują już ważnych informacji na temat potrzebnego leczenia w formie tradycyjnej (papierowej), ale w formie recepty elektronicznej, co pozwala m.in. uniknąć ryzyka pomyłki, w sytuacji, gdy farmaceuta źle odczytuje charakter pisma lekarza. E-recepta może być wysyłana do pacjenta elektronicznie, bez konieczności jego wizyty w przychodni, czyli może zostać wystawiona po konsultacji lekarskiej online. Czym tak właściwie jest elektroniczna recepta i czym różni się od recepty papierowej? Jak działają e-recepty wystawiane przez Internet przez lekarzy?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Działanie e-recepty – czym różni się ona od zwykłej recepty?

Wiele osób obawia się jeszcze e-recepty. Od kiedy została wprowadzona w Polsce minęło już sporo czasu, jednak nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę z tego, jak działają e-recepty i jak ważne informacje dotyczące zdrowia zapisane są serwisie IKP, który dobrze jest założyć. Warto wiedzieć, że recepty elektroniczne są obowiązkową formą wystawiania recept w Polsce już od 2020 roku i tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach lekarz może już wystawić receptę papierową. E-recepta to przede wszystkim zapis elektroniczny, który pozwala na uniknięcie błędów i problemów z odczytaniem pisma lekarza. Na tym jednak jej zalety się nie kończą. Elektroniczna recepta zawiera takie same dane medyczne jak recepta papierowa, jednak pacjent może korzystać z niej również bez posiadania „fizycznego dokumentu”. Jak uzyskać e-receptę? Najczęściej można otrzymać ją tradycyjnie, po stacjonarnym spotkaniu pacjentów z lekarzem, ale warto wiedzieć, że tym przypadku nie potrzebujesz wcale wychodzić z domu – wystarczy kontakt zdalny w formie porady internetowej.

Czytaj także:

Realizacja e-recepty krok po kroku

E-recepta może być wysyłana do pacjenta elektronicznie, bez konieczności jego wizyty w przychodni, czyli może zostać wystawiona po konsultacji lekarskiej online. Do zrealizowania e-recepty wystarczy znajomość 4-cyfrowego kodu, który otrzymujesz SMS-em na swój numer telefonu. W celu realizacji takiej recepty, farmaceucie należy podać także numer PESEL osoby, na którą wystawiona jest elektroniczna recepta. Po podaniu tych danych, można bez problemu wykupić leki znajdujące się na recepcie. Warto wiedzieć, że e-recepta może być również bez problemu zrealizowana po sczytaniu kodu kreskowego znajdującego się w jej wydruku informacyjnym PDF wysyłanym w wiadomości e-mail lub dostępnym w systemie IKP. Ogromną zaletą tego, jak działają e-recepty jest to, że nie jest konieczne ich drukowanie, gdyż można pokazać swój kod kreskowy farmaceucie w telefonie, co będzie wystarczające, by czytnik go sczytał.

Jak działają e-recepty i czy musisz je realizować osobiście?

Recepta przez internet nie musi być realizowana osobiście, co jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób zapracowanych czy schorowanych. Do wykupienia leku wystarczy 4-cyfrowy kod dostępu wraz z numerem PESEL lub kod kreskowy przesyłany mailem, a dostęp do takich informacji masz możliwość przekazania bliskim. Co więcej – by zrealizować e-receptę w aptece nie jest konieczny jej wydruk, co znacznie ułatwia sprawę. Jak działa e-recepta? Nie ma przeciwskazań, by 4-cyfrowy kod przekazać bliskiej osobie, która zna nasz numer PESEL – np. współmałżonkowi. Również wydruki informacyjne PDF e-recepty można, w przypadku braku możliwości samodzielnej realizacji, udostępnić zaufanej osobie, bez konieczności ich drukowania (przesyłając jej e-mail lub upoważniając ją do wglądu w e-recepty naszego systemu IKP), a wówczas także bez problemu będzie ona mogła w naszym imieniu zrealizować receptę. Tego typu rozwiązanie jest wygodne m.in. dla osób starszych i schorowanych – w ich imieniu może wykupić lekarstwa rodzina bądź osoba sprawująca opiekę. Docenią je również mieszkający razem partnerzy.

Gdzie możesz zrealizować receptę elektroniczną?

Nie trzeba się martwić, jak działają e-recepty, gdyż jest to bardzo proste. Otrzymana od lekarza elektroniczna recepta może zostać zrealizowana w dowolnej aptece, w tym również w aptece internetowej. Wszelkie informacje o jej ważności i stanie realizacji możesz sprawdzić logując się do serwisu IKP ze swojej przeglądarki. Realizując e-receptę stacjonarnie, warto ponadto wiedzieć, że różne artykuły medyczne, które się na niej znajdują można wykupić nie w jednej a w różnych aptekach, jednak kolejne opakowania tych samych leków trzeba wykupić w aptece, w której wykupiło się pierwsze z nich. Również przez Internet można zrealizować e-recepty. Jak to działa w praktyce? Nie jest co prawda możliwa dostawa leków sprzedawanych na receptę bezpośrednio na adres pacjenta czy na inny wskazany adres, jednak można takie leki zamówić z dostawą do punktu stacjonarnego apteki i wówczas odebrać bez obawy o ich dostępność czy kolejkę, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli faktycznie w swojej okolicy znajdziesz stacjonarny punkt apteki internetowej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.