Ile od wystawienia ważna jest e-recepta?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czas, w jakim można zrealizować w aptece wystawioną przez lekarza receptę jest ograniczony i zależny w głównej mierze od rodzaju przepisywanego leku. Lekarze, przepisując pacjentowi lek, zwykle informują go, jak długo będzie on mógł korzystać z recepty, jednak nie zawsze pojawiają się tego typu informacje w trakcie wizyty. Nad terminem trzeba jednak czuwać, gdyż farmaceuta odmówi wydania leku, jeśli nie dopilnujemy odpowiedniego czasu i dotyczy to każdego – bez wyjątku. Ile jest ważna e-recepta i kto może zrealizować tego typu dokument za Ciebie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Różnice w sposobie przetwarzania standardowych recept i e-recepty

Od 2020 roku e-recepta jest już podstawową i obowiązkową formą wystawiania recept, jednak w ściśle uzasadnionych przypadkach mogą nadal być wystawiane recepty papierowe. E-recepta zawiera dokładnie te same dane, które znajdowały się wcześniej na recepcie papierowej, jednak zapisane są one w formie elektronicznej i zabezpieczone kodem dostępu bądź kodem kreskowym, który wymaga sczytania przez farmaceutę. Przepisana została dla Ciebie e-recepta? Jak długo jest ważna możesz sprawdzić w każdym momencie w swoim IKP, które zawiera również wiele innych przydatnych danych i informacji.

Czytaj także:

Ile jest ważna e-recepta? Czy recepty elektroniczne mają taką sama datę ważności co recepty papierowe?

To, ile ważna jest e-recepta zależy przede wszystkim od przepisanych za jej pośrednictwem leków. Standardowa e-recepta i recepta papierowa ważne są przez 30 dni od daty wystawienia i oznacza to, że po upływie maksymalnego terminu zakupu, wykupienie leku nie będzie możliwe, niezależnie od wybranej apteki. Dotyczy to większości przepisywanych leków, jednak należy mieć na uwadze, że są również wyjątki, w przypadku których czas realizacji recepty jest inny. Tego typu wyjątkiem są antybiotyki, w przypadku których masz najmniej czasu. Z zasady, w trosce o zdrowie pacjentów, są to produkty, które można wykupić jedynie w ciągu 7 dni od daty wystawienia recepty elektronicznej lub papierowej. Inny termin realizacji e-recepty i recepty papierowej mają także leki immunologiczne – w ich przypadku mamy 120 dni, przez które ważna będzie e-recepta. Ważność niektórych e-recept wynosi ponadto rok, czyli 365 dni, jeśli lekarz udzieli zgody i zaznaczy roczny termin ich realizacji. Wystawiane są one zwykle na leki przyjmowane na stałe, w przypadku chorób przewlekłych, jednak pierwsze opakowanie należy wykupić w 30 dni od daty wystawienia recepty, w przeciwnym razie ilość dostępnych opakowań farmaceuta zmniejszy proporcjonalnie do czasu zwłoki.

Kto może wykupić Twoją e-receptę?

Warto zaznaczyć, że e-recepta, jako dokument elektroniczny, może być wykupiona nie tylko przez osobę, dla której została ona wystawiona, ale również osobę do tego upoważnioną. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, ile czasu jest ważna e-recepta. Wystarczy podać zaufanej osobie 4-cyfrowy kod e-recepty oraz swój numer PESEL, a bez problemu zrealizuje ona e-receptę w aptece w dniach najbardziej dla siebie dogodnych. Podobnie będzie w przypadku e-recepty otrzymanej w załączniku wiadomości e-mail – wydruk można przekazać zaufanej osobie, bądź przesłać go na jej adres mailowy, by mogła przekazać farmaceucie. Inna bardzo wygodna możliwość to upoważnienie bliskiej osoby do wglądu do e-recept w IKP – wówczas bliski będzie mógł dać farmaceucie do zeskanowania kod znajdujący się na e-recepcie w Internetowym Koncie Pacjenta i również bez problemu wykupi on leki w naszym imieniu, jeśli ważność e-recepty nadal trwa. Sprawdzi się to między innymi we wspólnym gospodarstwie domowym (mąż posiadający upoważnienie do serwisu IKP żony może wykupić jej leki wracając szybciej z pracy), a także w przypadku osób starszych i schorowanych (upoważniona wnuczka może wykupić e-receptę w imieniu babci).

Załatwiaj wszystko nie wychodząc z domu

Ogromnym udogodnieniem w przypadku stosowania e-recept jest nie tylko to, ile jest ważna e-recepta, ale także brak konieczności wychodzenia z domu, by ją otrzymać. Spotkanie osobiste z lekarzem to Twoje prawo, ale nie jest ono niezbędne do przepisania leku i wystarczająca będzie do tego rzetelnie przeprowadzona konsultacja lekarska online. Pacjent nie musi zatem jechać do przychodni, gdzie czekają inni – często zarażający – pacjenci, tylko po to, by przedłużyć ważność recepty czy otrzymać nową na kontynuację leczenia. Całość możesz załatwić z domu, korzystając z prawa do usług online. Recepta przez internet to możliwość, którą docenią między innymi osoby, którym zależy na czasie wykupienia leku, a termin wizyty stacjonarnej jest zbyt odległy. To ponadto wygodne rozwiązanie dla osoby, która z różnych względów nie chce lub nie może opuszczać domu, by udać się do przychodni zdrowia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.