E-recepta jak i gdzie można ją zrealizować?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Po konsultacji lekarskiej (w tym także po konsultacji lekarskiej online), podczas której stwierdzona zostanie przez lekarza zasadność wypisania pacjentowi leku, wystawiana jest e-recepta. Jak zrealizować można ją w aptece? Ile mamy na to czasu, w jaki sposób zrobić to najprościej i czy trzeba udać się do konkretnej apteki? Podpowiadamy, jak zrealizować e-receptę krok po kroku oraz jak zrealizować e-receptę przez Internet.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy możesz zrealizować wystawioną elektronicznie receptę?

Wystawiona została Ci e-recepta? Jak zrealizować można tego typu wydruk i ile masz na to czasu? Spokojnie, jest to bardzo proste i nawet łatwiejsze od realizacji wcześniej stosowanej recepty papierowej. Wystawioną przez lekarza e-receptę można zrealizować niezwłocznie po jej otrzymaniu. Większość wystawianych e-recept jest ważna przez czas 30 dni od dnia, gdy lekarz ją wystawia. Od tej zasady są jednak również wyjątki – np. receptę w formie elektronicznej na antybiotyk można zrealizować zaledwie w 7 dni, a zapisane przez lekarzy na e-recepcie preparaty immunologiczne mogą być wykupione przez 120 dni od daty wystawienia recepty. Warto zaznaczyć, że niektóre e-recepty mogą być ponadto ważne aż 365 dni (np. na leki przyjmowane na stałe na choroby przewlekłe), jednak w tym przypadku musi zostać to zaznaczone przez lekarza, a pierwszy lek z serii należy wykupić w terminie 30 dni od daty wystawienia, w przeciwnym razie farmaceuta będzie mógł wydać proporcjonalnie mniejszą ilość leków.

Czytaj także:

E-recepta – jak zrealizować? W jaki sposób możesz wykupić swoją receptę?

Zastanawiasz się, jak zrealizować e-receptę, którą wystawił lekarz podczas wizyty stacjonarnej lub konsultacji lekarskiej online? By wykupić leki zapisane na e-recepcie wystarczy udać się do apteki:

 • z SMS-em zawierającym kod 4-cyfrowy. W tej sytuacji farmaceuta poprosi również o dodatkową informację – do realizacji recepty konieczne będzie, by podać swój numer PESEL.
 • z PDF z kodem kreskowym, który znajdzie się w załączniku wiadomości mailowej. Dostęp do wydruku PDF masz w każdym momencie na profilu w systemie IKP. Wydruk w wersji papierowej takiego PDF nie jest koniecznością, a sama realizacja e-recepty krok po kroku z elektronicznej wersji PDF jest bardzo prosta. Wystarczy wyświetlenie kodu farmaceucie na telefonie, a on zeskanuje go, by wydać leki.

Warto zaznaczyć, że w razie konieczności w Twoim imieniu e-receptę może bez problemu zrealizować osoba, której przekażesz powyższe dane (kod czterocyfrowy i PESEL lub wydruk informacyjny PDF).

Realizacja recept – czy musisz udać się do konkretnej apteki?

Ogromną zaletą, jeśli chodzi o realizację e-recepty, jest to, że to pacjent decyduje, gdzie chce dany lek wykupić.

 • Przede wszystkim jest to duże udogodnienie, ponieważ pacjent nie musi czekać na zamówienie przez farmaceutę leków, tylko może wykupić je w dowolnej aptece, która aktualnie posiada je na stanie. Oznacza to, że recepta może być w części wykupiona w jednej aptece, a częściowo w innej. Gdy na recepcie znajdzie się kilka różnych leków, każdy z nich można kupić w innej aptece. Jeśli zatem, ze względu na dostępność, część recepty zrealizujemy w aptece bardziej oddalonej od domu czy wręcz w innym mieście, gdy zajdzie taka konieczność, pozostałą część recepty można bez problemu zrealizować w bliżej zlokalizowanej aptece.
 • Załóżmy, że lekarz wystawia dokument, jakim jest e-recepta. Jak zrealizować go, jeśli wypisano więcej opakowań tego samego leku? Należy pamiętać, że kolejne opakowania jednego leku z tej samej recepty muszą być wykupowane w tym samym miejscu, gdzie pierwsze z nich – oczywiście zakup można rozłożyć w czasie, dokupując po jakimś czasie kolejne opakowania, jednak w tym samym miejscu, gdzie dokonano pierwszego zakupu z tej serii. Oczywiście po otrzymaniu nowej recepty, pierwszą partię leku można znów wykupić w dowolnej aptece – a pozostałe partie tego samego leku z recepty znów w aptece pierwszego wyboru.

Jak zrealizować e-receptę krok po kroku – przykłady

Jak widać e-recepta online może być zrealizowana na różne sposoby. Dla lepszego zobrazowania powyższych informacji i tego, jak działa system e-recept, pomocne będą przykłady, które znajdziesz na stronie poniżej:

 • Pacjent otrzymuje receptę na jeden lek A i jeden lek B.
  • Może on wykupić lek A i lek B w aptece X.
  • Może on również wykupić lek A w aptece X oraz lek B w aptece Y.
 • Pacjent otrzymuje receptę na kilka opakowań leku A i kilka opakowań leku B.
  • Może on zrealizować w całości receptę na leki A i B w aptece X.
  • Może on również wykupić w całości leki A w aptece X oraz leki B w aptece Y.
  • Może on wykupić jedno opakowanie leku A w aptece X oraz jedno opakowanie leku B w aptece Y, jednak wówczas po kolejne opakowania leku A z tej recepty musi znów zgłosić się do apteki X, a po kolejne opakowania leku B z tej recepty musi się zgłosić do apteki Y.

Realizacja recepty przez Internet – czy to możliwe?

Wiesz już, jak zrealizować e-receptę krok po kroku, a także, że leki wystawiane na receptę najłatwiej zrealizować w aptece stacjonarnej. Masz jednak również inną opcję, gdy w grę wchodzi e-recepta. Realizacja online. Faktycznie istnieje możliwość, by zrealizować e-receptę online, co wiele osób z pewnością ucieszy. Dzięki tego typu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o dostępność leków stacjonarnie i czas potrzebny na ich zamówienie przez farmaceutę. Jak zrealizować e-receptę przez Internet, czyli ze strony apteki internetowej? W podobny sposób jak w aptece stacjonarnej, jednak trzeba pamiętać, że wówczas apteka internetowa nie może przesłać leków na receptę do domu czy na inny adres, jak w przypadku zakupu leków dostępnych bez recepty. By odebrać zamówione online leki na receptę, konieczne będzie udanie się do stacjonarnego punktu aptecznego, do którego zostaną one dostarczone. Jest to wygodna opcja zwłaszcza w przypadku leków, które zwykle są niedostępne w aptekach lub ich dostępność jest ograniczona – realizując e-receptę online, pacjent będzie mieć pewność, że gdy uda się do punktu stacjonarnego, leki będą już na niego czekać.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.