Jak zamówić receptę online? Jakie dokumenty musisz przygotować?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy wiesz, że wystawianie recept przez Internet jest nie tylko w 100% legalne, ale również staje się coraz bardziej popularne? To bardzo wygodna i szybka opcja, ponadto jest to szczególnie przydatne w czasach zwiększonej ilości zachorowań na choroby zakaźne. Tego typu rozwiązanie doceniają szczególnie te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na stanie w kolejkach i zbyt długie oczekiwanie na wizytę lekarską. W poniższym artykule podpowiadamy, jak zamówić receptę online i jak zamówić leki na e-receptę online.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie dokumenty mogą być potrzebne do wystawienia recepty elektronicznej?

E-recepta jest dokumentem, który można otrzymać nie tylko na stacjonarnej wizycie lekarskiej, ale również w trakcie wizyty lekarskiej online. By otrzymać receptę elektroniczną od lekarza po konsultacji online, konieczne będzie podanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL. Oczywiście to jeszcze za mało. Jeśli zastanawiasz się, jak zamówić receptę online, trzeba już na wstępie zaznaczyć, że nie jest możliwe „zamówienie recepty przez Internet” – recepty się nie zamawia, tylko umawia się z lekarzem na konsultację lekarską, która może zakończyć się wystawieniem recepty online, o ile lekarz stwierdzi, że jej wystawienie jest zasadne i nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. W związku z tym czasem przed wystawieniem e-recepty lekarz może poprosić Cię o przedłożenie dodatkowych dokumentów, w tym np. aktualnych wyników badań.

Czytaj także:

Czy do e-recepty potrzebujesz profilu zaufanego?

Dzięki cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce od 2020 roku e-recepty są obowiązującą formą przepisywania leków i tylko w ściśle określonych przypadkach wystawiać można jeszcze tradycyjne recepty papierowe. Do otrzymania e-recepty i L4 online nie jest potrzebny profil zaufany, ponadto nie trzeba mieć również założonego Internetowego Konta Pacjenta, gdyż wydruk informacyjny e-recepty można otrzymać od lekarza w formie PDF. Mimo wszystko warto poświęcić chwilę na założenie IKP, gdyż aplikacja ta pozwala na dostęp nie tylko do wystawionych e-recept, ale również gromadzi inne dane dokumentacji medycznej i ma wiele dodatkowych funkcjonalności.

Jak zamówić receptę online?

Jak wspomniano wcześniej, osoby, które zastanawiają się jak zamówić e-receptę online, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że zamówienie recepty online nie jest możliwe. Nawet w przychodni NFZ recepty nie możesz zamówić, a masz możliwość jej otrzymania, w przypadku konieczności leczenia czy w innych uzasadnionych przypadkach. Nie jest to bowiem „produkt”, który można „zamówić” u lekarzy. Zatem jak uzyskać e-receptę przez Internet? W tym celu pacjent powinien zgłosić się do serwisu umożliwiającego usługi medyczne online. Na podstawie przeprowadzonego przez lekarza wywiadu medycznego, określającego stan zdrowia pacjenta, lekarz ten otrzymuje informacje niezbędne do ewentualnego umieszczenia leku na recepcie.

Jak wygląda kontakt z lekarzem podczas konsultacji online?

Zdalna konsultacja lekarska może wyglądać różnorodnie, zależnie od serwisu, lekarza i preferowanej przez niego formy kontaktu i zbierania informacji od pacjentów. Najczęściej konsultacje lekarskie online opierają się na wypełnieniu ankiety medycznej dostępnej w serwisie. W takiej ankiecie uzupełnia się ważne treści, takie jak swoje dane osobowe i kontaktowe, a także odpowiada się szczegółowo na pytania z formularza zawierającego wywiad zdrowotny. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wystawienia e-recepty online, a wywiad zdrowotny wskaże, że lek jest pacjentowi potrzebny, na podany adres e-mail i numer telefonu otrzymuje się gotową do zrealizowania e-receptę online. Nie trzeba mieć jej w wersji papierowej – do realizacji recepty i odbioru leku wystarczy wersja elektroniczna.

W jaki sposób otrzymasz swoją receptę?

Recepta elektroniczna może być wysłana do pacjenta w formie 4-cyfrowego kodu SMS. Jak zamówić lek na e-receptę online? Wystarczy tego typu kod podać farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, a bez problemu będzie można zrealizować receptę i odebrać znajdujący się na niej lek. Wydruk informacyjny w formie PDF znajdziesz także, jeśli jako formę kontaktu podasz adres mailowy, ponadto dokument ten będzie również dostępny online w aplikacji IKP. Znajdujący się tam kod kreskowy także umożliwia bezproblemowy odbiór leków w aptece. Warto ponadto pamiętać, że e-receptę online można zrealizować także w aptece internetowej, jednak dostawa leków z takiej strony będzie musiała zostać zrealizowana do stacjonarnego punktu apteki – nie do domu pacjenta czy na wskazany przez niego adres.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.