Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Choć dla niektórych z nas to wciąż nowość, e-recepty, czyli recepty elektroniczne, są aktualnie obowiązującą w Polsce formą przepisywania leków. Zapisywane są one w Internetowym Koncie Pacjenta, do którego możemy mieć wgląd, gdy tylko jest nam to potrzebne. By otrzymać e-receptę, nie jest konieczna wizyta fizyczna w przychodni, gdyż można również skorzystać z wygodnej formy, jaką jest konsultacja lekarska online. Jak otrzymać e-receptę przez Internet?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Internetowe Konto Pacjenta – co to?
Najnowsze technologie towarzyszą nam każdego dnia, a postępująca cyfryzacja wkracza już niemal w każdą dziedzinę naszego życia, w tym także w ochronę zdrowia, więc nikogo nie dziwi już pytanie, jak otrzymać e-receptę bez wizyty u lekarza. Dziś coraz więcej rzeczy można załatwić przez Internet, czego najlepszym przykładem są profile zaufane czy Internetowe Konto Pacjenta.
Najprościej mówiąc, IKP jest nowoczesną aplikacją internetową, gdzie znaleźć można ważne treści obejmujące dokumentację historii zdrowotnej pacjentów. W systemie tym znaleźć można między innymi informację o przebytych chorobach, leczeniu, wydanych skierowaniach, umówionych na NFZ konsultacjach lekarskich oraz wizytach refundowanych itp. Internetowe Konto Pacjenta umożliwia ponadto wgląd do swoich e-skierowań, e-zwolnień oraz e-recept, a także możliwość sprawdzenia statusu ich realizacji oraz daty ważności. IKP pozwala również na bieżący dostęp do dokumentacji medycznej swoich niepełnoletnich dzieci, a także osoby, która wyda nam upoważnienie i udzieli dostępu do swojej historii z systemu IKP (małżonka, babci itp.).
By założyć Internetowe Konto Pacjenta konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. Pomocny będzie profil zaufany, który można założyć przez Internet i potwierdzić przez wizytę w US, NFZ lub Urzędzie Gminy. Warto dodać, że obędzie się również bez profilu zaufanego, gdyż dziś wiele banków umożliwia logowanie do IKP przez dane bankowe (ten sam login i hasło co do banku).
Jak uzyskać e-receptę przez Internet, czyli jak otrzymać e-receptę bez wizyty u lekarza?
Osoby, które zastanawiają się, jak otrzymać e-receptę bez wizyty u lekarza, z pewnością ucieszą się z informacji, że jest to jak najbardziej możliwe. By wystawić e-receptę, lekarz nie musi fizycznie spotykać się z pacjentem, jak było to zwykle podczas wystawiania recepty w postaci papierowej. Oznacza to, że można otrzymać e-receptę online po konsultacjach lekarskich przeprowadzonych zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. To bardzo wygodna opcja między innymi w okresie wzmożonych zachorowań na choroby wirusowe (np. grypę czy koronawirusa) i bakteryjne, ponadto docenią ją również osoby, którym zależy na czasie przyjęcia leku, chcą przedłużyć ważność recepty lub otrzymać nową receptę na leki przyjmowane na stałe (np. gdy chorują przewlekle). Tego typu rozwiązanie docenią ponadto pacjenci, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu.
Co więcej – wcale nie jest potrzebne IKP, by mogła być wystawiona e-recepta. Profil zaufany czy posiadanie aktywnej aplikacji IKP z pewnością są przydatne i zachęca się do korzystania z nich, ale nie jest to konieczność, by konsultacja lekarska zakończyła się wystawieniem w systemie takiej recepty elektronicznej. Po konsultacji online lub telefonicznej z lekarzem pacjent może otrzymać swoją e-receptę SMS-em wprost do swojego telefonu lub na swój adres e-mail. Wyświetli się ona również w IKP, o ile pacjent go posiada.
Konsultacje z lekarzem krok po kroku
Jak uzyskać e-receptę przez Internet, bez konieczności stawiania się w gabinecie lekarskim? Wystarczy zgłosić się do wybranego lekarza specjalisty, który oferuje konsultacje lekarskie online i zapłacić za usługę zdalną (nie jest to forma świadczeń POZ). W tym celu wystarczy PESEL, dane kontaktowe pacjenta, a także rzetelny wywiad lekarski. W wywiadzie lekarskim zostanie stwierdzona zasadność wystawienia recepty online na dany lek, dlatego należy podać lekarzowi szczegółowe informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, historii medycznej, leczenia i przyjmowanych leków. Na pytania lekarza należy odpowiadać rzetelnie i zgodnie z prawdą – dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa.
W jakiej formie dostaniesz swoją receptę?
Jak otrzymać e-receptę? Dziś jest to bardzo proste, ponieważ od 1 stycznia 2020 wystawiane przez lekarzy recepty mają jedynie postać elektroniczną (są to właśnie e-recepty). Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarz wystawia receptę papierową. E-recepta to bardzo wygodna opcja dla pacjenta, gdyż nie musi on posiadać przy sobie wydruku recepty, by wykupić przepisany lek, czy też poprosić o jego wykupienie bliską osobę. E-recepta przez Internet może być otrzymana w formie SMS z kodem czterocyfrowym. Taki kod wraz z własnym numerem PESEL wystarczy podać farmaceucie, a będzie można wykupić przepisane leki, które zawierała e-recepta. Kod kreskowy można również otrzymać w formie PDF – będzie on dostępny mailowo, ponadto wgląd pacjent będzie miał do niego także ze swojego IKP. Farmaceuta nie potrzebuje wydruku takiego kodu – działa także skan kodu kreskowego wyświetlonego w telefonie.
Jak długo będziesz czekać na e-receptę?
Ogromną zaletą e-recepty przez Internet jest to, że jeśli lekarz stwierdzi zasadność jej wystawienia, otrzymać można ją niezwłocznie po skończonych konsultacjach, więc i realizacja takiej recepty w aptece może być szybka. Wystawiona przez Internet e-recepta powinna dotrzeć do pacjenta w kilka minut – otrzymasz ją SMS-em lub mailem, ponadto wydruk informacyjny zawierający kod kreskowy znajdzie się także wśród danych gromadzonych w Twoim serwisie IKP, dzięki czemu w razie potrzeby możesz zajrzeć do tego serwisu i szybko sprawdzić czas ważności recepty, by zdążyć do apteki. Elektroniczna e-recepta, którą można podejrzeć w każdej chwili w swoim IKP to także większa wygoda podczas wizyty u specjalisty, gdy zależy nam na sprawdzeniu przyjmowanych dotychczas leków. To także duże ułatwienie w przypadku recept cyklicznych na leki przyjmowane na stałe.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?