Jak odebrać receptę elektroniczną wystawioną przez Internet?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Konsultacje lekarskie online i recepty elektroniczne, które wystawiane są przez Internet zyskują na popularności w związku z dużą wygodą tego typu rozwiązania. Cenione są one m.in. ze względu na brak konieczności wychodzenia z domu, całkowitą dowolność godzinową, a także brak konieczności stania w kolejkach, co mogłoby się wiązać nie tylko ze stratą czasu, ale i z zarażeniem chorobą zakaźną od innych pacjentów. Jak odebrać receptę elektroniczną, która została wystawiona przez Internet? Jakie dane należy podać lekarzowi i na czym należy skupić się podczas wywiadu medycznego? Jak długo trzeba będzie czekać na receptę i w jaki sposób można ją najłatwiej zrealizować?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakich danych będzie potrzebował lekarz, by wystawić receptę elektroniczną?

By wystawić pacjentowi receptę elektroniczną, lekarz przede wszystkim musi przeprowadzić rzetelny wywiad medyczny. To konieczność, by mogła zostać wystawiona jakakolwiek e-recepta. Czy wystarczy PESEL? To oczywiście zdecydowanie za mało, gdyż lekarzowi w przypadku konsultacji medycznej potrzebne będą również inne informacje. Konieczne będzie tutaj podanie swoich danych, w tym także numeru PESEL i danych kontaktowych, takich jak m.in. swój numer telefonu oraz adres e-mail. Podczas konsultacji online dla lekarzy ważna będzie historia choroby pacjenta, a także poznanie jego dolegliwości i każdej ważnej informacji na temat osoby i jej stanu zdrowia, dlatego istotne jest, by szczegółowo odpowiadać na zawarte w wywiadzie medycznym pytania i rzetelnie informować lekarza o swoich dolegliwościach. Warto dodać, że w niektórych przypadkach przed wystawieniem recepty elektronicznej lekarz może poprosić również o dostarczenia aktualnych wyników badań dodatkowych, dlatego dobrze mieć przy sobie ich zapisane skany lub zdjęcia.

Czytaj także:

W jaki sposób lekarz przekazuje e-receptę?

Recepta elektroniczna jest pełnoprawnym odpowiednikiem znanej każdemu z nas recepty papierowej, które do niedawna królowały w aptekach – co więcej – dziś jest to już obowiązkowa forma wystawiania recept, więc możesz śmiało założyć, że takową otrzymasz w trakcie każdej wizyty, podczas której konieczny będzie Ci lek.

E-recepta wystawiana jest przez lekarza w systemie, a następnie otrzymujesz ją w bardzo wygodnej do odbioru formie. Jak odebrać e-receptę? Pacjent może otrzymać od lekarza specjalny wydruk e-recepty z kodem kreskowym, który jest niezbędny do realizacji e-recepty i wykupienia leków w aptece. E-recepta online może być również przesłana drogą elektroniczną na maila w formacie PDF, ponadto może być przesłana również w wygodnej formie SMS, wówczas pacjent otrzymuje SMS-em specjalny kod 4-cyfrowy, który wystarczy podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Jak jeszcze może być odebrana e-recepta? Aplikacja IKP gromadzi takie informacje, więc możesz zalogować się na swój profil – w systemie znajduje się też informacja odnośnie ważności oraz stanu realizacji e-recepty.

Jak odebrać receptę elektroniczną wystawioną przez Internet?

Jeśli stawiasz na korzystanie z dostępu do usług online w dedykowanym do tego serwisie, gdzie usług udzielają uprawnieni lekarze, również będziesz mieć dostęp do e-recept na potrzebne dla Ciebie leki. Co więcej – masz możliwość skorzystać z takiej wizyty w pasujące Ci dni czy godziny, bez stania w kolejce, co docenisz, gdy pilnie potrzebna będzie Ci e-recepta. Instrukcja działania w tym przypadku jest bardzo prosta. Kontaktując się z lekarzem za pośrednictwem dedykowanej strony, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o uzupełnienie formularza wywiadu medycznego, który znajdziesz w systemie. Ważne byś rzetelnie uzupełniał treści i zgodnie z prawdą odpowiadał na pytania, gdyż w grę wchodzi Twoje zdrowie. Jeśli w przeprowadzonym wywiadzie medycznym online lekarz uzna za zasadne wystawienie Ci e-recepty online na dany środek, otrzymasz ją niezwłocznie na swój adres mailowy oraz SMS-em na numer telefonu.

Jak długo będziesz czekać na receptę?

Jeśli wywiad lekarski online nie stwierdzi przeciwskazań do wystawienia e-recepty online, dokument uprawniający do wykupu leków otrzymasz niemalże niezwłocznie na swój adres mailowy oraz SMS-em na telefon. Jest to bardzo wygodna opcja, zwłaszcza gdy zależy Ci na czasie i na szybkim przyjęciu danego leku i nie możesz sobie pozwolić na długie czekanie w kolejce do lekarza w przychodni czy nawet gabinecie prywatnym. Sprawdzi się to między innymi w przypadku nagłej konieczności szybkiego przyjęcia środka czy przyjęcia kolejnej jego dawki na czas, bez przerywania ciągłości stosowania. Dzięki postępującej cyfryzacji wszystko odbywa się bardzo sprawnie, więc możesz szybko udać się do apteki w celu realizacji swojej nowej recepty. Warto tu dodać, że Twoje zamówienie e-recepty online zrealizuje również apteka internetowa, jednak musisz mieć na uwadze, że leki zostaną przesłane nie na Twój adres domowy, a do wybranego punktu stacjonarnego tej apteki.

Nie musisz niczego drukować – wystarczy Twój telefon

Ogromną zaletą recepty elektronicznej jest również brak konieczności wydawania leków „na papierek”. Oznacza to, że nie musisz posiadać przy sobie wydruku informacyjnego recepty na kartce, by móc bez problemu wykupić lek. Farmaceuta ma możliwość realizacji recept elektronicznych bezpośrednio z wyświetlonego profilu IKP czy przeglądarki z wyświetloną wiadomością mailową. W aptece wystarczy jedynie Twój telefon, na którym możesz wyświetlić kod kreskowy wysłany w wiadomości e-mail lub bezpośrednio ze swojego IKP. Całość można załatwić ponadto jeszcze prościej. Na swój telefon otrzymasz bowiem SMS-a zawierającego specjalny, 4-cyfrowy kod. Wystarczy, że podyktujesz znajdujący się na e-recepcie kod farmaceucie w aptece, a oprócz niego podasz również swój numer PESEL, a będziesz mógł szybko i bezproblemowo wykupić przepisane leki. To także wygodne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą wykupić leku samodzielnie. Wystarczy SMS-em lub drogą elektroniczną udostępnić bliskiej osobie otrzymane do e-recepty dane, a będzie ona mogła w naszym imieniu wykupić potrzebne leki.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.