Inhalacje na zatoki – jak je właściwie wykonywać?

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatoki, inaczej przestrzenie znajdujące się w obrębie głowy (w okolicach nosa i oczu), bardzo często, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, mogą ulegać infekcjom. Najczęściej bolące zatoki związane są z nieleczonymi chorobami układu oddechowego (górnych dróg oddechowych). Przyczyną zapalenia zatok może być również niedoleczenie przeziębienia. Do infekcji zatok przyczyniać się może również przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją, a nawet alergie. Najważniejsze dolegliwości towarzyszące zapaleniu zatok to ból w obrębie twarzoczaszki, a także wodnista wydzielina z nosa. Jednym z domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości są inhalacje na zatoki. Prawidłowo wykonana inhalacja zatok może w znacznym stopniu zmniejszyć objawy choroby. Kiedy najlepiej wykonywać inhalację i co jest potrzebne do jej wykonania? Jaki inhalator na zatoki wybrać? Więcej informacji znajdziesz w artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Inhalacje na zatoki — kiedy warto je wykonać?

Zapaleniu zatok najczęściej towarzyszy silny ból poniżej oczu, między oczami lub u nasady nosa. Nierzadko ból odczuwalny jest również na powierzchni czoła, a także w tyle głowy i oczodołach. Objawy te zwykle nasilają się przy pochylaniu głowy. Zapaleniom zatok najczęściej towarzyszy ogólne osłabienie organizmu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się inhalacje na zatoki, które można wykonać w domowych warunkach. Czy inhalacje pomagają na zatoki? Inhalacje są doskonałą metodą na problemy z zatokami, ponadto stanowią alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Kiedy warto wykonać inhalacje? Leczenie inhalacjami wykonuje się w sytuacji, kiedy u chorych oprócz bólu zatok pojawiają się również zaburzenia węchu, a także dokuczliwy staje się wiecznie zatkany nos. Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia inhalacjami może być również nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, a także wydobywająca się z nosa ropna wydzielina.

Czytaj także:

Często pacjenci wykonują inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki. Wykonuje się je z wykorzystaniem nebulizatora. Warto mieć na uwadze, że inhalacje to skuteczny sposób także na inne dolegliwości, do których zalicza się między innymi utrzymujący się przez dłuższy czas katar oraz uciążliwy kaszel. Rozwiązanie to może przynieść ulgę również przy zapaleniu migdałków, a także w przypadku chorego gardła. Jeśli u pacjent cierpi na zapalenie zatok lub inne przewlekłe choroby, na które potrzebne są mu pilnie leki, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Sposób korzystania z takiej recepty niczym nie różni się z recepty otrzymanej poprzez tradycyjny kontakt z lekarzem. By ją zrealizować należy podać w aptece numer PESEL pacjenta oraz otrzymany SMS-em 4-cyfrowy kod na potrzebne medykamenty.

Dlaczego inhalacja na zatoki jest ważna i jak działa?

Inhalacje na zatoki mają za zadanie rozrzedzić nagromadzoną w drogach oddechowych gęstą wydzielinę. Wykonanie inhalacji w znacznym stopniu ułatwia pacjentowi oddychanie – dzięki nim możliwe jest wykonywanie pełniejszych oddechów. Inhalacje na zatkane zatoki są bardzo ważne, ponieważ pomagają oczyścić zatoki – poprzez inhalacje następuje nawilżenie i udrożnienie górnych dróg oddechowych. Inhalacje nawilżają między innymi śluzówkę, przez co działają łagodząco na podrażnienia, ponadto pomagają usunąć z dróg oddechowych zanieczyszczenia.

Jak często robić inhalacje na zatoki? Inhalacje wykonuje się przez około 10-20 minut, powtarzając je 2-3 razy dziennie przez 5-7 dni lub do czasu ustąpienia objawów choroby. Inhalacje są bezpieczne dla organizmu i korzystać mogą z nich również dzieci powyżej pierwszego roku życia, jednak w ich przypadku czas inhalacji można skrócić do około 5 minut.

Prawidłowe wykonanie inhalacji na zatoki — co jest do tego potrzebne?

Aby inhalacje na zatoki przyniosły zamierzony efekt, ważne jest ich prawidłowe wykonanie. Co jest do tego potrzebne? Najczęściej wykonuje się inhalacje na zatoki inhalatorem. Klasyczny inhalator na zatoki składa się z nebulizatora, w którym umieszczany jest lek. Nebulizator to jednak nie jedyny element wchodzący w skład inhalatora. Ważny jest również kompresor, który pompuje powietrze oraz wężyk łączący nebulizator z kompresorem. Do prawidłowego działania konieczny jest również filtr mający za zadanie wyłapywanie zanieczyszczeń z zasysanego przez kompresor powietrza. Inhalator powinien posiadać również kabel zasilający. Konieczne są również maseczki oraz ustniki. Na rynku do stosowania dostępne są inhalatory pneumatyczno-tłokowe (sprężarkowe), ultradźwiękowe oraz membranowe. Najczęściej wykorzystywany jest pierwszy rodzaj inhalatorów, ponieważ można stosować w nich wszystkie rodzaje leków.

Inhalację wykonuje się w pozycji siedzącej. Przed jej rozpoczęciem należy dokładnie umyć poszczególne elementy inhalatora, a następnie należy przygotować sól fizjologiczną lub specjalny lek do inhalacji (do leczenia stosuje się dawki zalecone przez lekarza), który wlewa się do nebulizatora. Następnie należy połączyć ze sobą wszystkie elementy inhalatora, po czym urządzenie należy włączyć do prądu i włączyć kompresor. Im głębsze wdechy będzie wykonywać osoba poddana inhalacji, tym skuteczność wykonywanej czynności będzie wyższa. Jeśli do inhalacji stosowane były leki sterydowe, po skończeniu należy dokładnie przepłukać jamę ustną oraz umyć twarz. Inhalacja uważana jest za zakończoną, jeśli nie jest już widoczna mgiełka powstająca z leku. Po zakończeniu inhalacji należy dokładnie umyć nebulizator, a także ustnik i maseczkę, używając do tego ciepłej wody.

Inhalacje na zatoki — czego do niej używać, czyli co dodać do wody?

Inhalacje stosuje się nie tylko na zatoki. Mają również działanie profilaktyczne, które ma na celu zapobieganie infekcjom. Zastanawiając się, jakie inhalacje na zatoki okażą się najlepsze, warto najpierw poznać poszczególne sposoby, które można wykorzystać w warunkach domowych i to bez konieczności użycia nebulizatora – wystarczy miska z ciepłą wodą. Z wodą wymieszać można krople do inhalacji zatok, które w trakcie wykonywanej inhalacji wraz z parą wodną oczyszczą drogi oddechowe. Jaki olejek do inhalacji na zatoki sprawdzi się najlepiej? Bardzo dobrze sprawdzi się wymieszany z wodą olejek eukaliptusowy, który udrażnia nos, ułatwiając przy tym oddychanie. Sprawdzić się może również rumianek, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także tymianek, który łagodzi kaszel i rozrzedza nagromadzoną w drogach oddechowych wydzielinę. Często stosuje się również olejki z drzewa herbacianego oraz olejki sosnowe. Domowe inhalacje na zatoki uzupełnić można również o świeże zioła.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.