Glejak mózgu – czym jest? Objawy, leczenie i przyczyny

Napisano 08.10.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Glejak mózgu to choroba, która atakuje najczęściej dzieci, jednak może wystąpić również u osób dorosłych. Czy glejak to rak? To nowotwór mózgu i rdzenia, który może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Wyróżnia się kilka rodzajów glejaka, które charakteryzują się różnym stopniem złośliwości, przez co wymagają odmiennego leczenia. Jakie wyróżnia się rodzaje glejaka mózgu i na podstawie jakich objawów można zdiagnozować schorzenie? Jakie są rokowania i na co zwrócić uwagę przy leczeniu nowotworu? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest glejak mózgu?

Glejak mózgu to inaczej nowotwór układu nerwowego, który jest jednocześnie jednym z najczęściej występujących guzów mózgu. Jego pojawienie się u pacjenta może mieć różne przyczyny. Do najbardziej agresywnych nowotworów zaliczany jest glejak wielopostaciowy (inna nazwa to nowotwór gleju gwieździstego). Co powoduje glejaka mózgu? Nowotwór ten powstaje w wyniku mutacji astrocytów i oligodendrocytów – komórek mózgu, które rozrastają się w niekontrolowany sposób. Nowotwory te charakteryzuje wysoka złośliwość, poza tym są trudne w leczeniu. Obecność tego rodzaju guza mózgu znacznie częściej obserwowana jest u mężczyzn niż kobiet.

Czytaj także:

Jeśli pacjent potrzebuje pilnie leków, a z różnych przyczyn wizyta stacjonarna w przychodni nie jest możliwa, w takim przypadku skorzystać może z cieszącego się rosnącą popularnością rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Dzięki niej pacjenci mogą otrzymać receptę na niezbędne leki bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że chorzy wypełnią zamieszczony w Internecie formularz, by w kilka chwil otrzymać SMS z kodem na potrzebne im medykamenty.

Rodzaje glejaka mózgu

Glejak mózgu występować może pod różnymi postaciami. Na podstawie stopnia złośliwości glejaki dzieli się na guzy o I stopniu złośliwości, do których zalicza się gwiaździaki włosiano-komórkowe i wyściółczaki oraz guzy o II stopniu złośliwości – wyściółczaki i skąpodrzewiaki. Wyróżnia się również guzy o III stopniu złośliwości, do których należą gwiaździaki anaplastyczne oraz guzy o IV stopniu złośliwości, do których zalicza się glejaki wielopostaciowe. Te ostatnie charakteryzują się wysoką złośliwością, poza tym są bardzo agresywne, szybko rozprzestrzeniając się na pozostałe tkanki mózgu. Rozwój glejaka wielopostaciowego ma miejsce najczęściej w płacie czołowym i skroniowym, przez co chory może mieć stany depresyjne i lękowe, poza tym ten rodzaj nowotworu może wiązać się z napadami padaczkowymi.

Ogólne objawy glejaka mózgu

Glejak mózgu, czyli guz mózgu, objawy może mieć różne. Występujące u chorych objawy uzależnione są między innymi od miejsca, w których nowotwór wystąpił oraz od wielkości zmiany. Do najczęściej spotykanych objawów ogólnych glejaka mózgu zalicza się bóle i zawroty głowy, a także nudności i wymioty, które w przypadku guza mózgu pojawiają się zwłaszcza w godzinach porannych. U wielu pacjentów obserwuje się otępienie, a także problemy z pamięcią oraz trudności z koncentracją. Nowotwory te mogą stać się również przyczyną osłabienia sprawności umysłowej, poza tym pojawiać się mogą niebezpieczne dla zdrowia napady padaczkowe.

Ogniskowe objawy glejaka mózgu

Glejak mózgu dawać może również objawy ogniskowe, których występowanie u pacjentów związane jest z konkretną lokalizacją guza. Do najczęściej spotykanych ogniskowych objawów glejaka mózgu zalicza się zaburzenia czucia lub niedowład, a także ogniskowe napady padaczkowe. Do innych objawów ogniskowych glejaka mózgu zalicza się objawy pojawiające się w obrębie móżdżku, do których należy np. zaburzenie równowagi. U niektórych pacjentów dojść może do uszkodzenia nerwów czaszkowych, poza tym pojawiać się mogą problemy z mową, słuchem oraz wzrokiem.

Leczenie glejaka mózgu

Glejak mózgu wymaga leczenia, po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, który na podstawie przeprowadzonej diagnozy może potwierdzić lub zaprzeczyć jego obecności. Po rozpoznaniu glejaka mózgu, ten usuwany jest chirurgicznie, jednak nie zawsze zabieg chirurgicznego usunięcia guza jest możliwy. Wiąże się to z faktem, że często glejaki zlokalizowane są w takich miejscach, które uniemożliwiają jego całkowite usunięcie. W związku z powyższym często konieczne może okazać się zastosowanie chemioterapii oraz radioterapii. Przy obecności glejaka mózgu stosuje się jednak nie tylko chemio- oraz radioterapię. Zastosowanie może mieć terapia genowa, poza tym efekty przynieść może również immunoterapia.

Pomocny w leczeniu glejaka mózgu może okazać się też czosnek niedźwiedzi oraz olej z czarnuszki, który znajduje zastosowanie nie tylko przy leczeniu glejaków, ale może okazać się też metodą wspomagającą leczenie raka płuc oraz trzustki. Bez podjętego leczenia w ciągu kilku miesięcy od rozpoznania umiera ponad 90% pacjentów.

Glejak mózgu — rokowania

Czy glejak mózgu jest uleczalny? Rokowania w przypadku glejaka mózgu uzależnione są przede wszystkim od stopnia złośliwości nowotworu. Największe szanse na przeżycie mają osoby, u których stwierdzony został glejak I stopnia. Jak długo można żyć z glejakiem? Zwykle po roku od zakończenia chemioterapii oraz radioterapii pacjenci przeżywają zwykle kilkanaście miesięcy (przy glejaku IV stopnia). W przypadku glejaka wielopostaciowego zaledwie kilka procent chorych żyje powyżej 3 lat. Z kolei w przypadku glejaka I stopnia część osób chorych może żyć od kilku do kilkunastu lat. Jak się umiera na glejaka? Glejak bardzo szybko rośnie, niszcząc przylegające tkanki. Choroba u pacjentów postępuje więc bardzo szybko.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.