Czy możliwe jest zapalenie zatok bez kataru?

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choć jednym z najczęściej wymienianych objawów towarzyszących zapaleniu zatok jest katar, należy wiedzieć, że bardzo często występuje również zapalenie zatok bez kataru, które bywa przez pacjentów bagatelizowane, choć również wymaga leczenia. Czym objawia się zapalenie zatok, któremu nie towarzyszy katar? Jakie symptomy powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę? Czy zapalenie zatok można pomylić z innymi dolegliwościami? Kiedy potrzebny jest lek na receptę?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie zatok bez kataru – czym się objawia?

Choć wiele osób z pewnością to zdziwi, zapalenie zatok bez kataru to bardzo częsta przypadłość, która często bywa mylona z infekcjami dróg oddechowych (przeziębienie) czy alergią. Przyczyny zapalenia zatok mogą być oczywiście różne – może dojść do tego na skutek infekcji bakteryjnej (zakażenia bakteryjne) czy wirusowej (infekcje wywoływane przez wirusy), ale może być to również alergiczne zapalenie zatok bez kataru, któremu nie towarzyszy podwyższona temperatura. Jeśli chodzi o zapalenie zatok, objawy bez kataru mogą być różne. Najczęściej są to różnego rodzaju bóle głowy i okolic przynosowych, w tym często ból tego typu nasila się zwłaszcza przy schylaniu. Pojawić może się także uczucie ucisku, osłabienie powonienia, a także uczucie zatkanego nosa, ponadto trzeba dodać, że czasem wydzielina może spływać nie do nosa, a po tylnej ścianie gardła i wówczas pacjentowi wydaje się, że kataru nie ma. Objawem świadczącym o chorych zatokach może być również kaszel i nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku zaobserwowania tego typu symptomów warto zgłosić się na konsultację lekarską, gdyż możliwe, że potrzebne będą miejscowe krople sterydowe lub antybiotyki. Pomocna może być tu recepta przez internet, jednak nie wykluczone, że choroba może skończyć się również zabiegiem chirurgicznym. Konsultacja lekarska jest niezbędna, ponieważ powikłania nieleczonego zapalenia zatok mogą być bardzo poważne.

Czytaj także:

Brak kataru przy zapaleniu zatok – co oznacza?

Katar towarzyszący zapaleniu zatok to objaw bardzo specyficzny, aczkolwiek, jak zaznaczono wcześniej, jego obecność nie jest konieczna przy tego typu schorzeniu. Zapalenie zatok bez kataru jest jak najbardziej możliwe i w większości przypadków dotyczy już stanu przewlekłego. Najczęściej przewlekłe zapalenie zatok bez kataru rozwija się na skutek nieprawidłowo leczonego w przeszłości ostrego zapalenia zatok (któremu zwykle katar towarzyszy). Wówczas pacjentowi może towarzyszyć tępy lub ćmiący ból głowy. Zapalenie zatok u dziecka bez kataru może wiązać się między innymi z przerośniętym migdałkiem gardłowym lub krzywą przegrodą nosową, a także niedoleczonym przeziębieniem. W postaci ostrej u dziecka zwykle występuje katar, a nawet gorączka, ale w postaci przewlekłej wydzielina z nosa może nie być tak dokuczliwa.

Gdy pojawiają się problemy takie jak niedrożność w nosie i uczucie obrzęku, infekcja zatok i wrażenie bólu w obrębie twarzy lub okolicach czaszki, pacjenci często stawiają wyłącznie na leczenie samodzielne, w tym inhalacje rozrzedzające wydzielinę, spray’e do nawilżenia śluzówki lub płukanie jamy zatok. W przypadku przebiegu choroby, jaką są chore zatoki, kontakt pacjenta z lekarzem jest jedna niezbędny, ponieważ dolegliwości tego typu należy leczyć, by uniknąć niebezpiecznych dla organizmu powikłań, które wiążą się zazwyczaj ze stanem przewlekłym. Bardzo prawdopodobne, że będzie tu potrzebne nie tylko stosowanie produktów leczniczych dostępnych bez recepty, ale konieczne okażą się leki przepisane przez lekarza.

Brak kataru – zapalenie zatok szczękowych

Bardzo często pojawia się zapalenie zatok szczękowych bez kataru, co może wiązać się między innymi z niewyleczonym stanem zapalnym zęba lub przyzębia, który przenosi się w dalsze odcinki układu. Takie zapalenie zatok szczękowych często pojawia się np. w przypadku postępującej próchnicy zębów, ponadto może również pojawić się po leczeniu kanałowym zęba oraz po jego ekstrakcji. W wyniku stanu zapalnego może pojawić się ból w rejonie policzków i górnej szczęki, ponadto może dochodzić do przerostu błony śluzowej w obrębie zatok szczękowych, co może wiązać się z większą ilością wydzieliny i blokowaniem ujścia zatok, co pacjent może odczuwać jako zatkany nos bez kataru. Zapalenie zatok czołowych bez kataru objawia się natomiast najczęściej bólem w okolicy czoła i nad oczami.

Mylące objawy zapalenia zatok, czyli brak kataru może zwiastować inną chorobę

Warto wiedzieć, że objawy, jakie często daje zapalenie zatok bez kataru, nie są bardzo specyficzne i bardzo łatwo pomylić je z objawami towarzyszącymi innym chorobom, więc ważne jest tutaj badanie medyczne, na podstawie którego lekarz oceni stan zdrowia pacjenta i dobierze odpowiedni zestaw leków. Gdy pojawia się ból głowy i okolic przynosowych, a także pacjent ma wrażenie przytkanego nosa, którego nie może wydmuchać, przyczyny mogą być różne, w tym także te najbardziej prozaiczne, jak po prostu zła jakość powietrza, co przesusza śluzówkę i źle wpływa na stan rzęsek nosowych. Objawy takie mogą świadczyć także o różnego rodzaju urazach nosa lub skrzywieniu przegrody nosowej, ponadto o infekcjach dróg oddechowych, które nie są powiązane z zatokami. Uczucie zatkanego nosa bez kataru może także towarzyszyć zespołowi suchego nosa, ale może również świadczyć o znacznie poważniejszych dolegliwościach, jak np. polipy w przewodach nosowych, zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. w ciąży lub przy niedoczynności tarczycy), a nawet duży niedobór witamin z grupy B i wit. A. Objawy podobne do zapalenia zatok może dawać również nowotwór, dlatego nie można ich ignorować i należy koniecznie zgłosić się na konsultację lekarską, gdy pacjent zaobserwuje problem. Sam ból głowy może być również mylony z migreną czy nadciśnieniem, ponadto może również wiązać się z nadmiarem stresu, dlatego to lekarz powinien dokonać diagnozy, w oparciu o rzetelny wywiad medyczny oraz ewentualne badania dodatkowe.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.