Czego objawem może być szczękościsk senny i jak sobie z nim radzić

Napisano 26.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szczękościsk senny to zaburzenie snu, które charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśni szczęki podczas snu. Może prowadzić do bolesnych skurczów oraz trudności z otwieraniem i zamykaniem ust. Szczękościsk senny może mieć różne objawy i przyczyny, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co powoduje szczękościsk oraz jak go leczyć. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szczękościsk senny – co to takiego?

Szczękościsk senny jest zaburzeniem medycznym, w którym pacjent doświadcza bólu lub dyskomfortu w kości szczęki i/lub zębów w nocy. Może powodować trudności w mówieniu i trudności w połykaniu, ponieważ sięga aż do gardła. Ma na to wpływ aktywność mięśni skroniowych podczas snu, co powoduje zaciskanie zębów w nocy. Skutkuje to bólem i innymi nieprzyjemnymi objawami. Pacjent może również doświadczać zgrzytania zębami, co może świadczyć o występowaniu bezdechu sennego. Stan ten lekarz diagnozuje na podstawie wywiadu z pacjentem i opisanych objawów przez pacjenta. Lekarz może przepisać leki w celu zmniejszenia bólu lub zalecić terapię fizyczną. W niektórych przypadkach może być zalecany ochraniacz na usta, aby zapobiec zaciskaniu zębów podczas snu. Na leki może zostać przepisana recepta online, która ma postać 4-cyfrowego kodu, który podajemy w aptece. Można ją również dostać podczas telekonsultacji z lekarzem.  

Czytaj także:

Przyczyny szczękościsku sennego

Szczękościsk senny, znany również jako bruksizm, to zaburzenie, które dotyka wielu pacjentów. Jest to choroba, w której pacjent zaciska zęby podczas snu, co może powodować ból zębów oraz dolegliwości bólowe stawu żuchwowo-skroniowego. Ruchomość stawu jest ograniczona, a to powoduje również zaburzenia mówienia. 

Najczęściej dochodzi do niego u osób dorosłych, choć zdarza się również u dzieci. Przyczyną szczękościsku sennego może być wiele czynników, takich jak stres, zmęczenie, nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu, a także choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. 

Szczękościsk senny objawy

Szczękościsk może być objawem choroby lub nieprawidłowego funkcjonowania układu stomatognatycznego (odpowiadającego za ruchy szczęki i zębów).

Objawy szczękościsku mogą obejmować:

  • Trzaskanie lub trzeszczenie szczęki podczas otwierania lub zamykania ust
  • Ból szczęki i zębów
  • Ograniczone ruchy szczęki
  • Problemy z otwieraniem lub zamykaniem ust
  • Zmęczenie szczęki podczas mówienia lub jedzenia
  • Utrata zębów lub zmiany w ich położeniu
  • Bóle głowy
  • Zaczerwienie twarzy

Jeśli doświadczasz tych objawów, skontaktuj się z lekarzem lub stomatologiem, który może zdiagnozować przyczynę szczękościsku i zalecić odpowiednie leczenie.

Senny szczękościsk powikłania

Szczękościsk może prowadzić do różnych powikłań, w zależności od przyczyny i nasilenia zjawiska. Niektóre z możliwych powikłań szczękościsku mogą obejmować:

  • Ból szczęki lub twarzy, który może być stały lub nasilać się podczas jedzenia lub mówienia
  • Problemy z otwieraniem lub zamykaniem ust, co może utrudniać jedzenie i mówienie
  • Ograniczone ruchy szczęki, które mogą uniemożliwiać prawidłowe połykanie lub mówienie
  • Zmęczenie szczęki podczas jedzenia lub mówienia
  • Utrata zębów lub ich nieprawidłowe ustawienie, co może prowadzić do trudności z jedzeniem i estetycznych problemów
  • Uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego, co może prowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu szczęki

Jeśli doświadczasz objawów szczękościsku, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub stomatologiem, który może zdiagnozować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. Ważne jest, aby rozpocząć leczenie jak najszybciej, aby zapobiec rozwojowi powikłań.

Jak radzić sobie z zaciskaniem zębów podczas snu?

Radzenie sobie z zaciskaniem zębów podczas snu może być trudne i niekomfortowe. Na początek porozmawiaj o tym z lekarzem, ponieważ może to być spowodowane problemem fizycznym lub psychologicznym, który wymaga leczenia. Możesz również spróbować technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie i progresywna relaksacja mięśni przed snem, aby pomóc złagodzić stres i zmniejszyć zaciskanie. Jeśli Twoje zęby są na tyle zdrowe, aby to zrobić, możesz użyć ochraniacza na usta lub szyny, aby rozdzielić zęby podczas snu. Upewnij się, że wszelkie ochraniacze na zęby lub szyny są prawidłowo dopasowane przez specjalistę, np. dentystę, aby nie przyniosły więcej szkody niż pożytku. Na koniec upewnij się, że masz wystarczającą ilość spokojnego snu i praktykuj dobre nawyki, takie jak kładzenie się do łóżka o tej samej porze każdej nocy. Dzięki tym krokom powinieneś być w stanie lepiej radzić sobie z zaciskaniem zębów podczas snu.

Leczenie szczękościsku – jak przebiega?

Diagnoza i leczenie kości szczękowej jest złożonym procesem, który zależy od doświadczenia lekarza i wiedzy na temat możliwych przyczyn. Pacjent może przedstawić objawy jakiegoś rodzaju bólu stawów, obrzęku lub zapalenia w ich kości szczękowej i to do lekarza, aby odkryć podstawową przyczynę. Stan tez może być również wynikiem ropnia lub zaawansowanej próchnicy. Inne przyczyny mogą obejmować stany zapalne wpływające na sam staw skroniowo-żuchwowy lub nawet poważniejsze choroby ogólnoustrojowe, które objawiają się w kości szczękowej jako symptom. Proces diagnozowania często obejmuje zebranie szczegółowego wywiadu, przeprowadzenie badania fizykalnego oraz zlecenie testów laboratoryjnych i badań obrazowych, które mają pomóc w identyfikacji wszelkich potencjalnych przyczyn bólu kości szczęki. 

Jak leczyć nocny szczękościsk? 

Leczenie zwykle zależy od przyczyny; może jednak obejmować leki zmniejszające stan zapalny, fizykoterapię wzmacniającą mięśnie otaczające staw, a w razie potrzeby nawet zabieg chirurgiczny. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby pacjenci szukali pomocy medycznej w odpowiednim czasie, tak aby lekarze mogli pracować nad znalezieniem skutecznego rozwiązania dla ich bólu kości szczęki.

Czy leczenie szczękościsku sennego botoksem działa?

Botox jest silną neurotoksyną, która może tymczasowo sparaliżować grupy mięśni. Jest często stosowany w leczeniu zmarszczek mimicznych i zaburzeń ruchu, ale również stosuje się go w leczeniu szczękościsku sennego. Po wstrzyknięciu do mięśni szczęki, botoks może tymczasowo utrudnić poruszanie szczęki. Jednak stan ten szybko mija. Botoks łagodzi ból szczęki i ułatwia poruszanie nią oraz zapobiega szczękościskowi. 

Po zabiegu botoksem w leczeniu szczękościsku sennego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. Należy dbać o swoje ciało i staw po zabiegu, ponieważ odczuwanie pełnych efektów działania botoxu może trwać do jednego miesiąca. Niektóre z zaleceń obejmują unikanie forsownych zajęć lub ćwiczeń wymagających rozciągania dotkniętego stawu; używanie miękkiej poduszki podczas snu lub odpoczynku; oraz nakładanie ciepłego kompresu lub poduszki cieplnej przez 15 minut co 2-3 godziny na dotknięty obszar. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.