Czego objawem mogą być pękające usta i jak sobie z nimi radzić?

Napisano 16.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pękające usta to problem, którego przyczyny mogą być różne. Problem suchych ust i pękanie naskórka mogą wiązać się nie tylko z działaniem czynników zewnętrznych, ale również z odwodnieniem i niedoborami pewnych składników w diecie. Trzeba również wiedzieć, że popękanych ust nie powinno się lekceważyć, zwłaszcza gdy problem występuje przez dłuższy czas, ponieważ mogą być również symptomem poważnej choroby. W artykule omawiamy szczegółowo możliwe przyczyny pękania ust, a także podpowiadamy, jak zadbać o dobre nawilżenie warg i redukować nieprzyjemne objawy. Podpowiadamy również, kiedy warto zgłosić się do lekarza i jakie badania wykonać, gdy usta pękają przewlekle. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pękające usta – przyczyny

Skóra ust jest bardzo delikatna, przez co często jej nieprawidłowa kondycja wiąże się z narażeniem na czynniki zewnętrzne. Pękające usta mogą wiązać się między innymi z działaniem wiatru i mrozu oraz oblizywaniem warg na powietrzu. Do pękania ust przyczynić może się nie tylko mróz zimą, ale i słońce latem, a nawet zbyt ostre lub słone potrawy. Może to również wiązać się z przebywaniem w miejscach z suchym powietrzem i niską wilgotnością. Pękające wargi mogą również świadczyć o problemach wewnętrznych, w tym między innymi o odwodnieniu oraz niedoborach pewnych witamin. 

Czytaj także:

Jeśli chodzi o pękające usta, przyczyny mogą obejmować również wahania hormonalne. Jest to szczególnie widoczne u kobiet przed okresem, a także w ciąży. Dodać należy ponadto, że problem może być również związany z nadużywaniem nawilżających pomadek. Dolegliwość może także wynikać z używania kosmetyków do twarzy na bazie alkoholu bądź kosmetyku, który zawiera duże ilości sztucznych i uczulających dodatków. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przewlekłe problemy z pękającymi ustami mogą również wiązać się z niektórymi poważnymi schorzeniami. 

Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają usta?

Jeśli pacjent ma pękające usta, podejrzewać można między innymi niedobory witamin. Warto zatem wiedzieć, jakiej witaminy brakuje, gdy pękają usta. Zazwyczaj źródłem problemu jest zbyt mała ilość witamin z grupy B w diecie. Problemem może być również niedobór witaminy A, który wiąże się z wysuszeniem skóry. Warto ponadto wiedzieć, że do pierzchnięcia ust przyczynić mogą się również inne niedobory, w tym np. niedobór żelaza. 

W przypadku niedoborów konieczna może być odpowiednia suplementacja. Lekarz może również przepisać specjalistyczne maści do ust, ponadto nie można zapominać, że problem z pękającymi ustami może wiązać się z poważniejszymi problemami ze stanem zdrowia pacjenta, a wówczas leczenie przyczyny będzie koniecznością. Można wtedy skorzystać z recepty online, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu na rejestracji na wizytę stacjonarną, dojeździe do przychodni i staniu w kolejce do lekarza.

Czy spierzchnięte usta to objaw choroby?

Bardzo często pękające usta są efektem zaniedbania organizmu, ale należy mieć na uwadze, że mogą być również związane z poważnymi problemami zdrowotnymi. Zdarza się, że spierzchnięte usta to objaw choroby. Mowa tu między innymi o cukrzycy, która może przyczyniać się do problemów ze skórą warg. W przypadku cukrzycy usta zazwyczaj pękają przewlekle, co może być sygnałem alarmowym dla pacjenta, by zgłosił się do lekarza na badania. Pękające usta mogą być również objawem alergii, a także świadczyć o wielu innych chorobach, w tym między innymi o problemach z tarczycą lub nawet o łuszczycy.

Jak leczyć pękające usta?

Pękające usta to nie tylko problem natury estetycznej. Gdy wargi są suche i pękają, pojawia się również ból, a czasem nawet krew, co oczywiście jest dość nieprzyjemną sytuacją. Istnieją na szczęście dobre sposoby na redukcję nieprzyjemnych objawów. Najlepiej oczywiście zapobiegać problemowi, czyli działać już na samym początku, gdy tylko usta zaczynają lekko pierzchnąć, a wówczas nie będą grozić nam pękające usta. Jak leczyć problemy z przesuszonymi wargami? Bardzo dobrze sprawdzają się pomadki ochronne na bazie wazeliny lub specjalne balsamy do ust, ponadto dobrze jest postawić na maść z wit. A i E. Wybierając pomadkę lub balsam, warto postawić na kosmetyki naturalne, w których składzie nie znajdą się niepotrzebne chemiczne dodatki, które mogłyby dodatkowo podrażniać usta. Jeśli okaże się to niewystarczające, warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż w grę wchodzić mogą poważniejsze schorzenia. Lekarz może przepisać pacjentowi maści specjalistyczne, ponadto w niektórych przypadkach pomocne okazują się zabiegi z kwasem hialuronowym. 

Domowe sposoby na popękane usta

Warto wiedzieć, że pękające usta nie zawsze muszą wymagać interwencji medycznej. W wielu przypadkach sprawdzą się już domowe sposoby na popękane usta. Na początek należy dopilnować odpowiedniej podaży płynów – odwodnienie sprzyja bowiem pierzchnięciu i pękaniu ust. 

Sposobów domowych, których działanie jest niejednokrotnie skuteczniejsze niż droga pomadka, jest wiele. Pomocna może okazać się między innymi maseczka z awokado, oleju kokosowego, masła migdałowego lub masła shea, ponadto warto postawić również na aloes, ponieważ silnie nawilża skórę i jednocześnie przyspiesza odnowę komórkową. Z pokolenia na pokolenie przekazuje się, że w pielęgnacji ust bardzo dobrze sprawdza się również miód. Wystarczy 3 razy dziennie nakładać warstwę miodu na wargi, a po kilku dniach można zauważyć wyraźną poprawę na ustach. Trzeba wiedzieć, że miód ma nie tylko właściwości nawilżające, ale również działa antybakteryjne, co w niektórych przypadkach może być kluczowe. Gdy usta wysychają nadmiernie, postawić można również na peeling cukrowy, który pomoże złuszczyć suchy naskórek – warto pamiętać jednak, by po zabiegu nawilżyć usta i zabezpieczyć je. Inny sposób to maseczka z twarogu lub śmietany, a także okład z ogórka, które nie tylko nawilżą, ale również zmiękczą skórę warg.

Długotrwale pękające usta – jakie badania wykonać?

Niestety pękające usta nie zawsze są problemem prozaicznym, któremu łatwo zaradzić. Czasem są objawem poważniejszych schorzeń, co wymaga poszerzonej diagnostyki. Konieczne może być w tym przypadku między innymi wykonanie testów alergicznych, badań krwi i moczu, a także badań hormonalnych. Lekarz może zalecić badanie hormonów tarczycowych, a także może zasugerować problemy z cukrzycą, co także wymaga bardzo dokładnego sprawdzenia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.