Czym jest wyprzenie skóry? Rodzaje, objawy i leczenie

Napisano 28.03.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wyprzenie skóry pojawia się najczęściej w obrębie pachwin, pod pachami, między palcami stóp, a także w okolicach narządów płciowych [1]. Do rozwoju zmian skórnych dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość? Na czym polega jej leczenie oraz profilaktyka? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest wyprzenie skóry?

Wyprzenie skóry to rodzaj powierzchownego ostrego stanu zapalnego, do którego powstania dochodzi w miejscach styku dwóch, stale pocierających się o siebie fałd skóry [1]. Do rozwoju dolegliwości prowadzi utrudnione odparowywanie potu i co za tym idzie, rozwój zakażeń, bakteryjnych lub grzybiczych. Przykładem wyprzenia jest drożdżakowe zapalenie skóry.

Czytaj także:

Wyprzenie skóry – rodzaje 

Wyprzenie skóry bakteryjne to szeroka grupa schorzeń, do których rozwoju doprowadzają bakterie. Znane choroby bakteryjne skóry to np. liszajec zakaźny, róża, czyrak oraz wyprysk kontaktowy i pieniążkowaty [2] [3]. Większość z nich wymaga leczenia farmakologicznego i antybiotykoterapii. Tymczasem wyprzenie grzybicze może zostać wywołane przez dermatofity lub grzyby drożdżopodobne. To organizmy o dużej skłonności do inwazji naskórka, zdolne do zakażania ludzi i zwierząt [4]. 

W przypadku pojawienia się objawów wyprzenia skóry należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza POZ lub dermatologa. Rozpoznanie jest możliwe do ustalenia na podstawie wywiadu oraz specyficznych objawów dermatologicznych, czasami konieczne są także badania mikrobiologiczne (np. badanie mykologiczne materiału pobranego ze zmian skórnych). Po zidentyfikowaniu przyczyny wyprzenia skóry wizyty u lekarza, np. mające na celu uzyskanie kolejnej recepty na leki, mogą się już odbywać w formie zdalnej. Rozwiązania takie jak teleporada lub recepty online pozwalają na dużą oszczędność czasu, a także przyspieszają czas udzielenia pacjentowi pomocy.

Wyprzenie skóry – przyczyny

Do rozwoju bakteryjnego wyprzenia skóry dochodzi w wyniku zakażenia skóry przez chorobotwórcze patogeny. Najczęściej wyprzenie bakteryjne powodują paciorkowce i gronkowce [3] [5]. Nieleczone bakteryjne zapalenie skóry jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może się przerodzić w zagrażające życiu pacjenta zakażenie uogólnione [3]. 

Do rozwoju grzybiczych wyprzeń skóry dochodzi najczęściej u pacjentów, którzy mają osłabioną odporność (np. w wyniku stosowania długotrwałej antybiotykoterapii), co skutkuje tym, że grzyby mogą przeniknąć do naskórka lub skóry [4] [6]. Zakażeniu sprzyja wysoka wilgotność, ciepło, ucisk oraz ocieranie się fałdów skórnych – u kobiet bardzo częste jest np. wyprzenie drożdżakowe pod piersiami lub wyprzenie drożdżakowe u niemowląt, pomiędzy pośladkami. Istotne czynniki ryzyka to także: choroba nowotworowa, cukrzyca, nadmierna potliwość, niedoczynność tarczycy, otyłość, stosowanie leków immunosupresyjnych, zakażenie wirusem HIV oraz zaburzenia hormonalne [4] [6]. 

Objawy i leczenie wyprzenia skóry 

Charakterystyczne objawy wyprzenia skóry to łuszczenie, nadżerki, strupy, uporczywy świąd, wypryski, wysięki oraz zaczerwienienie [1]. Dolegliwość dotyczy przede wszystkim obszarów takich jak fałdy skórne pachowe i pachwinowe oraz szpara międzypośladkowa. Dość częste jest także wyprzenie międzypalcowe oraz wyprzenie w fałdach pod piersiami lub w innych okolicach narządów płciowych. Ogniska zapalne są zwykle wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. 

Leczenie wyprzeń skóry zależy od przyczyny dolegliwości. Co stosować na wyprzenia drożdżakowe? Jak leczyć ten typ zakażenia skóry? W przypadku grzybiczych wyprzeń skóry stosowane są leki przeciwgrzybicze, miejscowe lub ogólne [7]. Jeśli do zakażenia doprowadziły drożdżaki, pacjentowi mogą zostać przepisane neomycyna i natamycyna, a także maść z hydrokortyzonem [8]. Neomycyna to antybiotyk o szerokim spektrum działania, wykazujący skuteczność także wobec niektórych bakterii Gram-dodatnich. A co, jeśli zdiagnozowano wyprzenie bakteryjne, a nie wyprzenie drożdżakowe? Leczenie polega wtedy na stosowaniu maści antybiotykowych zawierających mupirocynę oraz kwas fusydynowy – tego typu preparaty są uznawane za bardziej skuteczne niż antybiotyki podawane doustnie [9].  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.