Co oznaczają swędzące czerwone plamy na nogach?

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czerwone plamy na nogach pojawiać mogą się z wielu przyczyn, jednak nigdy nie wolno ich lekceważyć. To nie tylko niekorzystny efekt estetyczny czy dyskomfort z powodu swędzenia, ale również objaw, który może świadczyć o poważnym zagrożeniu stanu zdrowia pacjenta. Zmiany skórne mogą być umiejscowione między innymi na udach, łydkach i stopach, ponadto mogą pojawiać się na kolanach i zgięciach kolan, a także na palcach stóp pacjenta. To między innymi od lokalizacji zmian skórnych i ich wyglądu zależeć może diagnoza i leczenie schorzenia. Krostki lub czerwone plamki na nogach pojawiać mogą się zarówno u najmłodszych dzieci, jak i u osób dorosłych. Co warto o nich wiedzieć i jakie mogą być ich przyczyny? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czerwone plamy na nogach – przyczyny

Jeśli pacjent zauważy u siebie czerwone plamy na nogach, powinien skonsultować się z lekarzem, gdyż powodów podobnych dolegliwości może być wiele, w tym również te poważne. Jeśli chodzi o czerwone plamy na nogach, przyczyny obejmować mogą między innymi alergię oraz zapalenie mieszków włosowych związane z depilacją woskiem lub maszynką. Nie można wykluczyć również podrażnienia od kosmetyków, proszku do prania lub detergentów, a nawet poparzenia roślinami (w tym barszczem Sosnowskiego). Przyczyną może być także AZS, łuszczyca, grzybica (zwłaszcza gdy zmiany skórne zlokalizowane są na stopach), infekcje bakteryjne skóry oraz stan zapalny naczyń krwionośnych. Objawy mogą być związane również z innymi schorzeniami, w tym na przykład z cukrzycą (stopa cukrzycowa), miażdżycą, boreliozą (rumień wędrujący) i niewydolnością żylną. Czerwone plamy mogą być ponadto objawem celiakii i wielu innych chorób, więc nie powinny być lekceważone.

Czytaj także:

Leczenie zmian w obrębie skóry nóg dobiera się do przyczyny choroby i jej nasilenia. Z objawami na skórze najlepiej wybrać się do lekarza, który dobierze potrzebne leki i ustali rodzaj terapii. W tym przypadku możliwa jest również recepta online, co docenią między innymi pacjenci z alergiami, którzy wolą unikać bodźca przyczyniającego się do reakcji. To także rozwiązanie wygodne dla innych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą umawiać się na wizytę stacjonarną do lekarza.

Swędzące plamki na nogach – czy to uczulenie?

Jak zaznaczono wyżej, czerwone plamy na nogach mogą być efektem wielu chorób, w tym również alergii. Już sam wygląd, nasilenie i umiejscowienie czerwonych plamek może wiele powiedzieć o ich ewentualnym pochodzeniu. Jeśli plamki na nogach są płaskie lub lekko wypukłe oraz mają tendencję do nagłego pojawiania się, mogą wiązać się z alergią pokarmową, kontaktową lub wziewną. Pokrzywka na nogach może swędzieć, a pojedyncze kropki mogą również zlewać się w większe plamy, które mogą być wręcz bolesne. W przypadku uczulenia swędzące plamki na nogach pojawiają się w odpowiedzi na kontakt z alergenem i ustępują samoistnie po ustaniu tego kontaktu lub przyjęciu leków. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie zawsze pojawienie się swędzących krostek na nogach wiąże się z alergią. Inne możliwe przyczyny takich dolegliwości zostały omówione w poprzednim akapicie, a najlepszej diagnozy dokona w tym przypadku lekarz w oparciu o wywiad medyczny i badania dodatkowe.

Zaczerwienienia na nogach – diagnostyka

Ze względu na to, że czerwone plamy na nogach mogą wiązać się z różnymi przyczynami, najważniejsze jest, by pacjent po zaobserwowaniu przez siebie objawów skonsultował się z lekarzem. Pacjent nie zawsze jest w stanie samodzielnie rozpoznać źródło problemu, dlatego najlepiej w tej sprawie zaufać specjaliście. Z pewnością już sam wywiad medyczny będzie w stanie znacznie zawęzić obszar poszukiwań źródła problemu. By precyzyjniej określić, jaka choroba wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, lekarz może również zaproponować dodatkowe badania. W celu diagnostyki swędzącego zaczerwienienia na nogach konieczne może być między innymi wykonanie badań krwi, testów dermatologicznych, testów alergicznych czy badania metodą Dopplera.

Czerwone swędzące plamy na nogach – leczenie i pielęgnacja skóry

Leczenie dolegliwości dobiera się przede wszystkim do towarzyszących pacjentowi objawów i zdiagnozowanej przyczyny schorzenia. Czasem wystarczy już zmiana sposobu pielęgnacji skóry czy odstawienie alergizującego proszku do prania, ale konieczne może być również specjalistyczne leczenie. Jeśli czerwone plamy na nogach związane są z alergią, podstawą jest unikanie alergenu, ponadto konieczne mogą być leki przeciwalergiczne lub miejscowo stosowane maści bądź kremy. W przypadku zakażenia grzybiczego konieczne będą preparaty przeciwgrzybiczne, a w przypadku innych schorzeń jeszcze inne leki. Czerwone swędzące plamy na nogach wymagają często podania preparatów o działaniu miejscowym, w tym specjalnych maści i kremów, ponadto nie jest wykluczone, że lekarz przepisze pacjentowi leki doustne, gdy dolegliwości będą szczególnie nasilone. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, bardzo ważna jest dbałość pacjenta o higienę i stosowanie delikatnych kosmetyków do skóry wrażliwej. Nie będą one dodatkowo podrażniać naskórka, który zmieniła choroba. Unikać należy podrażniających sztucznych materiałów i nieprzewiewnych tkanin, a dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Swędzących zmian nie wolno ponadto drapać, gdyż może przyczynić się to do uszkodzeń mechanicznych naskórka, a to znów może prowadzić do poważnych infekcji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.