Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niewłaściwa pielęgnacja, czy też wręcz rezygnacja z regularnego pedicure, może przyczynić się do tego, że skóra stanie się przesuszona i szorstka, a naskórek będzie mieć tendencję do nadmiernego złuszczania. Łuszcząca się skóra na stopach należy do dolegliwości, które powodują dyskomfort, czasem swędzenie, a nawet ból. Objawy podobne może dawać jednak również niejedno schorzenie. Problemem pękania naskórka między palcami może być grzybica, ale złuszczanie skóry wskazywać może także na łuszczycę i inne choroby. Nie zawsze produkty dostępne bez recepty będą tu zatem wystarczające. Jak pomóc stopom, które są przesuszone? Zgłosić się do lekarza, który oceni przyczynę problemu ze stopami i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Łuszcząca się skóra na stopach – o czym może świadczyć?
Łuszczenie się skóry to proces naturalny – w ten sposób pozbywamy się martwych komórek, a ich miejsce zajmują komórki nowe. Problemem jest jednak nadmiernie rogowaciejąca i złuszczająca się skóra. Na stopach ten kłopot występuje u wielu osób nagminnie. Mowa zarówno o osobach starszych, jak również o młodych, a nawet o młodzieży i dzieciach.
Pękająca i łuszcząca się skóra na stopach to co prawda dolegliwość spotykana dość często, jednak trzeba wiedzieć, że może mieć ona różne przyczyny. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego skóra na stopach się łuszczy, musisz wiedzieć, że najczęściej problemem jest jej nadmierne przesuszenie. Jest to zazwyczaj efekt niewłaściwego nawodnienia organizmu oraz nieprawidłowej pielęgnacji skóry stóp, czy też wręcz jej braku. W związku z tym skóra staje się ściągnięta i swędząca, a z czasem zaczyna pękać, łuszczyć się i boleć.
Łuszczenie skóry na stopach przyczyny może mieć różnorodne, w tym także te związane z poważnymi schorzeniami. Stanu tego nie powinno się zatem bagatelizować, tylko należy zgłosić się na konsultację lekarską. Niejednokrotnie pomóc może jedynie wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia, a zdarza się, że leki przyjmowane muszą być długotrwale. Dobrze sprawdzić może się tu recepta przez internet, gdyż pacjent może za jej pośrednictwem mieć szybko przepisane kończące się leki, co jest kluczowe, by nie przerywać terapii w czasie jej trwania.
Przyczyny łuszczenia się skóry na stopach
Wiesz już, że łuszcząca się skóra na stopach może wiązać się z wieloma przyczynami. Nie zawsze jest to jednak powód do zmartwień, czego również należy być świadomym. Łuszcząca się skóra na stopach u noworodka, a nawet na jego nóżkach i twarzy jest na przykład normalna. W ten sposób bowiem dziecko przystosowuje się do warunków „zewnętrznych” i braku mazi płodowej. Nie jest to jednak normalne u dzieci i osób starszych. Niekiedy faktycznie problem leży w niewłaściwym nawodnieniu i pielęgnacji, jednak zdarza się również, że sucha łuszcząca się skóra na stopach wiąże się z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Mowa zarówno o intensywnym nasłonecznieniu, jak również zimnie, wilgoci i wietrze. Do przesuszenia skóry często prowadzi ponadto jej podrażnienie detergentami lub źle dobranymi kosmetykami.
Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka i osoby starszej może również wskazywać na różnego rodzaju alergie. Przyczyny łuszczenia się skóry na stopach to często kontaktowe zapalenie skóry związane z ekspozycją na alergen, a ten może znajdować się nawet w butach wątpliwego pochodzenia (np. klej). Nie można ponadto wykluczyć atopowego zapalenia skóry czy pokrzywki, a nawet niedoboru witaminy A.
Czy łuszcząca się skóra na stopach oznacza łuszczycę?
Wielu pacjentów zastanawia się zapewne, czy łuszcząca się skóra na stopach może wskazywać na łuszczycę. Faktem jest, że do problemu przyczyniać może się łuszczyca stóp, będąca następstwem zaburzeń immunologicznych. Pojawiać mogą się wówczas na stopach niewielkie łuszczące się plamy, ale nie są wykluczone również bardziej bolesne pęknięcia, które będą krwawić. Przy łuszczycy skóra jest zaczerwieniona i boli, ponadto zmiany obejmować mogą również paznokcie, przyczyniając się do ich rozdwajania się. Jest to dolegliwość, która wymaga kontaktu z lekarzem, dlatego przy podejrzeniu łuszczycy nie powinno się odkładać wizyty.
Czy grzybica może być przyczyną łuszczenia się skóry?
Jeśli Twoim problemem jest łuszcząca się skóra na stopach, możesz podejrzewać również grzybicę stóp. Jej przyczyną jest infekcja powodowana najczęściej przez drożdżaki. Schodząca skóra na stopach u dziecka często wiąże się właśnie z grzybicą. Bywa, że jest efektem niewłaściwych i nieprzewiewnych butów, jednak łatwo również o zarażenie się na basenie czy w przedszkolu. W początkowej fazie grzybicy pacjent zazwyczaj odczuwa uporczywy świąd skóry, następnie pojawia się jej zaczerwienienie i pieczenie. Kolejny etap to łuszcząca się skóra na dłoniach i stopach, jednak jej nieestetyczny wygląd to tylko niewielka część problemu. Pękająca skóra na stopach powoduje bowiem duży dyskomfort i ból, ponadto na tym może się nie kończyć, gdyż choroba zaatakować może paznokcie, przyczyniając się do problemów z płytką, jej przebarwień, rozwarstwiania się i grubienia. Grzybica stóp wymaga specjalistycznego leczenia – działanie na własną rękę niewiele tu niestety pomoże.
Jak dbać o łuszczącą się skórę na stopach?
Niewątpliwie łuszcząca się skóra na stopach to duży problem i to nie tylko natury estetycznej, gdyż niejednokrotnie wiąże się również z dyskomfortem i bólem. Wiesz już, od czego schodzi skóra na stopach najczęściej, jednak w jaki sposób należy ją pielęgnować, by zredukować problem? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz właściwe nawilżenie skóry. Ważna jest również właściwa higiena stóp, a także dbanie o to, by nadmiernie się nie pociły oraz regularnie były oczyszczane.
Kiedy pojawia się łuszcząca się skóra na stopach, domowe sposoby to między innymi stosowanie kremów na bazie mocznika i kwasu salicylowego. Niestety nie zawsze okazuje się to wystarczające, by pękająca skóra na dużym palcu u nóg lub innych obszarach stopy przestała być problemem. Wówczas niezbędna będzie wizyta u dermatologa i zapisane przez niego indywidualnie leki. Gdy na przykład w związku z grzybicą pojawia się pękająca skóra na palcach, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające – konieczne będą leki o działaniu miejscowym lub wręcz ogólnym.
Łuszcząca się skóra na stopach a choroby
Sucha i twarda skóra na stopach, która łuszczy się i pęka, to dolegliwość wielu osób, a wyżej wymieniono tylko część prawdopodobnych powodów takiego stanu rzeczy. Pacjent powinien mieć świadomość, że niekiedy łuszcząca się skóra na stopach wskazuje również na poważne schorzenia, które wydawać mogą się zupełnie niepowiązane. Do przesuszenia skóry przyczyniać mogą się na przykład zaburzenia mikrokrążenia, zaburzenia gospodarki hormonalnej, cukrzyca, choroby tarczycy i wiele innych schorzeń. Gdy u pacjenta występuje przesuszenie, łuszcząca się i schodząca skóra na stopach pojawia się bardzo często, a stąd już tylko krok do podrażnienia czy bolesnych krwawień.
Ze względu na to, że problemy obejmujące skórę pojawiają się w efekcie wielu schorzeń, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się po pomoc do lekarza. Oceni on stan skóry palców i skóry między nimi, a także sprawdzi skórę na podeszwie i piętach, ponadto zwróci uwagę na stan paznokci. Już to może ukierunkować go na prawdopodobne przyczyny przesuszania się, swędzenia i złuszczania skóry, a potwierdzeniem diagnozy mogą być dodatkowe badania specjalistyczne. Leczenie dobiera się do zdiagnozowanego problemu. Mogą być to dobrane indywidualnie kremy do problematycznych obszarów ciała, ale czasem krem to za mało i konieczne będą leki ogólne.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?