Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Udar mózgu jest zwykle nietrudny do zdiagnozowania. Do najważniejszych symptomów udaru zalicza się między innymi bełkot, a także opadanie końcówki ust, ponadto u części pacjentów często mogą pojawiać się problemy z równomiernym uniesieniem kończyn. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że udar mózgu nierzadko może poprzedzać cichy udar. Objawy małego (cichego) udaru nie zawsze jednak od razu muszą być widoczne. Czym tak naprawdę jest cichy udar i jakie są objawy tego schorzenia? Czy strach przed konsekwencjami cichego udaru jest uzasadniony i jak go leczyć? Zapraszamy do artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Cichy udar — czym jest?
W Internecie znaleźć można przede wszystkim informacje na temat udaru mózgu, jednak według statystyk, kiedy jedna osoba ma udar jawny, w tym samym czasie nawet kilkanaście innych może mieć cichy udar. Objawy tego schorzenia czasem są przez pacjentów lekceważone. Cichy udar, inaczej mały udar, to efekt zaburzenia przepływu krwi w małych naczyniach krwionośnych. Przerwy w dopływie krwi do mózgu niszczą neurony w części mózgu, która nie kontroluje funkcji życiowych pacjenta, co jednak nie oznacza, że nie jest istotna.
Cichy udar uznawany jest za jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Im szybciej chory zgłosi się więc do lekarza, tym łatwiej będzie mógł powrócić do pełnej sprawności. Ciche oznaki udaru nie zawsze są oczywiste i często bywają mylone chociażby z oznakami starzenia się, dlatego wiele osób może nawet nie wiedzieć o przebytym udarze. Pierwsze ciche oznaki udaru można bardzo łatwo przeoczyć, pomimo że jest to bardzo poważny stan.
Jeśli pacjent przeszedł udar mózgu lub cierpi na inne poważne choroby, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. To wygodna opcja, która skraca drogę do uzyskania świadczenia medycznego, bez konieczności opuszczania domu.
Cichy udar — objawy
Cichy udar objawy może dawać różne w zależności od lokalizacji skrzepu. Za charakterystyczne objawy cichego udaru uważa się przede wszystkim drętwienie jednej strony twarzy, jej wykrzywianie się, a także opadnięcie jednego kącika ust. Nie zawsze jednak są to symptomy tak charakterystyczne. U pacjentów wystąpić może na przykład jedynie osłabienie ręki lub nogi, które może doprowadzić do upadku podczas poruszania się. Czasem ciche oznaki udaru mózgu objawiają się również w postaci problemów z mową (bełkot), ponadto pacjent może mieć problemy ze wzrokiem.
Problemy z równowagą, a także wyciek moczu oraz częste zmiany nastroju to kolejne objawy związane z cichym udarem, które często są bagatelizowane. U części pacjentów objawem cichego udaru może być również zmniejszona zdolność myślenia, a za to znów często wini się po prostu wiek. Do identyfikacji cichego udaru przyczyniać się mogą również inne objawy, do których zalicza się problemy z pamięcią. Do nietypowych objawów małego udaru zaliczyć można natomiast trudności z oddychaniem, a także czkawkę oraz dezorientację i roztargnienie.
Czynniki ryzyka cichego udaru. Jak go leczyć?
Do czynników ryzyka cichego udaru zalicza się między innymi wysokie ciśnienie krwi, a także wysoki poziom cholesterolu LDS (złego). Cichy udar może być również konsekwencją palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania alkoholu, a także siedzącego trybu życia. Ryzyko wystąpienia cichego udaru wzrasta także u osób zmagających się z cukrzycą oraz otyłością. Do innych czynników zwiększających ryzyko cichego udaru zalicza się również nieprawidłową dietę.
Jeśli chodzi o cichy udar, objawy wskazujące na jego obecność nie powinny być bagatelizowane. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie ma pewności, czy u pacjenta wystąpił udar, dla sprostowania lekarz zlecić może wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Dopiero na podstawie dokładnych, spersonalizowanych wyników lekarz stwierdzi lub wykluczy obecność udaru. Warto mieć również na uwadze, że jedną z konsekwencji cichego udaru może być śmierć.
Zmniejszenie ryzyka tworzenia się skrzepów wiąże się między innymi z odpowiednią dietą. Ważne jest spożywanie produktów pełnozbożowych, a także owoców i warzyw. Duże znaczenie odgrywa również aktywność fizyczna, a dodatkowo unikanie alkoholu i papierosów. Jeśli chodzi o cichy udar mózgu, leczenie może w znacznym stopniu uchronić pacjenta przed poważnymi konsekwencjami, do których zalicza się np. niedowład ciała, a także problemy z prawidłowym napięciem mięśniowym. Leczenie udaru powinno odbywać się w specjalistycznym ośrodku posiadającym oddział udarowy. Początkowo opiera się na zabezpieczeniu podstawowych funkcji życiowych. Nierzadko konieczny może okazać się zabieg usuwania powstałego skrzepu. O skuteczności walki z udarem decyduje również podawanie pacjentom odpowiednich leków, a także rehabilitacja mająca na celu poprawę czynności ruchowych.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?