Choroby języka — na co choruje język?

Napisano 01.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Język to wieloczynnościowy narząd, z którego korzystamy każdego dnia. Głównym zadaniem tego mięśnia jest przemieszczanie pokarmu w stronę zębów, mieszanie go w czasie przeżuwania oraz przesuwanie kęsów pokarmu do gardła. Jest również odpowiedzialny za mówienie oraz smakowanie potraw. Ta część ciała stanowi nieodłączny element naszego codziennego funkcjonowania, dlatego pojawienie się zakażenia, chorób czy innych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu znacząco obniża nasz komfort oraz samopoczucie. Zmiany pojawiające się na języku mogą być objawem chorób przewodu pokarmowego lub schorzeń ogólnoustrojowych. Występowanie takich dolegliwości w jamie ustnej wymaga odpowiedniego leczenia. Po zaobserwowaniu różnych, niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który poprawnie zdiagnozuje problem i przepisze dopasowane medykamenty.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choroby języka — zmiany widoczne na języku 

Język ma typowe dla siebie objawy chorobowe, świadczące o występowaniu określonej grupy zaburzeń oraz chorób. Niepokojące zmiany pojawiające się na języku pod postacią nalotu lub plam najczęściej wskazują na nieprawidłową higienę jamy ustnej. Jednak ich przyczyną może być występowanie innych poważnych stanów chorobowych. Symptomy, takie jak nadżerki, spuchnięty czy bolący język są spowodowane przez afty, natomiast białe zabarwienie powierzchni języka wskazuje na grzybicę lub pleśniawki. Pojawienie się krostek, grudek lub pęcherzyków świadczy o obecności chorób ogólnoustrojowych. Jednak najbardziej niepokojącymi objawami są małe owrzodzenia będące symptomem raka języka. Choroby widoczne na języku różnią się objawami oraz przyczynami. Dlatego ważne jest, aby po wykryciu najmniejszych zmian zgłosić się do lekarza. Wybierze on odpowiednią terapię w zależności od przypadłości, z którą zmaga się organizm.  Być może będzie konieczna recepta przez internet, jeżeli będziemy potrzebować silniejszego leku.

Czytaj także:

Bolący język — o czym może świadczyć? 

Ból języka jest szczególnie intensywny i dotkliwy ze względu na to, że jest jednym z najlepiej unerwionych i unaczynionych narządów. Przyczyn bólu tej części ciała jest wiele; od przypadkowego przegryzienia nawet aż do obecności nowotworu. Jednak rokowanie w większości wypadków bólu języka jest dobre. Proces leczenia opiera się na stosowaniu środków przeciwbólowych oraz wykluczeniu i eliminacji potencjalnych przyczyn. 

Podłoże bólu języka jest bardzo obszerne, a są to m.in.:  

  • przygryzienie lub ugryzienie języka – może się ono zdarzyć np. w przypadku napadu padaczkowego, 
  • urazy jatrogenne odniesione podczas interwencji lekarskiej,  
  • ból oraz wybroczyny na języku powstałe przy oparzeniu przez gorące substancje, kwasy lub zasady, 
  • występowanie aft czy pleśniawki są odpowiedzialne za ból języka u dzieci, 
  • ból pojawiający się przy używaniu tytoniu – w trakcie palenia lub żucia tytoniu może dojść do przygryzienia języka,  
  • ból w wyniku odniesienia poważniejszych urazów twarzoczaszki – w takim wypadku może dojść np. do rozerwań języka. 

Stany zapalne języka są kolejną przyczyną intensywnego bólu języka. Poza nim występują również dolegliwości takie jak pieczenie i swędzenie. Do objawów zapalenia języka zalicza się: 

  • zaczerwieniony język i widoczne przekrwienie, 
  • powiększenie się języka, 
  • język geograficzny oraz włochaty, 
  • powstające owrzodzenia i pęcherzyki, 
  • tworzenie się białych plamek – w grzybicy lub kile. 

Biały nalot na języku — co oznacza? 

Zmiany na języku mają swoje przyczyny, a powstawanie białych nalotów na języku ma takie jak: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedobór płynów w organizmie, nadużywanie alkoholu, kawy, herbaty i papierosów, zła dieta, wirusy i bakterie oraz przerost migdałka gardłowego. Jednak biały nalot czy plamy mogą być objawem poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu lub chorób. Do takich dolegliwości należą pleśniawka oraz leukoplakia. Przy tworzeniu się białych nalotów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub dentystą. Pleśniawka jest objawem występującym przy: 

  • zażywaniu antybiotyków oraz kortykosteroidów, 
  • regularnym paleniu, 
  • cukrzycy,  
  • nieprawidłowo dopasowanej protezie, 
  • ciąży, 
  • poważniejszych chorobach np. AIDS lub rak.
     

Z kolei leukoplakia może pojawić się samoistnie, niespodziewanie i w tak samo szybkim tempie może zniknąć. Jednak obecność tego stanu w jamie ustnej nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie, gdyż jest ona objawem nowotworowym. Jeśli symptomy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę.  

Choroby języka — szorstki język 

Dolegliwość związana z szorstkością języka jest bardzo dokuczliwa i ma swoje dwie możliwe przyczyny. W przypadku, kiedy nawet po wypiciu ogromnej ilości wody ten nieprzyjemny stan zmniejsza się, ale nie mija lub nie przemija wcale może wskazywać to na schorzenie zwane kserostomią. Choroba ta jest z pozoru niegroźna, jednak może dojść do sytuacji, gdzie przeżuwanie, przełykanie jedzenia, a nawet wyraźne mówienie będzie niemożliwe. W walce z tym zaburzeniem podaje się choremu preparaty stymulujące wydzielanie śliny, stosuje się ćwiczenia fizykalne, a także zaleca się intensywne żucie gum lub pastylek bez cukru. 

W drugim przypadku, jeśli choroba języka nie ogranicza się tylko do szorstkości, ale występują takie objawy jak suchość, pieczenie, ból oraz stany zapalne może to świadczyć o obecności cukrzycy. Należy udać się na kompleksową diagnozę, gdzie wybrana będzie odpowiednia forma leczenia tego schorzenia.  

 Ciemna barwa języka — co może oznaczać? 

Odcień języka powinien być jasnoróżowy. Jeśli przybiera on inną barwę lub jest pokryty nalotem, może to być jednym z objawów poważnej choroby – obecnej nie tylko w obrębie jamy ustnej. Jeśli język ma czarny lub brunatny kolor, oznacza to występujący symptom dolegliwości zwanej „włochatym językiem”. Oznacza to, iż zachodzi wtedy proces nadmiernego rogowacenia oraz wydłużenia brodawek nitkowatych, co sprawia, że język jest bardziej szorstki i wygląda, jakby był „włochaty”. Palenie papierosów, cukrzyca, nadmierne spożywanie alkoholu, mocnych herbat, kawy, przewlekła antybiotykoterapia, radioterapia szyi i głowy, suchość w jamie ustnej lub niedostateczna higiena jamy ustnej to przyczyny rozwoju tego zaburzenia. To schorzenie nie grozi utratą zdrowia ani życia, lecz wpływa ono na nieestetyczny wygląd, co wpłynie bezpośrednio na negatywne postrzeganie chorego przez innych ludzi. 

“Włochaty język” powstaje poprzez nadmierny rozwój bakterii w jamie ustnej. Nie ma konieczności specjalistycznego leczenia oraz interwencji lekarza. Jest to nieszkodliwa, przejściowa dolegliwość, która znika, kiedy ograniczy się czynnik, który wywołał ten objaw. Jednak, jeśli zmiana ta jest ubocznym efektem działania przez zażywane antybiotyki lub innych medykamentów należy skonsultować się z lekarzem. On zdecyduje o zastąpieniu leku oraz dobraniu innego rodzaju terapii. 

Choroby języka — jak je leczyć i im zapobiegać? 

Kiedy na języku, podniebieniu lub na powierzchni gardła występuje nowa zmiana, jest ona źródłem bólu, swędzenia lub pieczenia należy zgłosić się do specjalisty. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie do rodzaju występującej choroby. 

W tym temacie warto działać zapobiegawczo – należy dbać o higienę jamy ustnej oraz odstawić używki takie jak tytoń. Skrupulatne czyszczenie zębów, dziąseł oraz języka to podstawa, jeśli chodzi o zachowanie czystości. Zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie, najlepiej jest także używać produktów wspomagających np. nici dentystycznych. Warto także pamiętać o skuteczności past do zębów zawierających dużą ilość fluoru. Poza utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej związek ten ma działanie przeciwpróchnicze. 

Jak powinien wyglądać zdrowy język? 

Zdrowy język cechuje się jasnoróżowym kolorem, jest gładki oraz giętki, a także posiada wilgotną śluzówkę pokrytą licznymi guzkami, zwanymi brodawkami językowymi. Nie wykonują one prac mechanicznych. Występują one na całej powierzchni języka i jest ich od 7 do 12, a wszystkie z nich znajdują się mniej więcej na granicy trzonu i nasady języka. Osiągają one średnicę o długości 2-3mm. Po boczno-tylnej stronie języka występują brodawki liściaste. Brak nalotu również świadczy o zdrowym stanie narządu, choć jeśli występuje go naprawdę niewiele, to nie ma czym się przejmować. Bruzdy na języku również nie stanowią powodu do zmartwień, gdyż uznaje się ich występowanie za fazę rozwojową języka, która występuje u 1-5% populacji. Wygląd języka, a choroby pokrywają się. Gdy organizm cierpi na jakąś przypadłość, będzie wysyłać odpowiednie sygnały ostrzegawcze, dlatego nie można ignorować żadnych niepokojących zmian. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.