Choroba wieńcowa – przyczyny, objawy i leczenie

Napisano 28.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choroba wieńcowa, zwana również chorobą niedokrwienną serca, to dolegliwość związana z niedostatecznym zaopatrywaniem komórek serca w tlen, co wiąże się z pewnymi nieprawidłowościami tętnic wieńcowych. Charakterystycznym objawem jest obecność bólu za mostkiem, który może promieniować, a także duszność i wiele objawów powiązanych. Niedokrwienie serca to duże ryzyko zawału, a u części osób nawet dojść może do zgonu, dlatego konieczne jest wdrożenie działań zaradczych odpowiednio wcześnie. Co to jest choroba wieńcowa i jakie są objawy tego schorzenia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie schorzenia? Informacje te znajdziesz w poniższym artykule. Wspominamy również o rokowaniach oraz możliwych powikłaniach choroby.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest choroba wieńcowa?

Jedną z podstawowych przyczyn przedwczesnej śmierci w Polsce i na świecie jest choroba wieńcowa. Co to za schorzenie? Choroba niedokrwienna serca (ChNS), czy też inaczej właśnie choroba wieńcowa, to zespół objawów wynikających z niedostatecznej ilości dostarczanego tlenu i substancji odżywczych do komórek serca. Może być to wynikiem zwężenia światła tętnic wieńcowych lub zaburzenia ich czynności. Charakterystycznym objawem schorzenia jest ból wieńcowy, który może występować również w nocy – to często pierwszy poważny sygnał tego, że rozwija się choroba wieńcowa. W jakim wieku najczęściej występuje? Czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 45 lat w przypadku mężczyzn oraz powyżej 55 lat w przypadku kobiet. Choroba wieńcowa w młodym wieku niestety również występuje, a sprzyja jej między innymi wysokie BMI czy hipercholesterolemia, a także przewlekły stres i niezdrowy tryb życia.

Czytaj także:

Klasyfikacja związana z obrazem klinicznym pozwala wyróżnić dwa rodzaje choroby wieńcowej. Pierwszym rodzajem jest choroba wieńcowa przewlekła, inaczej dławica piersiowa. Drugi wariant choroby to ostre zespoły wieńcowe, czego przykładem jest zawał serca. Najczęściej do choroby niedokrwiennej serca prowadzą zmiany miażdżycowe tętnic wieńcowych, które są konsekwencją wysokiego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Blaszki miażdżycowe powstają, gdy w świetle naczynia gromadzi się cholesterol, czego efektem jest zwężenie światła naczynia. Blaszka może również pęknąć, a wówczas powstaje skrzeplina, która może oderwać się i wręcz zatkać naczynie krwionośne. Jeśli miażdżyca postępuje, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia martwicy serca. Chorobie wieńcowej sprzyjają również pewne czynniki ryzyka. Jest nim między innymi cholesterol powyżej normy, niska aktywność fizyczna, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość oraz nadkrzepliwość, a także cukrzyca i stres. Większe ryzyko choroby występuje ponadto u mężczyzn niż u kobiet.

Pacjenci zmagający się z chorobą wieńcową niejednokrotnie muszą nie tylko zmienić swój tryb życia na zdrowszy, ale również zobowiązani są do przyjmowania leków na receptę. W tej sytuacji e-recepta online często jest bardzo praktyczną opcją, która pozwala na szybki dostęp do kończących się leków, gdy nie można od ręki umówić się z lekarzem stacjonarnie.

Przyczyny choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa może rozwinąć się w wyniku wielu czynników. Przyczyny wieńcówki podzielić można na pierwotne i wtórne. Pierwotne związane są ze zmianami obejmującymi naczynia wieńcowe – wtórne natomiast nie mają z nimi bezpośredniego związku.

  • Jeśli chodzi o pierwotne przyczyny choroby wieńcowej, mowa głównie o zmianach tętnic wieńcowych, które sprawiają, że przepływ krwi jest utrudniony, a w związku z tym do serca trafia niedostateczna ilość tlenu. Wymienić należy tu zarówno wrodzone wady tętnic wieńcowych, jak również miażdżycę tętnic wieńcowych, która związana jest z odkładaniem się cholesterolu i komórek zapalnych blokujących światło tętnic. Pierwotne czynniki przyczyniające się do rozwinięcia się choroby wieńcowej to także odkładanie się w tętnicach produktów przemian metabolicznych, a także niektóre choroby, które mogą powodować zwężenie światła tętnic wieńcowych. Przykładem może być toczeń rumieniowaty, kiła, a także choroba Kawasaki. Kolejną przyczyną może być zator tętnicy wieńcowej, a ten może wiązać się między innymi z infekcją.
  • Choroba wieńcowa przyczyny wtórne może mieć związane z niektórymi schorzeniami lub stylem życia. Wtórnym czynnikiem jest na przykład anemia, czyli niedokrwistość, ale jest nim również niskie ciśnienie (niedociśnienie). Przyczyną mogą być również nieprawidłowe skurcze ścianek naczyń wieńcowych. Wtórną przyczyną choroby wieńcowej może być również zatrucie czadem (tlenkiem węgla).

Choroba wieńcowa – objawy

Wiele dolegliwości może u pacjentów wywoływać choroba wieńcowa, więc zdecydowanie nie powinna być lekceważona, zwłaszcza że może bezpośrednio zagrażać życiu. Choroba wieńcowa objawy ma zazwyczaj dość charakterystyczne, a do ich nasilenia dochodzi głównie w czasie większego wysiłku i stresu, a także po bardziej obfitych posiłkach. Trzeba mieć się jednak na baczności, gdyż w niektórych przypadkach schorzenie długo nie daje żadnych zauważalnych objawów, co nie oznacza, że nie postępuje – pacjent dowiaduje się wówczas o niej dopiero po zawale.

Choroba wieńcowa serca objawy daje w postaci dolegliwości bólowych w klatce piersiowej. Charakterystyczny jest dla niej ból za mostkiem, który zazwyczaj ma charakter uciskający i dławiący. Niejednokrotnie daje on wrażenie rozpierania i wywołuje duszności. Ból ten często promieniuje również w inne obszary ciała, w tym między innymi do barków i szyi, nadbrzusza, a nawet do szczęki i żuchwy. Pacjenci zmagający się z chorobą wieńcową odczuwać mogą nie tylko ból w klatce piersiowej i duszności, ale również objawy dodatkowe wieńcówki. Wymienić należy tu większą potliwość, osłabienie i spłycenie oddechu, zawroty głowy, ponadto dojść może do kołatania serca, mdłości i wymiotów.

Jak wygląda diagnostyka choroby wieńcowej?

Gdy u pacjenta podejrzewana jest choroba wieńcowa, należy wykonać poszerzone badania, które potwierdzą lub wykluczą problem. Podstawowym badaniem w tym przypadku jest badanie EKG serca. Pozwala ono nie tylko na zdiagnozowanie wieńcówki, ale również zaburzeń przewodzenia czy rytmu serca, które mogą współistnieć z chorobą wieńcową. Badania dodatkowe, które mogą być w tym przypadku pomocne, to między innymi próby wysiłkowe. Gdy wykonywana jest próba wysiłkowa, pacjent ma podłączone elektrody i spaceruje po bieżni. Jest to badanie pozwalające określić pracę serca w czasie aktywności fizycznej. Lekarz kardiolog analizuje następnie zapis EKG, by sprawdzić obecność ewentualnych nieprawidłowości. Pomocne może być również badanie echokardiograficzne, a także koronarografia. Dodatkowo warto wykonać morfologię, oznaczyć poziom glukozy, sodu i potasu, a także sprawdzić lipidogram, kreatyninę oraz mocznik.

Choroba wieńcowa – leczenie

Zdiagnozowana choroba wieńcowa wymaga stałego kontaktu z lekarzem, zmiany stylu życia i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Należy pamiętać, że jest to schorzenie bardzo niebezpieczne, które może prowadzić do śmierci, więc zdecydowanie nie wolno go lekceważyć. Pacjent powinien stosować się do zaleceń kardiologa, gdyż jest to w tym przypadku podstawą walki ze schorzeniem. Gdy ma miejsce choroba wieńcowa, leczenie naturalne można stosować wspomagająco, po wcześniejszym kontakcie ze specjalistą i uzyskaniu od niego zgody. Często w tym przypadku stawia się na suplementację, która wspomoże ogólny stan zdrowia, który bardzo obciąża choroba wieńcowa. Leki bez recepty to zatem między innymi suplementy na bazie chromu i magnezu czy kwasu foliowego, które uzupełnią niedobory i wspomogą kondycję organizmu. Co jeszcze stosować można, gdy zdiagnozowana zostanie choroba wieńcowa? Leczenie naturalne to również zioła, ale i te należy wdrażać wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Może być to między innymi miłorząb japoński, głóg i naparstnica.

Oczywiście działania na własną rękę powinny być tylko uzupełnieniem leczenia ustalonego przez lekarza i powinny być wdrażane wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z nim. Kiedy problemem jest choroba wieńcowa, leczenie specjalistyczne obejmuje między innymi stosowanie beta-blokerów, kwasu acetylosalicylowego oraz innych, indywidualnie dobranych przez lekarza medykamentów. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie inwazyjne, czyli zabieg, w czasie którego wprowadza się do tętnicy balonik poszerzający jej światło. Czasem stawia się na wszczepienie by-passów (pomostowanie aortalno-wieńcowe), przejmujących funkcję tętnicy. Inną metodą leczenia jest angioplastyka, czyli wszczepienie specjalnego stentu, którego zadanie polega na zapewnieniu drożności naczyniu krwionośnemu.

Dieta i styl życia w chorobie wieńcowej – aktywność fizyczna

Choroba wieńcowa nie jest wyrokiem zmuszającym pacjenta do leżenia w łóżku – wręcz przeciwnie. Zalecana jest tu umiarkowana aktywność fizyczna, która nie tylko pozwoli dotlenić organizm, ale również korzystnie wpłynie na ogólną kondycję i zdrowie. Sport ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o stres. Osoby z wieńcówką powinny unikać stresu, a wysiłek fizyczny niewątpliwie korzystnie wpływa na emocje i pozwala na odstresowanie się i oderwanie od codziennych problemów. Niebagatelne znaczenie ma również jakość diety. Należy pilnować, by była bogata w witaminy i składniki mineralne, a uboga w niezdrowe tłuszcze, cukier oraz sól. Warto postawić na świeże warzywa i owoce, a także ryby i bogate w błonnik pokarmowy wyroby pełnoziarniste.

Rokowania – czy choroba wieńcowa jest uleczalna?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy choroba wieńcowa może się cofnąć oraz jak długo można żyć z chorobą wieńcową. Niestety nie można postawić tu jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wpływ ma tu wiele różnorodnych czynników, w tym między innymi etap zaawansowania choroby, wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia i choroby towarzyszące. Osoby w podeszłym wieku, które zmagają się ze schorzeniami współistniejącymi mają gorsze rokowania, ale u nikogo zdecydowanie nie powinna być lekceważona choroba wieńcowa, gdyż może stać się bezpośrednią przyczyną zawału serca, a nawet skończyć się zgonem.

Oczywiście nie dla każdego wyrokiem śmierci jest choroba wieńcowa. Czy pozwala normalnie funkcjonować? Z pewnością należy bardziej skupić się wówczas na swoim zdrowiu ogólnym, diecie i aktywności, a także ograniczyć stres. Zmiany te jednak wyjdą organizmowi na zdrowie i nie warto się ich obawiać. By dbać o stan naczyń i serce, istotne jest między innymi ograniczenie alkoholu i rezygnacja z palenia papierosów. Niezwykle ważne, gdy w grę wchodzi wielonaczyniowa choroba wieńcowa, jest również leczenie chorób towarzyszących, w tym przede wszystkim problemów z ciśnieniem, a także regularne kontrolowanie stężenia cholesterolu, lipidów czy glukozy.

Możliwe powikłania przy chorobie wieńcowej

Choroba wieńcowa pod żadnym pozorem nie powinna być lekceważona, dlatego nawracające bóle lub gniecenie w mostku, duszności i inne objawy wskazujące na chorobę, wymagają pilnego kontaktu z kardiologiem. Jest to podstawa, by zredukować ryzyko zawału serca lub śmierci. Głównym powikłaniem nieleczonej choroby wieńcowej jest właśnie zawał serca, czyli obumarcie części jego komórek, które związane jest z niedoborem tlenu oraz składników odżywczych. Zawał może skończyć się śmiercią. Nawet jeśli do śmierci jednak nie dojdzie, część serca, która obumarła w czasie zawału nie jest w stanie się zregenerować, a to znów niesie za sobą dalsze powikłania, w tym arytmie i niewydolność serca.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.