Jakie powinno być tętno w spoczynku, podczas snu i w czasie biegu? Normy tętna

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Puls (tętno) to inaczej częstotliwość bicia serca, czyli ilość wyczuwalnych uderzeń, jakie wykonuje serce na minutę. Normy pulsu uzależnione są od wielu czynników, w tym między innymi od wieku, płci, a także od kondycji fizycznej. Na tętno wpływać mogą również choroby. Podwyższony puls i towarzyszące mu dodatkowe objawy, do których zalicza się duszności, utrzymujący się ból w klatce piersiowej, płytki oddech, zawroty głowy oraz osłabienie organizmu, mogą stanowić powody do niepokoju i przyczyniać się do wystąpienia problemów ze zdrowiem. Jakie powinno być tętno i w jaki sposób je mierzyć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie powinno być tętno – norma prawidłowego pulsu

Wykonując badanie tętna, uwagę zwraca się na kilka ważnych czynników. Zalicza się do nich częstotliwość pulsu, miarowość i napięcie tętna, wypełnienie tętna, chybkość tętna, a także symetrię tętna. Jakie powinno być tętno? Normy pulsu różnią się w zależności od wieku. W przypadku prawidłowego pulsu mowa jest zazwyczaj o 60-100 uderzeniach serca na minutę, jednak są to wartości uśrednione. Jakie powinno być tętno u dorosłego człowieka? W przypadku osób dorosłych prawidłowy puls powinien wynosić około 70 uderzeń na minutę. U osób starszych puls powinien mieścić się natomiast w granicy 60 uderzeń na minutę. Jakie powinno być tętno u dziecka? U dzieci starszych puls zwykle powinien wynosić około 100 uderzeń na minutę, z kolei u niemowląt prawidłowy puls to około 130 uderzenia na minutę. W przypadku młodzieży puls powinien wynosić około 85 uderzeń na minutę. Inne może być ponadto tętno w trakcie spoczynku, a inne podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Czytaj także:

U osób dorosłych tętno i oddech normują się i w zależności od stanu zdrowia mieszczą się we wspomnianych granicach 60-100 uderzeń na minutę. Powyższe wartości to jednak normy „książkowe”, a te mogą indywidualnie różnić się u niektórych osób i nie musi być to objawem patologicznym. Chcąc dowiedzieć się, czy posiadane tętno jest prawidłowe, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Tętno w nocy oraz podczas biegu

Jakie powinno być tętno w nocy? Odpowiadając na pytanie, jakie powinno być tętno podczas snu, należy zwrócić uwagę na fakt, że w trakcie snu procesy życiowe organizmu zwalniają. Podczas snu obniża się liczba oddechów na minutę, z czym wiąże się obniżka tętna nawet do wartości około 40-50 uderzeń na minutę, ponadto spada wówczas również ciśnienie krwi. Jakie powinno być tętno podczas chodzenia i jakie powinno być tętno podczas biegu? Prawidłowy puls przy bieganiu dzieli się na 5 stref i uzależniony jest od intensywności wysiłku. W przypadku biegu regeneracyjnego tętno powinno wynosić 50-60% pulsu maksymalnego. Jeśli chodzi o rozbieganie się, puls powinien wynosić 60-75% pulsu maksymalnego. Przy biegu maratońskim puls powinien mieścić się w przedziale 70-80% maksymalnego. Przy biegu półmaratońskim powinien on wynosić 80-85% pulsu maksymalnego, natomiast przy biegu interwałowym – 90-95% wartości maksymalnego pulsu.

Jeśli masz podwyższone tętno i potrzebna jest Ci pilnie recepta na wykupienie przyjmowanych leków, jednak z różnych względów nie możesz zapisać się na wizytę stacjonarną do lekarza, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. Dzięki niej możesz otrzymać niezbędne w danym momencie leki bez konieczności wychodzenia z domu. Po otrzymaniu SMS-em czterocyfrowego kodu, możesz wykupić leki w dowolnej aptece. Wystarczy podać farmaceucie wspomniany kod oraz numer PESEL.

Jak właściwie mierzyć tętno?

Znając odpowiedź na pytanie, jakie powinno być tętno, warto również poznać sposób, w jaki mierzyć tętno, by móc regularnie sprawdzać jego poziom. Badanie tętna wykonywane jest najczęściej na tętnicy promieniowej. Tętno bada się również na tętnicach: szyjnej zewnętrznej, ramiennej – na wewnętrznej powierzchni ramienia, udowej – w pachwinie oraz grzbietowej stopy. Do badania tętna służy również tętnica podkolanowa – w dole pod kolanem. Pomiaru dokonuje się palcem środkowym oraz wskazującym prawej dłoni, uciskając np. zagłębienie na szyi pod żuchwą lub nadgarstek. Po wyczuciu tętna należy włączyć stoper i liczyć uderzenia. Liczbę, która zostanie uzyskana po 15 sekundach, należy pomnożyć przez cztery. Wówczas uzyska się liczbę uderzeń serca na minutę.

Normy spoczynkowego tętna

Z tętnem spoczynkowym mamy do czynienia w momencie, kiedy serce pompuje najmniejszą ilość krwi, jakiej potrzebuje organizm. Jakie powinno być tętno spoczynkowe? W spoczynku prawidłowy puls powinien wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę, co zostało już wcześniej wspomniane. Wyjątkiem są niemowlęta, w przypadku których tętno spoczynkowe jest największe. Jakie powinno być tętno u dorosłych, a jakie u dzieci? To także wspomniane zostało we wcześniejszych akapitach. Starsze dzieci mają tętno w granicach 100 uderzeń na minutę, z kolei u młodzież prawidłowe tętno powinno wynosić 85 uderzeń na minutę. Pamiętać należy, że wspomniane wartości są „książkowe” i dopuszczalne są zupełnie niepatologiczne różnice w tym względzie. Każde jednak mocne obniżenie lub zwiększenie wartości pulsu połączone z dodatkowymi objawami, do których zalicza się zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, a także omdlenia, wymaga pilnej wizyty u lekarza.

Jakie powinno być tętno w czasie aktywności fizycznej?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie powinno być tętno, należy mieć na uwadze fakt, że puls zmienia się w zależności od wielu czynników. Jednym z nich jest właśnie aktywność fizyczna. W trakcie wysiłku puls rośnie, nierzadko osiągając wartość nawet 200 uderzeń na minutę. Najwyższa wartość pulsu, jaką można zaobserwować u siebie w tracie intensywnego wysiłku, to tętno maksymalne. Oblicza się je na podstawie wzoru: 220 minus wiek w latach. Osoby, które ćwiczą regularnie, mają zwykle niższe tętno w czasie aktywności fizycznej, co jest objawem jak najbardziej pożądanym, który wiąże się z ich lepszą wydolnością.

Jakie powinno być tętno podczas ćwiczeń? W przypadku ćwiczeń, których celem jest utrata wagi i spalenie tkanki tłuszczowej, najbardziej pożądaną wartością pulsu jest przedział od 50 do 70% maksymalnego tętna. Jeśli celem ćwiczeń jest poprawa kondycji fizycznej i wydolności organizmu, wówczas wartość pulsu powinna mieścić się w przedziale od 70 do 85% maksymalnego tętna. W przypadku regularnego treningu zaleca się przedział o wartości 65-85% tętna maksymalnego. Ważne może być dla niektórych również to, jakie powinno być tętno po treningu. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jakie powinno być tętno po wysiłku, należy wiedzieć, że puls powinien obniżać się z maksymalnego do tego z początku wysiłku w ciągu około 3 minut.

Jak obniżyć puls?

Pozostając w temacie, jakie powinno być tętno, uwagę należy również zwrócić na przyczyny zbyt wysokiego oraz obniżonego pulsu. Przyczyny zbyt wysokiego pulsu mogą być różne. Podwyższone tętno może być związane między innymi ze spożywaniem alkoholu, kawy, napojów energetycznych, a także zielonej herbaty. Do przyczyn wysokiego pulsu zaliczyć można również nieprawidłowości związane z wydolnością serca, anemię, infekcje, gorączkę, odwodnienie, niedoczynność tarczycy, a także niedotlenienie. Przyczyną tachykardii, inaczej zaburzeń pracy rytmu mięśnia serca związanych z przyspieszeniem pracy serca do ponad 100 uderzeń na minutę, mogą być również zaburzenia lękowe.

Pozostając przy zagadnieniu, jakie powinno być tętno serca, należy również poznać sposoby, jakimi można obniżyć zbyt wysokie tętno. Podwyższony puls można próbować obniżyć poprzez nawadnianie organizmu. Zalecane są również techniki relaksacyjne, w tym spacer oraz medytacja. Wysoki puls, którego nie da się obniżyć samodzielnie lub pojawiający się często, wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Na jej podstawie lekarz podejmie działania mające na celu rozpoznanie przyczyny wysokiego tętna, a także zaproponuje leczenie tej przypadłości.

Wysoki puls to nie jest jedyny problem. Niekorzystna dla zdrowia może być również bradykardia, czyli za niskie tętno, wynoszące spoczynkowo poniżej 60 uderzeń na minutę. Do najważniejszych przyczyn bradykardii zalicza się niedoczynność tarczycy, a także choroby serca i układu nerwowego. Dolegliwość może wiązać się również z zespołem chorego węzła zatokowego. Bradykardia może prowadzić między innymi do zawrotów głowy, a także do osłabienia i duszności i wielu innych groźnych powikłań, więc także wymaga kontaktu z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.