Ból żyły pod kolanem – o czym może świadczyć?

Napisano 28.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, gdy pojawia się u nich niewiadomego pochodzenia ból pod kolanem. Żyły w tym przypadku warto sprawdzić w pierwszej kolejności, zwłaszcza, gdy pacjent doświadcza dodatkowych objawów, które mogłyby wskazywać na problem z żylakami lub zakrzepicą. Ból pod kolanami może jednak wiązać się nie tylko z obecnością żylaków czy zakrzepicy w żyłach. Czasem kolano boli, gdy dochodzi do przeciążenia kończyny i mikrourazów w kolanie. Bóle w tym rejonie powodują nie tylko urazy, ale również różnego rodzaju zapalenia, a nawet torbiel Bakera. Co zrobić, gdy kolana bolą od wewnętrznej strony i jakie badanie wykonać w celu diagnozy? Na czym polega leczenie przy tego typu problemach obejmujących nogi? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bóle z tyłu kolana – czy to bolą żyły?

Z wielu powodów pojawiać może się u pacjentów ból pod kolanem. Żyły to jedna z prawdopodobnych przyczyn tego problemu, choć nie jedyna, co szerzej omówione będzie w dalszej części artykułu. Pacjenci zmagający się z żylakami lub zakrzepicą często doświadczają bólu pod kolanem, a ponadto problemem mogą być również poważne schorzenia naczyń krwionośnych, jak chociażby tętniak tętnicy podkolanowej czy zatorowość.

Czytaj także:

Ból żyły pod lewym kolanem, czy też kolanem prawym, nigdy nie powinien być zatem lekceważony, gdyż w grę wchodzić może nie tylko zdrowie, ale i życie pacjenta. Szczególnie niebezpieczne są objawy wskazujące na żylaki i zakrzepicę. Brak wdrożenia działań zaradczych na czas może sprawić, że krew przemieści skrzep w żyle do naczyń wieńcowych serca lub tętnicy płucnej, co jest już zagrożeniem życia. Zator tętnicy w płucach objawia się między innymi jako gorączka, duszący kaszel, krwioplucie, sinica i ból w klatce piersiowej. W przypadku zatoru dojść może wręcz do nagłego zatrzymania krążenia i śmierci.

Dolegliwości bólowe pod kolanem wymagają kontaktu z lekarzem i poszerzonej diagnostyki. Zdarza się jednak, że pacjent zmaga się przy okazji z niejedną chorobą, która wymaga stałego przyjmowania leków. W przypadku trudności w chodzeniu związanych z bólem kolana, pomocna może okazać się e-recepta online. Lekarz nie musi bowiem każdorazowo spotykać się z pacjentem osobiście, by móc przepisać mu potrzebne leki. Oferujący konsultacje zdalne lekarze dostępni są niemal od ręki i nie trzeba rezerwować u nich wizyty z wyprzedzeniem, ponadto nie trzeba do nich dojeżdżać, dodatkowo obciążając bolącą nogę.

Przyczyny bólu żył z tyłu kolana

Gdy problemem jest ból pod kolanem, żyły mogą być prawdopodobną przyczyną. Zakrzepica żylna może jak najbardziej bowiem przyczyniać się do dolegliwości bólowych w obrębie nogi, w tym także pod kolanem. Objawy w tym przypadku to nie tylko wspomniane dolegliwości bólowe, ale często również obrzęk, zaczerwienienie skóry lub jej zasinienie. Objawy zakrzepicy kończyn dolnych mogą również wiązać się z pojawieniem się bolesnego stwardnienia żyły, a także ze stanem podgorączkowym. Zakrzepicy sprzyja szczególnie siedzący tryb życia i praca stojąca, a także ciąża u kobiety, nadwaga bądź otyłość, brak aktywności fizycznej, a nawet niektóre leki, używki czy nieprawidłowa dieta.

Wspomniano już wcześniej również o żylakach, a także o chorobach naczyń krwionośnych, które mogą wiązać się z bólem pod kolanem. Problemem może być także miażdżyca, a nawet pewne schorzenia metaboliczne, jak chociażby dna moczanowa. Ból pod kolanem z tyłu promieniujący do łydki może również wiązać się z zapaleniem ścięgna, torbielą Bakera, uszkodzeniem więzadeł krzyżowych, a także różnymi urazami, do których przyczynić może się chociażby zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Ból nóg poniżej kolan wskazywać może niekiedy także na boreliozę, ponadto może być związany z tzw. kolanem biegacza, a nawet ze zmianami zwyrodnieniowymi. Następną przyczyną dolegliwości bólowych może być tzw. zapalenie gęsiej stopki, czyli przyczepu trzech mięśni, który zlokalizowany jest przy kolanie i odpowiada za jego utrzymywanie w odpowiedniej pozycji – tu, podobnie jak przy torbieli Bakera, ból dokuczliwy jest zwłaszcza przy zginaniu i prostowaniu nogi.

Ból pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu – torbiel Bakera?

Gdy u pacjenta dokuczliwy wydaje się być ból pod kolanem, żyły to nie jest jedyne źródło problemu, co zostało już niejednokrotnie wspomniane. Czasem dochodzą tu również inne schorzenia, które mogą wręcz nasilać dolegliwości chorego. Ból „żyły” w nodze pod kolanem może wiązać się między innymi z tzw. torbielą Bakera – nie boli wówczas żyła, choć pacjentowi może tak się wydawać. Torbiel Bakera może powodować nie tylko wspomniany już ból pod kolanami z tyłu, ale również obrzęki. W przypadku torbieli Bakera ból „żyły” pod kolanem najbardziej dokuczliwy jest w czasie zginania i prostowania kończyny, a także w nocy. Torbiele Bakera to nic innego jak guzki wypełnione płynem, z którymi często współistnieje problem drętwienia i mrowienia łydki bądź kończyny, a czasem również zaczerwienienie części podkolanowej. Jej powstawaniu sprzyja nadwaga i otyłość, ciężka praca fizyczna, a także uprawianie sportów. W przypadku podejrzenia torbieli Bakera, konieczne może być wykonanie USG kolana lub rezonansu magnetycznego.

Ból z tyłu kolana – żyły. Diagnostyka

Nigdy ból żyły w nodze pod kolanem nie powinien być lekceważony, gdyż może wskazywać na wiele groźnych dla zdrowia lub nawet życia problemów. Wcześniej zaznaczono, że przyczyn dolegliwości bólowych pod kolanem może być znacznie więcej (w tym także te z żyłami niepowiązane), dlatego bardzo istotny jest wnikliwy wywiad lekarski w tej sytuacji, a także badanie fizykalne. Już one mogą naprowadzić lekarza na diagnozę, którą to potwierdzić można dalszymi badaniami.

Jeśli u pacjenta pojawia się ból pod kolanem, żyły sprawdzane są zazwyczaj w pierwszej kolejności. Problemem może być bowiem groźne zapalenie żył. Zakrzepowe zapalenie żył jest bardzo niebezpieczne, dlatego nie można zwlekać z kontaktem z lekarzem, jeśli również inne objawy zakrzepicy w nodze u pacjenta występują oprócz wspomnianego bólu. Jak rozpoznać zakrzep w tym przypadku? Chory powinien być skierowany do angiologa, który sprawdzi drożność naczyń w czasie USG żył głębokich i Dopplera. Wykonuje się pacjentom również często koagulogram, by sprawdzić układ krzepnięcia. By wykluczyć inne przyczyny dolegliwości bólowych pod kolanem, pacjentom czasem zlecany jest również rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czy też rentgen kolana. Wszystko zależy oczywiście od wstępnych podejrzeń lekarza, co do przyczyny dolegliwości.

Leczenie i profilaktyka problemów z żyłami pod kolanami

Podstawą dobrania leczenia jest zdiagnozowanie przyczyny, która wywołuje u pacjenta ból pod kolanem. Jeśli problemem jest zapalenie żył w nogach, konieczne mogą być zastrzyki z heparyną, leki doustne zmniejszające krzepliwość krwi, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a nawet maści lub rajstopy uciskowe. Nie jest wykluczony również w poważnych przypadkach zabieg chirurgiczny, w tym skleroterapia czy ablacja laserowa. Leczenie torbieli Bakera to zazwyczaj działania zachowawcze. Pacjentowi podaje się lek sterydowy (wstrzyknięcie), a ponadto torbiel nakłuwana jest, by odciągnąć z niej płyn. Zalecana jest także fizjoterapia, a w niektórych przypadkach również operacja. W przypadku stanów zapalnych czasem pacjentom zlecana jest antybiotykoterapia, a w przypadku urazów niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny. W wielu przypadkach konieczna jest potem rehabilitacja z indywidualnie opracowanym planem ćwiczeń.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.