Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zazwyczaj jest tak, że gdy ktoś się łapie za klatkę piersiową, a na jego twarzy rysuje się grymas bólu, od razu przychodzi nam do głowy najgorsze z możliwych skojarzeń — to atak serca, zawał! Jednak prawda jest taka, że za bólami w klatce piersiowej może się skrywać całe spektrum dolegliwości, nie zawsze tak groźnych, jak zaburzenia kardiologiczne. Warto także samemu się nieco do edukować z przyczyn i możliwych skutków bólu w klatce piersiowej. W naszym artykule weźmiemy pod lupę wszystkie te uwarunkowania.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból w przełyku i klatce piersiowej — charakterystyka
Bywa, że pojawia się znienacka i nabiera charakteru przeciągłego. Może być także chwilowy i mijać, by po jakimś czasie wrócić ze zdwojoną mocą. Czasami jest niezwykle dokuczliwy, czasami ledwo odczuwalny. Ból w klatce piersiowej nie jedno ma imię i należy dołożyć wszelkich starań, aby go dokładnie zidentyfikować i wykluczyć to, co najgorsze.
Jeżeli jest to piekący ból w klatce piersiowej, nie powinniśmy ignorować tego symptomu i natychmiast kontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli objawom takim towarzyszą duże trudności w oddychaniu, a sam ból nie mija po kilku minutach. Możemy też odczuwać ból w przełyku na wysokości klatki piersiowej i o ile nie jest to ból rozlewający się na resztę ciała (zwłaszcza kończyny), powodem mogą być nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego lub oddechowego. O przyczynach powiemy jeszcze niżej. Wreszcie bólowi może towarzyszyć ściskanie w gardle i klatce piersiowej. Do każdego rodzaju tych symptomów należy podejść indywidualnie.
Ból w klatce piersiowej może również wiązać się z poważnymi dolegliwościami, czasami zagrażającymi życiu. Oczywiście za każdym razem takie dolegliwości należy skonsultować ze swoim lekarzem. W łagodniejszych przypadkach może wystarczyć e-recepta online wypisana przez lekarza.
Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej
Tak naprawdę, ból w klatce piersiowej może wynikać z wielu zaburzeń. Źródło wynikające z nieprawidłowej pracy serca jest z pewnością najbardziej niepokojącą przyczyną, ponieważ może się wiązać bezpośrednio ze stanem zagrażającym życiu. Właśnie dlatego należy tą przyczynę jak najszybciej wykluczyć. Nie zwlekajmy zatem z wizytą u lekarza, który skieruje nas na właściwe badania — najczęściej będzie to elektrokardiografia.
Po wykluczeniu źródła bólu w sercu należy rozważyć wiele innych źródeł, takich jak przyczyny mięśniowo-szkieletowe lub płucne. Na przykład osoba ćwicząca po okresie braku aktywności fizycznej może odczuwać dyskomfort, ociężałość i właśnie ból w klatce piersiowej. Jeżeli chodzi o ucisk w klatce piersiowej, przyczyny często chowają się za odkształceniem lub przejściową (zazwyczaj) dysfunkcją mięśni szkieletowych. Pamiętajmy przy tym, że ból w klatce piersiowej może być również wywołany przez choroby płuc, takie jak infekcja czy zapalenie.
Różne schorzenia związane z bólem w klatce piersiowej
Po wykluczeniu chorób serca, mięśni i płuc u zdecydowanej większości pacjentów ból w klatce piersiowej ma charakter przełykowy. Ból przełyku w okolicy mostka wynikać może z zaburzeń czucia nerwowego oraz dysfunkcji mięśni i błon śluzowych. Najczęstszą przyczyną bólu przełyku jest jednak choroba refluksowa. Towarzyszy temu zgaga lub trudności w połykaniu, a pojawiający się ból w klatce piersiowej to tylko pierwszy przejaw tego stanu chorobowego. Ból w klatce piersiowej związany z przełykiem może również wystąpić, gdy przełyk ulega silnemu skurczowi spowodowanemu zaburzeniem motoryki przełykania. Istnieje jeszcze coś takiego jak zespół nadwrażliwości przełyku. W tym zaburzeniu czuciowym mięśnie, nerwy i receptory ściany przełyku są nadmiernie wrażliwe na bodźce.
Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej przyczynie bólu w klatce piersiowej. Niestety częstym źródłem bywają zaburzenia psychiczne i różne stany lękowe, na które coraz częściej narażone jest społeczeństwo. Rośnie niepokój a wraz z nim objawy somatyczne. Przykładowo przy stwierdzonej nerwicy występują tak zwane bóle wędrujące, które także mogą się pojawić w okolicach mostka. Wtedy zazwyczaj wystarczy wizyta u dobrego psychiatry czy psychologa.
Czy ból w klatce piersiowej może być spowodowany schorzeniami w układzie pokarmowym?
Oczywiście, że tak! Niektóre schorzenia żołądkowo-jelitowe mogą powodować ból w klatce piersiowej i to nawet znaczny. Wiele z nich rozpoczyna się w przewodzie pokarmowym, a zwłaszcza w górnym jego odcinku.
Wspomnieliśmy już o chorobie refluksowej przełyku. To właśnie ona jest najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej, bólu niezwiązanego z sercem. To nieprzyjemne w skutkach schorzenie pojawia się, gdy kwas żołądkowy cofa się, przemieszczając się z żołądka do przełyku, który łączy żołądek i usta. Może to także zwiastować zapalenie przełyku — stan zapalny, który może uszkadzać tkanki przełyku, owej rurki mięśniowej, która dostarcza pokarm z ust do żołądka. Zaawansowane w stanie zapalenie przełyku może powodować bolesne, utrudnione przełykanie i ból w okolicy mostka, pojawiają się także nudności.
Ból to także objaw zapalenia trzustki. Najczęściej pojawia się wówczas w nadbrzuszu, lecz może promieniować także do dolnej części klatki piersiowej. Nasila się, gdy chory znajduje się w pozycji leżącej.
Choroby układu oddechowego a ból w przełyku i klatce piersiowej
Zapalenie płuc to infekcja dotykająca pęcherzyki płucne. Poza gorączką, kaszlem, dusznością i bólem w mięśniach może się wtedy pojawiać uciążliwy ból w klatce piersiowej, który zwykle nasila się podczas głębokiego wdechu lub kaszlu.
Inne choroby układu oddechowego, w których mogą wystąpić nasilone lub łagodniejsze dolegliwości bólowe w przełyku i klatce piersiowej to zapalenie opłucnej, odma opłucnowa i w najgorszym wypadku nowotwór płuc. Jeśli występuje zatorowość płucna, chory może odczuwać ból nawet podczas oddychania, gdyż podrażnione są blaszki opłucnej.
Jak wygląda diagnostyka bólu w przełyku i klatce piersiowej
Podstawą powinny być zawsze ogólne badania, a przede wszystkim morfologia krwi, która pomaga poznać ogólną kondycję organizmu. Dodatkowo warto wykonać specjalistyczne badanie amylazy, czyli enzymów wpływających na pracę układu pokarmowego — w ten sposób wykluczyć można zapalenie trzustki.
Wspomnieliśmy już o elektrokardiografii. Faktycznie EKG, które można wykonać szybko i sprawnie, pozwala na wykluczenie nieprawidłowości związanych z pracą serca. Jeżeli istnieje potrzeba, można zlecić koronarografię, czyli cewnikowanie naczyń wieńcowych oraz tomografię komputerową.
Jeżeli wykluczone zostały choroby serca, przydatne okaże się prześwietlenie klatki piersiowej. Wykluczy ono ewentualne urazy mechaniczne. Prześwietlenie płuc (rentgen) pozwala zdiagnozować zapalenie płuc, gruźlicę, guzy płuc czy rozedmę płucną.
Ból w przełyku — odynofagia
Odrębną kwestią jest pojawiający się samoistny ból w przełyku. Ukuto specjalny termin medyczny na tą okoliczność — odynofagia. Ból przy przełykaniu pokarmów tez może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą stany zapalne w obrębie samej jamy ustnej, jak i krtani, tchawicy i żołądka. Oczywiście przyczyna może być bardziej prozaiczna, gdy w przełyku utkwi jakieś ciało obce. Najrzadziej odynofagię wywołują choroby nowotworowe.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?