Zaczerwieniony sutek – o czym może świadczyć?

Napisano 15.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaczerwienienie brodawki sutkowej jest częstą dolegliwością w trakcie laktacji i karmienia piersią. Istnieją też poważniejsze przyczyny zdrowotne, które mogę powodować spuchnięcie i pieczenie sutka. Jakie są inne objawy chorych brodawek sutkowych? W jaki sposób można złagodzić zaczerwienienie wokół sutka?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co może powodować zaczerwienienie sutka?

Wiele rzeczy może powodować zaczerwienienie oraz bolesność sutków. Wraz z dyskomfortem lub wrażliwością można również odczuwać swędzenie, pieczenie lub zmiany w fakturze skóry wokół brodawki. W większości przypadków bolesność sutków ma podłoże w zmianach hormonalnych spowodowanych ciążą lub menstruacją, w alergiach lub jako skutek tarcia odzieży. W rzadkich przypadkach może to być oznaką poważnej choroby, takiej jak rak piersi. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie. Recepta online umożliwi zakup leku w każdej aptece w Polsce.

Czytaj także:

Nadmierne tarcie, na które narażone są brodawki sutkowe, jest najczęstszą przyczyną zaczerwienienia i bólu sutków. Tarcie może wystąpić, gdy sutki ocierają się o koszulę lub źle dopasowany stanik podczas zajęć sportowych, takich jak bieganie, siatkówka lub koszykówka. Tarcie na sutku może często powodować bolesność i kłujący ból. Skóra może również stać się zaczerwieniona, sucha lub popękana. Osoby wrażliwe na tarcie mogą podjąć dodatkowe środki ostrożności, takie jak noszenie plastra chirurgicznego na sutkach podczas ćwiczeń.

Ból i podrażnienie, któremu towarzyszy łuszcząca się lub pokryta pęcherzami skóra, może być oznaką reakcji alergicznej lub atopowego zapalenia skóry (AZS). Istnieje wiele produktów do codziennego użytku, które mogą podrażniać sutki lub wywoływać zaostrzenia istniejących chorób skóry, takich jak AZS. Obejmują one:

  • balsamy,
  • mydło czy żel pod prysznic,
  • perfumy, dezodoranty czy mgiełki do ciała,
  • krem do golenia,
  • zmiękczacz do tkanin,
  • proszek do prania,
  • tekstylia.

Inne objawy reakcji alergicznej obejmują zaczerwienienie, popękaną skórę wokół brodawki oraz uporczywy świąd. W niektórych przypadkach może wystąpić wysypka. Wtedy może pomóc stosowanie miejscowego kremu przeciwzapalnego, ale pacjentka powinna porozmawiać z lekarzem, jeśli wysypka lub zaczerwienienie nasila się, rozprzestrzenia i nie jest widoczna poprawa po leczeniu środkami dostępnymi bez recepty.

Do mikrourazów w obrębie sutków może dojść w wyniku aktywności seksualnej, szczególnie podczas intensywnego dotyku, nacisku czy pocierania. Zaczerwienienie i ból są zwykle tymczasowe i często można je leczyć, po prostu dając brodawkom czas na zagojenie. Stosowanie środków nawilżających lub osłonek na brodawki sutkowe może pomóc ograniczyć powstawanie urazów do minimum i zapobiec pogorszeniu się objawów.

Czerwony sutek przy karmieniu piersią

Zaczerwienienie i ból sutków są również powszechne w czasie ciąży lub karmienia piersią. Piersi pęcznieją i powiększają się, co wywołuje dolegliwości bólowe. Sutki i otoczka mogą stawać się ciemniejsze, a wokół brodawek mogą pojawić się małe guzki. 

Karmienie piersią jest częstą przyczyną zaczerwienienie i bolesności sutków. Wynika to głównie ze stosowanie nieodpowiedniej techniki przystawiania dziecka do piersi. Jeśli maluch nie ma wystarczającej powierzchni piersi w buzi, sutek będzie przylegał do dziąseł i podniebienia twardego. Niemowlęta powinny przyssać się głęboko do piersi, tak aby brodawka znajdowała się w tylnej części gardła.

Jeśli matka używa laktatora, może to również powodować zaczerwienienie sutków. Ból może być spowodowany zbyt intensywnym ssaniem lub używaniem nieprawidłowo dopasowanej do brodawki sutkowej osłonki. Dostosowanie laktatora do wygodniejszego ustawienia i zakup odpowiednio dopasowanych osłonek na brodawki sutkowe może pomóc zmniejszyć dyskomfort.

Niemowlę, które zaczyna ząbkować, jest kolejną potencjalną przyczyną bólu brodawki sutkowej, ponieważ może zmienić sposób ssania, a nawet gryźć sutek. Kobieta karmiąca piersią może próbować zachęcić niemowlę do brania większej powierzchni piersi do buzi, aby nie gryzło tak łatwo sutka.

Dodatkowo dobrze dopasowane biustonosze podtrzymujące mogą pomóc zmniejszyć tarcie i złagodzić ból. Co więcej, chłodzące okłady żelowe wpływają również na złagodzenie stanów zapalnych lub bolesności sutków spowodowane karmieniem piersią.

Ból sutków a cykl menstruacyjny

Podczas cyklu menstruacyjnego w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które również mogą powodować zaczerwienienie czy ból brodawek sutkowych oraz piersi. Objawy te są zwykle odczuwane w dniach tuż przed rozpoczęciem miesiączki, ponieważ wzrost poziomu estrogenu i progesteronu wpływa na gruczoły piersiowe, powodując ich obrzęk i dyskomfort.

Ból związany ze zmianami hormonalnymi zwykle ustępuje wraz z początkiem okresu. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż kilka dni, pacjentka może skonsultować się z lekarzem.

Choroby brodawki sutka – objawy

Za zaczerwienienie i ból brodawki sutkowej mogą również odpowiadać choroby skóry sutka. Brodawki sutkowe, które zostały już zranione przez tarcie czy reakcję alergiczną, a także są popękane lub krwawią, są bardziej narażone na infekcję. Laktacja i karmienie piersią również mogą zwiększać ryzyko infekcji. Możliwe jest zakażenie grzybicze brodawek sutkowych, które jest infekcją drożdżakową wywołaną przez Candida albicans. Schorzenie może być wynikiem uszkodzenia otaczającej sutek tkanki, niedawnego długotrwałego stosowania antybiotyków lub gdy dana osoba ma historię infekcji grzybiczych. Podczas infekcji drożdżakowej sutków, znanej również jako pleśniawka, występuje palący, kłujący ból, który nie ustępuje po zmniejszeniu źródeł tarcia czy wyeliminowaniu alergenów. Sutki mogą być jasnoróżowe, a otoczka staje się czerwonawa lub pokryta łuszczącą się skórą.

Warto również wspomnieć o zapaleniu sutka, które jest możliwe w czasie połogu i laktacji, jeśli mleko zostanie uwięzione w jednym z przewodów mlecznych. Bakterie mogą zacząć rozwijać w przewodzie i rozprzestrzeniać się po organizmie. Ten rodzaj infekcji może powodować obrzęk, zaczerwienienie, ból piersi i brodawki sutkowej. Zapalenie sutka należy leczyć antybiotykami. Jeśli nie jest leczone, może powstać ropień. Trzeba zgłosić się do lekarza, gdy doświadcza się dolegliwości bólowych piersi, a także następujących objawów: 

  • gorączka lub dreszcze,
  • pierś jest ciepła w dotyku,
  • zaczerwienienie skóry na piersiach i sutkach,
  • nieregularny obrzęk piersi.

Niektóre bóle sutków i inne objawy mogą być oznaką problemów, takich jak nowotwór piersi czy choroba Pageta (rak sutka). Jest to rzadki rodzaj nowotworu brodawki sutkowej, który często występuje wraz z guzami w tej samej piersi. Osoby z chorobą Pageta i rakiem piersi mogą odczuwać inne objawy, w tym:

  • spłaszczony lub wklęsły sutek (wciągnięcie brodawki do środka piersi),
  • nietypowa wydzielina z sutka,
  • uczucie swędzenia lub mrowienia,
  • zaczerwienienie sutka i jego okolic,
  • łuszcząca się skóra wokół sutka,
  • zmiany skórne — tzw. skórka pomarańczy,
  • asymetria piersi,
  • wyraźna zmiana wielkości, kształtu czy konturu piersi,
  • pojawienie się wyczuwalnych guzków piersi.

Gdy pacjentka zaobserwuje u siebie powyższe objawy, musi natychmiast zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy możliwe będzie rozpoczęcie leczenia.  

Choroby i inne przyczyny bólu brodawki sutka – leczenie i łagodzenie podrażnień

Leczenie zależy od przyczyny. Czasami wszystko, czego potrzebują sutki, to trochę czasu na zagojenie. Lekarz może zalecić leki lub maści, aby przyspieszyć proces gojenia.

Ból spowodowany zmianami hormonalnymi związanymi z miesiączką można leczyć dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi. Większość ludzi odczuwa ulgę po upływie 24-48 godzin.

Dolegliwości bólowe brodawek sutkowych spowodowane źle dopasowanym biustonoszem lub koszulką można złagodzić, zmieniając tkaniny lub kupując nowe ubrania. Nałożenie bandaża lub maści na sutki pomoże zmniejszyć otarcia.

Jeśli kobieta karmi piersią lub odciąga pokarm, może skorzystać z wizyty w poradni laktacyjnej. Specjalista nauczy, jak przystawiać dziecko do piersi i upewnić się, że laktator jest prawidłowo dopasowany. Inne rozwiązania na ból sutków podczas karmienia piersią to maść z lanoliną i zimne okłady. Antybiotyki są stosowane, jeśli ból jest spowodowany infekcją, taką jak pleśniawka lub zapalenie sutka.

Miejscowy krem przeciwzapalny może pomóc w stanach zapalnych i bólu spowodowanym reakcją alergiczną. Podobnie doustny lek przeciwhistaminowy jest zalecany, żeby złagodzić objawy spowodowane przez alergie.

W przypadku raka lub innych chorób piersi leczenie może obejmować radioterapię, chemioterapię, a także zabiegi operacyjne w tym mastektomię (chirurgiczne usunięcie piersi).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.